Reklama

Kościół

Bp Jeż na ad limina: obojętność religijna młodych wyzwaniem dla Kościoła

Obojętność religijna wśród młodego pokolenia jest wielkim wyzwaniem, stojącym dziś przed Kościołem – powiedział podczas briefingu w Rzymie bp Andrzej Jeż. Ordynariusz tarnowski przedstawiał dziś w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia punkt widzenia czwartej i ostatniej już grupy polskich biskupów, przybywających do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relator grupy biskupów z metropolii katowickiej i krakowskiej wskazał, że zjawisko obojętności religijnej, które było bardzo mocne w Kościołach Zachodu już od wielu lat, „zaczyna bardzo mocno nam doskwierać”. Przestrzegł, że „to nie jest kwestia walki z Kościołem, nawet wśród młodego pokolenia”. – To jest obojętność, która ma wymiar metafizyczny. Obojętność na tematy religijne nie pozwala nam, pomimo zaangażowanych form duszpasterstwa młodzieży, na nawiązanie relacji z młodym pokoleniem. Myślę, że jest to bardzo duże wyzwanie stojące przed Kościołem. Gdzie znaleźć punkty wspólne, gdzie można znaleźć pas transmisyjny do młodego pokolenia, jeżeli obojętność religijna powoduje, że nie mamy punktów zaczepienia do ewangelizowania? – pytał bp Jeż.

Jednocześnie zwrócił uwagę na olbrzymie zmiany w dziedzinie zaangażowania świeckich w życie Kościoła. Jeszcze 50, 60 lat temu w parafiach byli jedynie ministranci. Dziś mamy całą paletę różnych grup modlitewnych i ewangelizacyjnych, „bardzo duże zaangażowanie osób świeckich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Może tu jednak „następować pewne napięcie”. – Z jednej strony świeccy chcą coraz bardziej zaistnieć w przestrzeni życia eklezjalnego, z drugiej strony pasterze – biskupi, kapłani – mogą być zaskoczeni tą aktywnością i obawiać się, że utracą prymalną rolę pasterza w kierowaniu daną wspólnotą – zauważył bp Jeż. Wyraził jednak przekonanie, że zwycięży duch wspólnoty, „uszanowanie poszczególnych charyzmatów” i ich wzajemne przenikanie.

Mówiąc o polskiej rodzinie, zauważył, że „na przestrzeni kilkudziesięciu lat ona także przeżywa olbrzymie zmiany”. W południowej Polsce są jeszcze „aktywne rodziny wielopokoleniowe, które dawały możliwość budowania relacji międzypokoleniowych”, a także „w wymiarze socjologicznym i kulturowym były gwarantem stabilności i ciągłości”. – Dzisiaj zauważamy, że rodziny wielopokoleniowe rozpadają się z tego powodu, że jest potężna migracja zarobkowa. Przemieszczanie się, oderwanie od korzeni powoduje, że mamy nowe wyzwania, gdy chodzi o duszpasterstwo rodzin. Rzeczywistość pandemii jeszcze bardziej ujawniła te słabe miejsca rodziny, ale także wielkie potrzeby budowania relacji – zaznaczył ordynariusz tarnowski, dodając że „mamy bardzo dużo inicjatyw duszpasterskich”, gdy chodzi o zajęcie się rodzinami.

Odnosząc się do kwestii „szeroko rozumianej ochrony życia”, zapewnił, że „Kościół będzie zawsze głosił prawo człowieka do życia i ochronę życia od naturalnego poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Spośród wyzwań wymienił „poważne problemy ze zdrowiem psychicznym”, które ma już „około 30 procent młodych ludzi”. Odpowiedzią Kościoła jest propozycja różnych poradni specjalistycznych. – Ale wydaje mi się, że problem sięga głębiej: struktury ontycznej człowieka i jego duchowości, bowiem oderwanie od Boga powoduje, że człowiek nie jest w stanie poradzić sobie sam ze sobą w wymiarze różnych wyzwań, które go dotykają – podkreślił hierarcha.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-25 16:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Ad limina Apostolorum” polskich biskupów na przełomie września i października 2021 roku

Episkopat News

Na przełomie września i października br. biskupi polscy udadzą się do Watykanu z wizytą „ad limina Apostolorum” (dosł.: do progów Apostołów). W związku z trudną do przewidzenia sytuacją sanitarną, nie jest jeszcze znana konkretna data wizyty. Zostanie ona ustalona i podana do wiadomości w terminie późniejszym.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa o Gazie - nigdy nie widziałem tak trudnego momentu

2025-09-23 14:01
Kard. Pierbattista Pizzaballa w przesłaniu na temat Gazy

Vatican Media

Kard. Pierbattista Pizzaballa w przesłaniu na temat Gazy

Łącząc się z uczestnikami modlitewnego czuwania „Pokój dla Gazy”, zorganizowanego w Rzymie przez Wspólnotę Sant'Egidio, łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa, powiedział w przesłaniu wideo, że pozwolono, by to miejsce na ziemi opanowali ekstremiści, z jednej i z drugiej strony. Wyraził nadzieję, że błędny krąg nienawiści przełamią „cisi ludzie pokoju”.

Więcej ...

Jak wspierać seniora w codziennych czynnościach? Poradnik dla rodzin

2025-09-24 13:11

Materiał partnera

Opieka nad seniorem to zadanie, które wymaga nie tylko cierpliwości, ale także wiedzy i umiejętności. Wraz z wiekiem mogą pojawić się różne trudności, które sprawiają, że codzienne czynności stają się wyzwaniem. Dla wielu rodzin, które decydują się na wspieranie swoich starszych bliskich, kluczowe jest zrozumienie ich potrzeb oraz dostosowanie otoczenia i działań do specyficznych wymagań seniora

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Michała Archanioła

Wiara

Nowenna do św. Michała Archanioła

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Wiara

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Tragedia w USA. Nie żyją polscy żołnierze

Wiadomości

Tragedia w USA. Nie żyją polscy żołnierze

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

A jednak małżeństwo górą! Papież mówi „stop”...

Felietony

A jednak małżeństwo górą! Papież mówi „stop”...

PILNE! Powtórzył się cud św. Januarego

Wiara

PILNE! Powtórzył się cud św. Januarego

Pismo Święte podkreśla potrzebę uczciwości

Wiara

Pismo Święte podkreśla potrzebę uczciwości