Reklama

Polska

Nowi konfratrzy Zakonu Paulinów

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Ignacy Dec, biskup diec. świdnickiej i ks. dr Franciszek Rząsa z Jarosławia zostali przyjęci do konfraterni paulińskiej podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej w niedzielę, 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny.

Eucharystii sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz. 11.00 przewodniczył bp Ignacy Dec. Koncelebrowali m.in: o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów; o. Arlond Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu; definitorzy generalni: o. Zachariasz Jabłoński i o. Piotr Polek; o. Jan Berny, sekretarz generalny Zakonu; o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tekst opisujący historię konfraterni i zasługi nowych konfratrów odczytał o. Arlond Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

„Ks. bp Ignacy Dec znany jest ze swej maryjnej pobożności, którą wyniósł z domu rodzinnego, od wielu już lat związany jest z jasnogórskim sanktuarium i Zakonem Paulinów. Tu na Jasnej Górze odprawił rekolekcje przed sakrą biskupią. Co roku wprowadza na Jasną Górę Pieszą Pielgrzymkę ze Świdnicy, w 2008 roku głosił nowennę przed Uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej. Bierze czynny udział w szeregu pielgrzymek stanowych przybywających na Jasną Górę, jest wielkim propagatorem Apelu Jasnogórskiego. Życzliwość ks. biskupa Ignacego Deca wobec Zakonu Św. Pawła I Pustelnika znalazła swój wyraz we wprowadzeniu do Świdnicy w 2012 roku naszego Zakonu przekazując administrację parafii św. Józefa” – przypomniał o. Arlond Chrapkowski.

Przybliżając postać ks. dr Franciszka Rząsy wikariusz generalny mówił m.in.: „Od ’72 roku pielgrzymuje na Jasną Górę. Był organizatorem Pieszej Pielgrzymki z Rzeszowa, a następnie Przemyśla na Jasną Górę, aktywnie włączał się w szereg inicjatyw duszpasterskich diec. przemyskiej, propagował kult Maryi, Królowej Polski”. Wśród zasług ks. dr Rząsy wskazał również na ogromną troskę, jaką otacza on ubogich i bezdomnych poprzez posługę dla Fundacji „Wzrastanie” i dzieł związanych z Przystanią Matki Bożej Jasnogórskiej w Jarosławiu (w ramach Przystani działa schronisko dla bezdomnych mężczyzn oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy).

Reklama

„Wnioskodawcy i my tutaj zebrani jesteśmy przekonani o charyzmacie maryjnym nowych konftarów, o ukierunkowaniu ich życia na Maryję” – zaznaczył o. Arnold Chrapkowski.

Po odczytaniu formuły przyjęcia do Konfraterni o. Izydor Matuszewski wręczył dyplomy Konfraterni Zakonu Św. Pawła I Pustelnika.

Homilię wygłosił bp Ignacy Dec. „Dziękując Panu Bogu za Maryję, za Jej świętość, chcemy za Jej przyczyną prosić dzisiaj w tę uroczystość piękną, grudniowo-adwentową o moc Ducha Świętego, byśmy też potrafili wypełniać każdą wolę Bożą, byśmy wydeptywali sobie w trudzie i w znoju drogi ku świętości, to są drogi wiary, drogi miłości, drogi wypełniania woli Bożej” – mówił biskup.

„Dzisiaj, gdy patrzymy na Maryję Niepokalanie Poczętą uświadamiamy sobie, że z Maryją wszystko pokonamy, wszystko zwyciężymy, bo Ona rodząc Jezusa, przyczyniła się do zwycięstwa nad szatanem” – podkreślił kaznodzieja.

„Maryjo Jasnogórska, prosimy Cię, idź z nami przez życie, daj nam taką łaskę odczuwania Twojej obecności w naszym życiu, i uproś taką łaskę, byśmy wypełniając wolę Bożą nam wyznaczoną (…) wzrastali na ziemi w świętości, i kiedyś połączyli się w niebie z Panem Bogiem i rzeszą świętych” – powiedział kończąc homilię bp Dec.

Na zakończenie Eucharystii bp Ignacy Dec na znak wdzięczności przekazał trzy pierścienie przygotowane na 10-lecie istnienia diecezji świdnickiej. „Jesteśmy tutaj obaj z ks. Franciszkiem, znamy się od lat wczesnych kapłańskich, byliśmy razem na studiach i dzisiaj nas spotyka razem wielkie wyróżnienie, nie wiemy, jak mamy dziękować Ojcze Generale, ale tak, jak potrafimy z pełnych naszych serc kapłańskich bardzo dziękujemy za ten wielki dar, za to dzisiejsze włączenie nas do konfraterni Zakonu Paulinów. Jest to dla nas naprawdę wielkie wyróżnienie – zaznaczył biskup Dec – Obiecujemy, że będziemy szerzyć kult Matki Bożej Jasnogórskiej na wszystkich drogach naszego życia”.

Konfraternia paulińska jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu sięga swym początkiem połowy XIV wieku. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale była to duchowa łączność Zakonu z uprzywilejowanym gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi paulini mogli lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci. Z biegiem lat wpływ sanktuarium jasnogórskiego przyczynił się do tego, że Konfraternia nabierała również charakteru maryjnego. W związku z tym w ostatnich stuleciach o przyjęciu do Konfraterni decydował szczególnie żywy i autentyczny kult do Jasnogórskiej Bogarodzicy Dziewicy oraz chęć współpracy z paulinami w realizowaniu maryjnych zadań apostolskich.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2013-12-08 15:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „Różaniec Rodziców za Dzieci” włączony w struktury „Żywego Różańca”

Karol Porwich/Niedziela

Mszą św. na Jasnej Górze zakończyła się 21. konferencja moderatorów diecezjalnych „Żywego Różańca”. Głównym tematem spotkania był nowy statut stowarzyszenia zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski w październiku br. W struktury został włączony Różaniec Rodziców Za Dzieci, wzorowany na kołach „Żywego Różańca”.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Jerozolima: skromniejsze obchody Wielkiego Tygodnia z powodu wojny w Strefie Gazy

2024-03-29 15:23
Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Pośród wojny i napięć, chrześcijanie w Jerozolimie rozpoczęli uroczystymi ceremoniami „święte trzy dni” poprzedzające Wielkanoc. W Wielki Czwartek przed południem Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice Grobu Pańskiego przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa, zgodnie z obowiązującym status quo, które reguluje czas modlitwy sześciu wyznań chrześcijańskich w sanktuarium.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia