Reklama

Kościół

Państwowa Komisja ds. Pedofilii odnosi się do pierwszych komentarzy po Raporcie

Adobe.Stock

W przesłanym KAI Stanowisku, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do komentarzy po opublikowaniu Pierwszego Raportu, podkreśla, że wykorzystywanie dzieci jest problemem społecznym. Zaznacza także raz jeszcze, że Raport nie uprawnia do wniosku, iż 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Omówiona została również kwestia prawna dostępu do akt oraz współpraca między Państwową Komisją a Kościołem katolickim.

Publikujemy Stanowisko Państwowej Komisji w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego raportu

Państwowa Komisja, licząc na merytoryczną dyskusję o zjawisku wykorzystania seksualnego dzieci w Polsce, z uwagą wsłuchuje się i analizuje wszystkie głosy dotyczące jej pierwszego raportu. Odpowiadając na uwagi, Państwowa Komisja wskazuje, że:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1. Wykorzystanie seksualne dzieci to problem społeczny

Państwowa Komisja podkreśla, że wykorzystanie seksualne dzieci jest zjawiskiem społecznym i do większości tego typu przestępstw dochodzi w środowisku bliskim dziecku. Sprawcami mogą być: członkowie rodziny, osoby mające zawodowy kontakt z dziećmi (nauczyciele, trenerzy, osoby duchowne, reprezentanci środowisk artystycznych czy medycznych itd.). Mogą być też nimi osoby nieznane dzieciom, w tym takie, które nawiązują relację za pomocą środków teleinformatycznych.

Przeczytaj także: Raport ws. pedofilii: Co trzeci sprawca to członek rodziny skrzywdzonego dziecka

2. Z 349 spraw zgłoszonych Państwowej Komisji 100 dotyczy osób duchownych

W pierwszym roku działalności do Państwowej Komisji zgłoszono 349 spraw. 100 z nich dotyczy osób duchownych, w tym 36 dotyczy niezawiadomienia o podejrzeniu wykorzystania seksualnego dzieci, a 64 wykorzystania seksualnego dzieci. Dane te nie dotyczą całej populacji sprawców tego typu przestępstw ani nie pochodzą z wyników badań akt sądowych. Nie uprawniają też do ogólnego wniosku, że 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

3. Prawo dostępu do akt i dokumentów z postępowań wynika z ustawy

Państwowa Komisja otrzymuje akta, w tym z postępowań prokuratorskich lub sądowych, na podstawie trzech przepisów ustawy o Państwowej Komisji: w celach badawczych - art. 2 ust. 2 pkt 2 ustawy; w celu monitorowania postępowań w toku - art. 20 ustawy; w celu prowadzenia postępowań wyjaśniających - art. 26 ustawy.

Na potrzeby badań własnych Państwowa Komisja zwróciła się do sądów powszechnych, sądów biskupich i wszystkich polskich ordynariuszy o akta spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci.

W ciągu miesiąca od wysłania pism, 245 prezesów sądów powszechnych przekazało akta Państwowej Komisji, nie mając wątpliwości co do podstaw prawnych ani bezpieczeństwa danych wrażliwych. Państwowa Komisja otrzymała akta z ok. 2500 spraw. Akt postępowań kościelnych Państwowa Komisja nie otrzymała do dziś, choć zwróciła się o nie w lutym i marcu 2021 r.

Reklama

Doświadczenia z badań prowadzonych przez Państwową Komisję w sposób jednoznaczny wskazują, że tylko analiza dokumentów postępowań umożliwia wskazanie luk i błędów oraz zaproponowanie odpowiednich rekomendacji i wniosków, co jest jednym z podstawowych obowiązków Państwowej Komisji.

4. Współpraca między Państwową Komisją a Kościołem Katolickim

Państwowa Komisja aktywnie zabiega o partnerską współpracę z Kościołem Katolickim, którą uważa za bardzo ważną. W pierwszej kolejności spotkała się z ekspertami katolickimi, w tym duchownymi. Pierwszą organizacją pozarządową, z którą rozmawiała Państwowa Komisja była kościelna Fundacja św. Józefa. O spotkanie z Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciechem Polakiem Państwowa Komisja zabiegała od marca br. Spotkanie nastąpiło 10 maja br. Komisja wyraziła chęć otrzymania danych źródłowych z prowadzonych kwerend, w tym treści stosowanej ankiety, danych nieprzetworzonych oraz procedury badawczej. Pismo w tej sprawie zostało do księdza Prymasa wysłane 16 lipca br., pozostało bez odpowiedzi do dziś.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-08-03 11:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

Ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania