Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Adwent przygotowaniem na ostateczne spotkanie

Monika Jaworska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adwent właściwy, to spotkanie z Panem Bogiem - powiedział o. Aurelian OFM, który w dniach 7-11 grudnia prowadził rekolekcje adwentowe w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Podczas rekolekcji rozważał temat przygotowania się na spotkanie z Jezusem w godzinie śmierci: - Nie da się przygotować na spotkanie z Panem w ostatniej chwili. Ten adwent naszego życia ma być obecny w naszym życiu zawsze. W każdej chwili mam być gotowy na to spotkanie. Jezus ma być fundamentem mojego życia - zauważył o. Aurelian. Podczas rekolekcji nawiązywał też do tematyki wiary i opowiedział o drogach świętości, jakimi ma człowiek podążać, chcąc innych przyciągnąć do Boga. Był też czas na nauki stanowe i nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem dla chorych.

W tej parafii odbywały się też Roraty po łacinie, które połączono z rekolekcjami i refleksją. Te spotkania przygotowała parafialna schola „Coram Deo”. Msze św. roratnie w języku łacińskim i śpiewem gregoriańskim z udziałem scholi odbywały się w każdy piątek Adwentu o godz. 20. Towarzyszył im specyficzny klimat - w świątyni panowały ciemności, które były rozświetlone jedynie światłem z zapalonych świec. Schola w zaproszeniu zachęcała: „Zakochanych w gregoriance, adoratorów łaciny, poszukujących rekolekcyjnego «przeorania» duszy, tęskniących za tradycją Kościoła czyli inaczej - tych, którym chce się czegoś więcej - zapraszamy”.

W innej parafii diecezji bielsko-żywieckiej - w parafii św. Barbary w Strumieniu poprowadzono łączone rekolekcje, tzw. rekolekcje adwentowo-odpustowe, które rozpoczęły się 1 grudnia i trwały do środy 4 grudnia, kiedy to przypadło wspomnienie św. Barbary - patronki parafii. Rekolekcje poprowadził ks. Zbigniew Zachorek z parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. Były one bezpośrednim przygotowaniem do odpustu parafialnego. - Dziękujemy za głębokie konferencje, które ożywiły naszą wiarę - podziękował rekolekcjoniście proboszcz parafii, ks. prał. Oskar Kuśka. W środę w tej parafii odprawiono też Mszę św. Barbórkową o godz. 10 w intencji górników i ich rodzin. Ofiarę z tej Mszy św. przeznaczono na pokrycie kosztów nagrzewnic do kościoła.

W niedzielę 8 grudnia odbyła się uroczystość odpustowa ku czci św. Barbary. Sumę opustową o godz. 11 celebrował ks. prał. Stanisław Morawa z parafii Nawiedzenia NMP w Bielsku, a kazania wygłosił ks. Tomasz Związek z tej samej parafii. Odpust zakończył się popołudniowymi nieszporami z modlitwą „Godzinkami o św. Barbarze”. Warto dodać, że w tej parafii ukończono też budowę „Strumieńskiego Betlejem”. Uroczyste otwarcie żywej szopki i jej poświęcenie będzie miało miejsce 24 grudnia na Pasterce. A potem przez kolejne tygodnie w godz. 8-21 będzie można odwiedzać tę największą w diecezji żywą szopkę i zobaczyć jej mieszkańców, czyli m.in. różne gatunki zwierząt. Zakończenie „Strumieńskiego Betlejem” zaplanowano na 12 stycznia 2014 r. o godz. 18.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2013-12-17 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co czynił i czym żył

Beatyfikacyjny proces ks. Marszałka jest pierwszym  prowadzonym przez  diecezję bielsko-żywiecką

Robert Karp

Beatyfikacyjny proces ks. Marszałka jest pierwszym prowadzonym przez diecezję bielsko-żywiecką

W kurialnej kaplicy w Bielsku-Białej oficjalnie otwarto diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Jana Marszałka, proboszcza z Łodygowic.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania