Reklama

Niedziela Przemyska

Zakończył się Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku

Ddyrektor Festiwalu z Roksaną Węgiel

Archiwum FOK

Ddyrektor Festiwalu z Roksaną Węgiel

Wczoraj zakończyliśmy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej "Odkryj życie z pasją" Leżajsk 2021. To był niesamowicie piękny czas, wielkie święto kultury i wiary. Dwa tygodnie, kiedy mogliśmy inaczej spojrzeć na Boga i świat Jego wartości. W różnych wydarzeniach naszego Festiwalu wzięło udział blisko 7000 osób! Było różnorodnie, gdyż zaprosiliśmy wielu znamienitych gości, którzy podczas spotkań, koncertów, warsztatów tematycznych, prelekcji i pokazów dzielili się swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga.

Bogu niech będą dzięki za ten czas! Dziękuję wszystkim zaproszonym gościom. Dziękuję także wszystkim za obecność i wszelkie wsparcie!

Dziękuję całemu sztabowi organizacyjnemu: Magdalenie Kotulskiej, Magdalenie Dąbek, Katarzynie Bauer, Paulinie Nowak, Marcie Kula, Beacie Kamińskiej, Beacie Puci, Grażynie Pietrycha, Luizie Wysockiej, Zuzannie Kotulskiej, Natalii Szczuc, Jackowi Kycia, Tomaszowi Kycia, Annie Kędzior, Tadeuszowi Kędzior, Maciejowi Kotulskiemu, WiesławowiDąbek, Adamowi Pucia, Tomaszowi Potejko, Krystianowi Bryniarski, Mikołajowi Kycia, Janowi Siuzdakowi, Tymonowi Kycia.

Reklama

Dziękuję Zuzia Ostolska Fotografia za świetne zdjęcia, Muskus Studio za filmiki, Szymon Abramek za grafiki.

Dziękuję sponsorom naszego Festiwalu: Szkółce Roślin Ozdobnych DĄBEK, Podkarpackim Skarbom SMAK - GÓRNO, ITS - płyty i akcesoria meblowe, Fizjomedicus - Centrum Rehabilitacji i Terapii Manualnej, PilPol, drukarni Emka, Sekretariatowi Dzieł Bernardyńskich Opus Bonum, SuperDrob.

Dziękuję naszym Patronom Medialnym: TVP1, TVP3 Rzeszów, Radio FARA,Gość Niedzielny, Tygodnik Katolicki Niedziela, Radio Via.

Reklama

Dziękuję współbraciom z konwentu Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.

Jaki to był Festiwal? Wszystko zaczęło się 5 czerwca, Eucharystią o godz. 12.00, której przewodniczył nasz rodak-Biskup Ignacy Dec, a kazanie wygłosił o. Bartymeusz Kędzior OFM, Dyrektor Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął kurs biblijny prowadzony przez wykładowcę uniwersyteckiego, doktora teologii i znakomitego biblistę Marcina Majewskiego, którego tematem był „Święty Paweł na nowo odczytany”. Wieczór festiwalowego dnia zarezerwowany był dla nastrojowego koncertu w wykonaniu Krzysztofa Iwaneczko. Udział w koncercie tego młodego artysty był bez wątpienia dla nas wszystkich wielką przyjemnością. Również dla muzyka, co sam podkreślał-spotkanie z publicznością na żywo to ogromna i długo wyczekiwana radość.

Drugiego dnia była MOC, a to za sprawą naszego kolejnego gościa – zespołu Luxtorpeda. Publiczność naszego Festiwalu żywiołowo reagowała na występ artystów składający się z wielu znanych utworów zespołu m.in. takich jak: „Cel”, „Siódme”, „List”, „Kod genetyczny DDA”. Członkowie Luxtorpedy również niezwykle hojnie i z niesamowitą empatią poświęcali czas swoim fanom, zarówno przed jak i po koncercie, co dodatkowo uprzyjemniło ten festiwalowy dzień.

Trzeci dzień to ponowne spotkanie z Marcinem Majewskim pt.:”Odkrywamy Ziemię Świętą”. Było ono wirtualną i duchową podróżą do Ziemi Świętej, do tego skrawka, gdzie działał, nauczał, umarł i zmartwychwstał Jezus.

Czwartego dnia było energicznie, gdyż mieliśmy przyjemność gościć piękną i niezwykle utalentowaną artystkę, która odkryła przed nami swoje serce pełne marzeń. Roksana Węgiel - Roxie, 16-latka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Jej utwory w serwisie YouTube mają milionowe wyświetlenia, a ona sama jest idolem i inspiracją dla rzeszy młodych ludzi. ROXIE opowiedziała nam o najcenniejszych wartościach kierujących jej życiem! Są to przede wszystkim: Bóg, miłość i rodzina; najpiękniejsze wartości, które pomagają Jej pozostać sobą w świecie show-biznesu. Skromne, szczere i mądre wypowiedzi naszego gościa wywarły na wszystkich ogromne wrażenie!

Marcin Jakimowicz, pisarz i ceniony dziennikarz „Gościa Niedzielnego” umocnił nas doświadczeniami własnej żywej wiary w trudnej kwestii zmagań duchowych piątego dnia. A w szóstym dniu naszego Festiwalu, którego gościem był Krzysztof Ziemiec, zrozumieliśmy, że „wszystko jest po coś”. Nasz gość odkrył przed nami swoje życie z pasją, jaką dla Niego jest przede wszystkim rodzina, a także dziennikarstwo i praca w mediach.

Kolejne dni także były różnorodne. Magdalena Suszek-Bąk zajmująca się rysowaniem piaskiem, czyli twórczością wizualną z pogranicza malarstwa, rysunku i animacji filmowej, „narysowała” nam historię zaczerpniętą z Pisma Świętego opowiadająca o stworzeniu świata. Patrzyliśmy z zachwytem i obserwowaliśmy powstające obrazy, które po chwili zamieniały się za sprawą artystki w kolejne, wspaniale odmalowujące następujące po sobie etapy stworzenia świata zgodnie z zamysłem Bożym. Wieczorem tego dnia wystąpił przed festiwalową publicznością Tomasz Samołyk, twórca filmów chrześcijańskich.

Kolejny, dziewiąty dzień, to intymna rozmowa z artystką wizualną Kamilą Kansy, która tworzy i publikuje swoje dzieła pod pseudonimem Laura Makabresku. W czasie trwania festiwalu w holu naszego FOK-u mogliśmy oglądać wystawę Jej zdjęć. Zachwycając się oglądanymi pracami Laury wsłuchaliśmy się w piękną poetycką opowieść o przemianie jej duszy, życia i twórczości, po tym jak Bóg pociągnął ja do siebie i obdarzył laską. Również tego dnia odbyły się warsztaty z psychologii pozytywnej prowadzone przez ojca Piotra Kwiatka OFM Cap.

Kolejne dni to spotkania z teatrem. Gościem Festiwalu był Teatr „A”, który przyjechał do nas Gliwic. Po raz pierwszy w historii naszego festiwalu, mieliśmy okazję podziwiać spektakl plenerowy. Po zapadnięciu zmroku, aktorzy Teatru “A” zaprosili widzów do przeżycia wyjątkowego zdarzenia teatralnego zatytułowanego „Exultet”. Kolejnego dnia obejrzeliśmy w wykonaniu aktorów Teatru „A” sztukę pt.: ”Początek”, która opowiada biblijną historię stworzenia świata. Sztuka adresowana jest do młodszych dzieci, ale w rzeczywistości był to spektakl familijny.

Kolejni goście, czyli Michał Niewiadomski Mimello Artyści do Usług!, sympatyczny i wesoły aktor, zaprosił dzieci w zaczarowany świat cyrku. Natomiast ks. Krzysztofa Porosło i Marcin Zieliński porozmawiali z nami pięknie i merytorycznie na temat jedności w Kościele. Obaj rozmówcy chcieli pokazać nam, że mamy prawo różnić się w podejściu do wiary, gdyż każdy z nas odnajduje się w innej duchowości. Ale dopóki w kontekście wiary łączą nas sprawy fundamentalne to nasza duchowość jest dobra gdyż do Boga prowadzi wiele dróg, czasem bardzo odmiennych.

Kolejnego, trzynastego dnia było lirycznie. Zadbało o to małżeństwo aktorów: Piotr Cyrwus i Maja Barełkowska. Przedstawili Oni program poetycki "Dancing” powstały w oparciu o wybrane wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Znakomita interpretacja poezji Gałczyńskiego i ogromny talent tej pary aktorskiej zachwycił widzów.

Czternasty dzień naszego to dwa spotkania wieńczące powoli ten czas. Pierwsze z nich to połączenie online z Magdaleną Wolińską-Riedi, polsko-watykańską dziennikarką, która jako jedna z nielicznych, świeckich kobiet, przez prawie 20 lat, mieszkała w najmniejszym państwie na świecie, jakim jest Watykan. Kolejnymi gośćmi tego dnia byli Gabriela i Wojciech Gąsiorowie, czyli GGDuo, którzy przyjechali do nas z muzyką i słowem. Niezwykła muzyka, piękny głos Gabi urzekły nas.

Ostatni dzień festiwalu rozpoczęły warsztaty z siostrą Anną Marią Pudełko pt.:”Dar wzajemności”. W ich połowie, o godz. 12.00 dobremu Bogu podziękowaliśmy za dar tych ostatnich dwóch tygodni Eucharystią w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku w Leżajsku pod przewodnictwem o. Klaudiusza Barana OFM, Kustosza leżajskiego Sanktuarium.

…było PIĘKNIE!

2021-06-21 09:38

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

Więcej ...

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

Więcej ...

Po śladach misjonarza Afryki

2021-09-19 15:08

Ks. Wojciech Kania

W Hucie Komorowskiej miała miejsce uroczystość ku czci kardynała Adama Kozłowieckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę