Reklama

Kościół

Abp Gądecki: Synod Biskupów będzie synodem o synodalności

Karol Porwich/Niedziela

- Nadchodzący synod będzie szkołą synodalności, uczeniem się słuchania drugiego człowieka – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, podczas konferencji prasowej przed wizytą „ad limina Apostolorum” Polskiego Episkopatu oraz rozpoczęciem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Prof. Aleksander Bańska, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego, podkreślił, że życzeniem Ojca Świętego jest, by synod w znacznym stopniu angażował osoby świeckie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Poznańskiej o. Leszek Gesiak SJ zapowiedział, że uroczyste otwarcie synodu, którego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, nastąpi 9 i 10 października w Rzymie. Pierwszy jego etap, realizowany na poziomie diecezjalnym, rozpocznie się 17 października i potrwa do kwietnia 2022 r. Potem nastąpi etap kontynentalny a wreszcie ogólnokościelny, który zakończy się w Rzymie w 2023 r. Rzecznik KEP przypomniał, że od niedawna dopiero można się było zapoznać z podstawowymi dokumentami związanymi z synodem – dokumentem przygotowawczym oraz Vademecum Synodu, które zostały już przetłumaczone na język polski. Podczas ostatniego spotkania biskupów diecezjalnych, w poniedziałek 27 września, ustalano, w jaki sposób zalecenia zawarte w dokumentach wprowadzać na poziomie diecezjalnym.

Ks. Gęsiak poinformował też, że w otwarciu Synodu oprócz reprezentującego Kościół w Polsce prof. Aleksandra Bańki, uczestniczyć będzie również drugi przedstawiciel Kościoła w Polsce w osobie abp Gądeckiego, jako reprezentant Kościoła Europejskiego, w zastępstwie nowego przewodniczącego CCEE, abp Gintarasa Linasa Grušasa. Obok abp. Gądeckiego CCEE reprezentować też będą kard. Jean-Claude Hollerich i bp Ladislav Nemet.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Gądecki przypomniał, że synodalność to starożytna droga Kościoła, znana od czasów apostolskich. Podkreślił, że w porównaniu z dotychczasowymi synodami, obecny charakteryzuje się całkiem odmienną strukturą. Nie będzie to bowiem debata poświęcona jakiemuś jednemu tematowi, w efekcie której powstanie papieska adhortacja posynodalna. Stworzenia takiego dokumentu Ojciec Święty nie przewiduje. – Synod ma być synodem o synodalności, ćwiczeniem synodalności, uczeniem się słuchania drugiego człowieka – powiedział abp Gądecki. Wyjaśnił, że chodzi nie tyle o przekazywanie opinii co o duchowe doświadczenie współpracy z Duchem Świętym. Zapowiedział, że biskupi przybliżą te kwestie wiernym w specjalnym skierowanym do nich liście.

Reklama

Zwrócił też uwagę, że punktem wyjścia dla Synodu jest papieska encyklika „Fratelli tutti” ukazująca wspólnotowość, która nie wyklucza żadnego człowieka; wspólnotowość, w której nie chodzi tylko o katolików, czy chrześcijan, ale wszystkich ludzi, ponad kategoriami religijnymi.

Dr hab. Aleksander Bańka, profesor Uniwersytetu Śląskiego, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego, podkreślił, że jego obecność na synodzie wiąże się bezpośrednio z koncepcją papieża Franciszka, który życzył sobie, by Kościół w dużej mierze reprezentowały osoby świeckie.

- Ojciec św. zaprasza nas do drogi, która łączy się z budzeniem poczucia podmiotowości w Kościele i refleksją nad tym, co nam daje wspólne dziedzictwo, którym jest chrzest – powiedział.

Zwrócił uwagę, że w dokumentach synodalnych bardzo mocno zaakcentowane zostało, że jesteśmy - i jako Kościół i jako świat - w momencie przełomowym. Postawione zostało tam pytanie, dokąd zmierza Kościół a odpowiedzi mamy szukać nie w duchu arbitralnej diagnozy ale niejako oddolnie, u świeckich.

Prof. Bańka podkreślił, że jego rolą jest przede wszystkim słuchanie, do czego Ojciec św. w ramach tego wydarzenia zaprasza. Zapowiedział, że gdy będzie okazja do zabrania głosu – będzie przedstawiał polską specyfikę nie tylko z perspektywy problemów, ale też dobra, które niewątpliwie się dzieje.

Synod Biskupów, którego tematem jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, zostanie uroczyście rozpoczęty w dniach 9-10 października 2021 r. w Rzymie i następnie 17 października w każdym Kościele partykularnym, czyli we wszystkich katolickich diecezjach na świecie.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-30 11:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: fundamentem programu wychowawczego szkoły katolickiej jest Chrystus

episkopatnews/flickr.com

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył Mszy św. w poznańskiej katedrze dla społeczności uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie. „Fundamentem programu wychowawczego szkoły katolickiej jest Chrystus. Jasne odwołanie się do chrześcijańskiej wizji podzielanej przez członków wspólnoty szkolnej decyduje o tym, że jakaś szkoła ma charakter katolicki” – mówił do nich metropolita poznański.

Więcej ...

Opublikowano hasła i loga podróży papieża do krajów Azji i Oceanii

2024-05-09 11:26

Vaticannews.va

Wiara, modlitwa, współczucie, braterstwo, harmonia, nadzieja - to tematy, które pojawiają się w hasłach i logach podróży apostolskiej - najdłuższej tego pontyfikatu - którą papież Franciszek odbędzie w dniach od 2 do 13 września do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru. Opublikowało je watykańskie biuro prasowe.

Więcej ...

Łódź: Obchody Święta Dzieci Wojny

2024-05-10 10:00

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...