Reklama

Kościół

Kard. Parolin o zagrożeniach i przyszłości Unii Europejskiej

Integracja europejska jest dziś zagrożona. Jej przetrwanie zależy od zachowania wartości, z których wyrasta Europa oraz od poszanowania różnorodności Starego Kontynentu. Zwrócił na to uwagę kard. Pietro Parolin w wystąpieniu podczas odbywającego się w Bled w Słowenii Strategicznego Forum o Przyszłości Europy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykański sekretarz stanu wskazał na wstępie na czynniki, które zagrażają projektowi europejskiemu. Należy do nich między innymi słabnące zaufanie do prawa międzynarodowego i instytucji międzynarodowych. Wątpliwości budzi też wprowadzanie nowych standardów, które poświęcają wartości, tradycję, tożsamości kulturową i religijną w imię postępu, rynku i demokracji proceduralnej. Kard. Parolin ostrzegł, że jeśli zabraknie nam wspólnych wartości, zachodzące dziś szybkie przemiany doprowadzą do zatracenia tożsamości. Europejskie wartości przetrwają pod warunkiem zachowania żywej więzi ze swymi korzeniami, w tym z chrześcijaństwem oraz będą wolne od ideologicznych konfliktów.

Przedstawiciel Watykanu zauważył, że wartości, które ukształtowały Europę są dziś kwestionowane przez współczesne siły ekonomiczne oraz wielorakie kryzysy. Dusza europejska rodzi się ze spotkania cywilizacji i narodów. Cytując Papieża Franciszka kard. Parolin zauważył, że Europa jest prawdziwą rodziną narodów, z których każdy jest inny, ale które łączy wspólna historia i przeznaczenie. Jej przyszłość leży w pełnym szacunku współistnieniu różnorodności. „Promując rządy prawa, nie wolno zatem zapominać, że państwa powinny dążyć do demokracji, która jest wolna od ograniczeń jednego, uniwersalnego modelu lub jednego teoretycznie neutralnego sposobu myślenia” – powiedział kard. Parolin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Parolin poruszył też szereg aktualnych dla Unii Europejskiej kwestii, takich jak jej produkcyjna suwerenność, solidarność, migracje, zmiany klimatyczne czy demografia. Odnosząc się do ostatniego tematu, sekretarz stanu przypomniał, że począwszy od lat 60-tych zaprzestano przekazywać nowym pokoleniom ideały, które tworzyły Europę. Konsekwencją jest dramatyczny kryzys demograficzny, który stanowi wyzwanie dla przyszłości kontynentu. Potrzeba więc dalekowzrocznej polityki prorodzinnej, aby zapewnić młodym stabilne zatrudnienie i bezpieczeństwo dla ich domów, a także niezbędne warunki dla rozwoju rodzin.

Reklama

Mówiąc natomiast o kryzysie migracyjnym, kard. Parolin przypomniał, że istnieje dziś potrzeba Europy inkluzywnej i gościnnej, w której uwaga skierowana na drugiego przezwycięża każdą formę egoizmu, obojętności czy lęku. Przyznał, że rozwiązania fragmentaryczne są niewystarczające. Dlatego Stolica Apostolska opowiada się za rewizją Konwencji Dublińskiej.

Odnosząc się do ekologicznych ambicji Unii Europejskiej przedstawiciel Watykanu wypowiedział się przychylnie o Projekcie Zielonego Ładu oraz najbliższej konferencji klimatycznej w Glasgow. Zauważył jednak, że „potrzeba ekologicznego nawrócenia wystawi Europę na próbę, gdyż wymaga również prawdziwej solidarności między krajami europejskimi, a zwłaszcza tymi, dla których takie nawrócenie oznacza wyższą cenę społeczną i ekonomiczną”.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-02 16:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. P. Parolin: czas pandemii wzywa do dostrzegania człowieka i dobra wspólnego

Obecne wyzwanie pandemii zachęca do nieustannego dostrzegania człowieka i ukierunkowywania podejmowanych decyzji na dobro wspólne. Przypomniał o tym 4 września sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w przemówieniu wygłoszonym w Madrycie na trwającym tam w dniach 3-5 bm. II Międzynarodowym Spotkaniu Polityków Katolickich. Obradują oni na temat „Kultura spotkania w życiu politycznym w służbie naszych narodów”.

Więcej ...

Marsz dla Życia i Rodziny w Częstochowie

2024-05-27 02:16

Karol Porwich / Niedziela

Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Częstochowy 26 maja w Dzień Matki. Przed marszem sprawowana była Liturgia w archikatedrze częstochowskiej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Więcej ...

Hetmańska Zwycięska Mariampolska, módl się za nami...

2024-05-27 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle...

Święci i błogosławieni

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania