Reklama

Niedziela Przemyska

Ministerialne odznaczenia dla Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” z Przemyśla i jego dyrygenta

Anna Magda

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński nadał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” ks. prał. dr. hab. Mieczysławowi Gniademu z Przemyśla, a kierowanemu przez niego Archidiecezjalnemu Chórowi „Magnificat” – Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienia przemyślanie odebrali z rąk wojewody podkarpackiego dr Ewy Leniart na gali wręczenia odznaczeń ministerialnych i nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego, która odbyła się 30 czerwca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Laureat Srebrnego Medalu od lat promuje kulturę muzyczną w kraju i za granicą. Jest autorem licznych opracowań utworów religijnych na chór i orkiestrę. Wychował wiele pokoleń organistów, będąc dyrektorem i wykładowcą Archidiecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej. Na co dzień wykłada także w Wyższym Seminarium Duchownym. Szerszemu gronu znany jest jednak przede wszystkim jako dyrygent chóru, który założył w 1984 r.

Reklama

Ks. M. Gniady jest już posiadaczem Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanego mu w 2008 r. za osiągnięcia muzyczne. Tym razem zdobył uznanie ministra w dziedzinie muzykologii, gdyż dzięki pracy badawczej i artystycznej przywrócił do muzycznego życia cenionego w swoich czasach wiedeńskiego kompozytora i dyrygenta Ignaza Rittera von Seyfrieda (1776–1841), ucznia Mozarta i bliskiego współpracownika Beethovena. Przemyski kapłan opracował rękopisy dwóch nieznanych w świecie kompozycji tego twórcy i przed kilku laty kierował ich prawykonaniami w Przemyślu i Krasiczynie. Odniósł przy tym sukces międzynarodowy, ponieważ płyta z utworem „Missa solemnis h-moll” Seyfrieda, nagrana pod jego batutą, m.in. z chórem „Magnificat” i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, została uhonorowana paryskim Złotym Orfeuszem, jedną z najważniejszych nagród muzycznych na świecie.

Bogatym dorobkiem artystycznym może się też pochwalić zespół kierowany przez ks. M. Gniadego. W ciągu 35 lat działalności występował ponad 1000 razy, upowszechniając muzykę sakralną i patriotyczną w czasie koncertów, festiwali oraz uroczystości kościelnych i państwowych, odbywających się w archidiecezji przemyskiej i w diecezjach sąsiednich. Śpiewał podczas dwóch wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II na Podkarpaciu oraz trzykrotnie w Watykanie w Jego obecności. Oprócz Włoch oklaskiwany był także w innych krajach, takich jak: Austria, Belgia, Francja, Niemcy czy Ukraina. Wszystkie te muzyczne wydarzenia zawsze spotykały się z ogromnym zainteresowaniem publiczności, która od lat wiernie towarzyszy chórowi, licznie uczestnicząc w jego występach.

Na gali 30 czerwca w imieniu zespołu Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrali Monika Maziarz oraz prezes chóru Jacek Gawron.

2021-07-09 09:40

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

Więcej ...

Po śladach misjonarza Afryki

2021-09-19 15:08

Ks. Wojciech Kania

W Hucie Komorowskiej miała miejsce uroczystość ku czci kardynała Adama Kozłowieckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę