Reklama

Niedziela Przemyska

W hołdzie bł. Augusta Czartoryskiego

Henryk Grymuza

W areopagu wielkich jarosławian znajdują się ludzi kultury i sztuki, powstańcy, pedagodzy, także wybitni kapłani. Jednym z kapłanów jest bł. o. Michał Czartoryski. Patronuje miastu Ostrogskich, Zamoyskich, Sobieskich, Tarnowskich, Lubomirskich, Odrowążów itp. od 2005 roku.

Zdecydowana większość jarosławian jest dumna z faktu, że ten wywodzący się ze szlachetnej arystokratycznej rodziny dominikanin ma głębokie związki z Jarosławiem Urodził się jako Jan Franciszek w lutym 1897 roku w Pełkiniach pod Jarosławiem. Dorastał w szacunku dla Boga i bliźnich. Jego życie upływało zawsze w czasie nadziei i rozumu. Swoją aktywność łączył z pogłębioną wiarą, z której czerpał siły do myślenia i działania po polsku, tak zwyczajnie.

Był bł. o. Michał Czartoryski od narodzin otoczony świętością. Ochrzczony został w kościele pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Po okresie nauki w Szkole Politechnicznej we Lwowie, udziale w walkach ulicznych w obronie Lwowa, aktywnej pracy w środowisku katolickiej młodzieży akademickiej itp. 18 września 1927 r., w kaplicy pw. św. Jacka Odrowąża w kościele pw. Świętej Trójcy(dziś Bazylika) w Krakowie, przyjął habit dominikański zostając członkiem polskiej prowincji św. Jacka i rozpoczął nowicjat .

Reklama

W 1931 roku ojciec Michał przyjął „u Panny Marii” w Jarosławiu z rąk biskupa Franciszka Bardy święcenia kapłańskie.

Ważnym segmentem jego szlachetnego życia i dobroczynnej postawy była działalność w powstańczej Warszawie. Jak można przeczytać w licznych źródłach wybuch Powstania 1 sierpnia 1944 roku w tzw. tzw. „Godzinie W”— zaskoczył o. Michała na Powiślu – w centrum miasta, gdzie udawał się do lekarza okulisty. Powrót do klasztoru okazał się niemożliwy. Nie godząc się na bezczynność, już 2 sierpnia głosił się do dowództwa walczącego na Powiślu III Zgrupowania „Konrad” wchodzącego w skład Rejonu I Obwodu AK, którym dowodził ppłk Stanisław Błaszczak ps. „Róg”.

Wiele przykładów ofiarności dostarczył patron Jarosławia. Niewątpliwie najważniejszym jest fakt, że nie opuścił rannych w piwnicach firmy „Laval” i razem z nimi poniósł śmierć z rąk hitlerowskich zbrodniarzy.

Reklama

16 rocznica nadania tytułu Patrona Jarosławia była okazją do upamiętnienia jego postaci okolicznościowa wystawę zdjęć i dokumentów usytuowaną przy Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Odprawiona została, pod przewodnictwem przeora o. Jacka Skupienia uroczysta msza święta w intencji mieszkańców Jarosławia. Przed Eucharystią burmistrz Waldemar Paluch, jego zastępcy, poseł Mieczysław Kasprzak oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Wojska, Policji, Straży Pożarnej i szkół złożyli wieńce przed tablicą pamiątkową umieszczoną na klasztornej elewacji.

Artystycznym akordem uroczystości był koncert duetu „GGDUO” (Gabriela Gąsior – śpiew, Wojciech Gąsior – instrumenty muzyczne).

2021-06-17 09:24

Wybrane dla Ciebie

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

KAI

Prezentacja Raportu odbyła się 15 września 2021 r., o godz. 13.00

Więcej ...

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku