Reklama

Świat

Rzym: ambasada USA przy Watykanie wywiesza flagę LGBT

Ambasada Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej ogłosiła we wtorek, 1 czerwca, że wywiesza tęczową flagę LGBT "Pride" w czerwcu, który jest obchodzony jako miesiąc LGBT "Pride". „Stany Zjednoczone szanują godność i równość osób LGBTQI+. Prawa osób LGBTQI+ są prawami człowieka" - oświadczyła ambasada na Twitterze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken ogłosił na początku bieżącego roku, że ambasady i konsulaty USA na całym świecie mogą wywieszać flagę "Pride" na tym samym maszcie co flaga amerykańska, podczas „okresu Pride".

Upoważnienie do wywieszenia flagi - które nie było nakazem - zostało wydane przed 17 maja, obchodzonym jako międzynarodowy dzień przeciwko homofobii, transfobii i bifobii (negatywnego nastawienia względem osób biseksualnych).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Za czasów administracji Trumpa placówki dyplomatyczne USA miały zakaz wywieszania tęczowej flagi z masztów ambasad i musiały uzyskać na to specjalne pozwolenie. Zezwolono im natomiast na wywieszanie flagi wewnątrz budynków.

Podziel się cytatem

Depesza Antony'ego Blinkena w sprawie flag "Pride", o którym po raz pierwszy poinformował magazyn „Foreign Policy” w kwietniu, doradzała, by placówki dyplomatyczne w niektórych krajach unikały wywieszania tęczowej flagi, jeśli mogłoby to wywołać sprzeciw.

Również we wtorek 1 czerwca prezydent Joe Biden wydał oświadczenie z okazji "Miesiąca Dumy Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Osób Transpłciowych i Queerów, 2021". Podkreślił w nim, iż jest to okazja do świętowania godności tych osób oraz wyraził uznanie dla niedawnej decyzji Sądu Najwyższego, który uznał prawo do małżeństwa osób tej samej płci oraz orzekł, że federalna ochrona praw obywatelskich przed dyskryminacją ze względu na płeć w miejscu pracy rozciąga się również na orientację seksualną i tożsamość płciową.

Biden wezwał ponadto Kongres do uchwalenia ustawy o równości (Equality Act), która ustanawia obok rasy i płci, orientację seksualną i tożsamość płciową jako kategorie chronione w federalnym prawie cywilnym.

Konferencja Biskupów Katolickich USA (USCCB) ostrzegła, że pomimo celów ustawy, jakimi są walka z dyskryminacją, będzie ona w istocie dyskryminować osoby wierzące, które sprzeciwiają się redefinicji małżeństwa i transgenderyzmowi. Przestrzega, że ustawa, nakazując dostęp do obiektów użyteczności publicznej w oparciu o orientację seksualną lub tożsamość płciową, może być wykorzystana do wywierania presji na Kościoły, aby „organizowały czynności, które naruszają ich przekonania". Religijne agencje adopcyjne mogą być zmuszone do przekazywania dzieci parom homoseksualnym, a schroniska dla kobiet do przyjmowania biologicznych mężczyzn identyfikujących się jako transseksualne kobiety.

W czasie administracji Obamy Ambasada USA przy Stolicy Apostolskiej zamieściła w mediach społecznościowych posty pro-LGBT z okazji międzynarodowego dnia przeciwko homofobii, transfobii i bifobii oraz podczas miesiąca "Pride" w 2017, 2014 i 2011 roku.

Podziel się:

Oceń:

+4 -10
2021-06-02 09:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Leon XIV: Potrzeba nowych form biblijnego przekazu

2025-11-17 20:35

Vatican Media

Ojciec Święty spotykając się z przedstawicielami Katolickiej Federacji Biblijnej, (Catholic Biblical Federation, CBF) powołanej do promowania obecności i znaczenia Słowa Bożego na całym świecie, podkreśllił, że „Kościół czerpie życie nie z siebie samego, lecz z Ewangelii”, dlatego istnieje potrzeba korzystania z nowych form biblijnego przekazu, by Pismo Święte docierało i inspirowało ludzi z różnych środowisk oraz kultur.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Służby Tuska biorą się za Ojca Rydzyka. Dyrektor Radia...

Kościół

Służby Tuska biorą się za Ojca Rydzyka. Dyrektor Radia...

Św. Elżbieta Węgierska - patronka dzieł miłosierdzia

Święci i błogosławieni

Św. Elżbieta Węgierska - patronka dzieł miłosierdzia

Czy szukam Pana w codziennym Słowie?

Wiara

Czy szukam Pana w codziennym Słowie?

Wojewoda lubelski zdjął krzyż z sali urzędu. Sąd...

Wiadomości

Wojewoda lubelski zdjął krzyż z sali urzędu. Sąd...

Hiszpania: rząd planuje usunąć figury świętych...

Europa

Hiszpania: rząd planuje usunąć figury świętych...

Zaginął ks. dr Marek Wodawski. Wyszedł z mieszkania i...

Kościół

Zaginął ks. dr Marek Wodawski. Wyszedł z mieszkania i...

Diecezja Warszawsko-Praska wydała komunikat ws....

Kościół

Diecezja Warszawsko-Praska wydała komunikat ws....

Wałbrzych. Włamanie i profanacja w sanktuarium. Sprawca...

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Włamanie i profanacja w sanktuarium. Sprawca...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój