Reklama

Niedziela Przemyska

Uroczystości katyńsko-smoleńskie w Jarosławiu

TV ANgel

We wtorek, 13 kwietnia 2021 r., przypadł Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, uchwalony w 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, a także obchodzonej niedawno 11. rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyły się uroczystości Katyńsko-Smoleńskie. Eucharystii, która rozpoczęła to wydarzenie przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii Pasterz Archidiecezji Przemyskiej przypomniał, jak ważna jest jedność w Kościele i w narodzie. – Brak jedności to grzech. Grzech powoduje rozdarcie między Bogiem, a ludźmi; między ludźmi w konkretnych sytuacjach. Jedność Kościoła to cel, do którego dążył Chrystus. Jedność ludzi to zadanie, które Chrystus realizował i które powierzył nam – powiedział kaznodzieja. Tej jedności strzegli pierwsi Apostołowie i czynią to do dziś na całym świecie ich następcy, biskupi i kapłani.

Dlatego abp Szal przywołał w homilii postać wietnamskiego kardynała Franciszka Ksawerego Nguyễn Văn Thuậna, który pomimo tortur nigdy nie ugiął się przed władzami komunistycznymi i był wierny Kościołowi. – Przez trzynaście lat był torturowany w więzieniu, ale wiedział że dla niego jedność z papieżem jest priorytetem, bo to jest jedność, którą polecił zachować Chrystus – zauważył hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Następnie kaznodzieja przypomniał wszystkim, że jedność jest wielki darem i zobowiązaniem dla ludzi współczesnych. – To dar, o który powinniśmy dbać, o który powinniśmy się modlić. Nie tylko wtedy kiedy Kościół ogłasza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ale także i dzisiaj, kiedy pochylamy się nad mogiłami ludzi, którzy w pewnym sensie są ofiarami braku jedności. Braku tej jedności między ludźmi, a Panem Bogiem. Bo jeżeli w ich serca wszedł grzech, jeżeli zostały zakwestionowane wymogi Ewangelii, jeżeli nie przestrzegali przykazań to wtedy wyciągali zbrodniczą rękę i innych wtrącali do niewoli, wywozili na Sybir czy też do gułagów i obozów koncentracyjnych – powiedział arcybiskup.

Jedność, według hierarchy, to nie jednolitość, ale różnorodność w kierowaniu się jednym sercem i wzajemną miłością. – Chodzi w sumie o potrójną jedność: z sobą, z Panem Bogiem i z innymi ludźmi – podkreślał hierarcha.

– Dzisiaj pochylamy się nad Ojczyzną. Zauważamy, patrząc na historię naszej Ojczyzny, pewną prawidłowość. Jeżeli między naszymi przodkami była jedność, współpraca, zgoda to wtedy były i sukcesy, i tryumfy. I odwrotnie. Jeżeli były kłótnie, nieporozumienia, to pojawiały się porażki i konsekwencje tych porażek, a z nich jedną z największych były rozbiory – przypominał abp Szal wymieniając różne fakty i zdarzenia historyczne na przestrzeni wieków, która świadczą o ciągłej walce Polaków o własną suwerenność, niepodległość i życie z Bogiem.

Skutkiem grzechu jest śmierć, która w obliczu konfliktów nabiera dramatycznego charakteru. Tak było w przypadku zborni katyńskiej. – 3 marca 1940 roku wydano wyrok śmierci na naszych Rodakach,. Ten wyrok śmierci okrutny, bo wyegzekwowano go strzałem w tył głowy. To haniebna śmierć, w opuszczeniu, w osamotnieniu. Jakże bolesne było to że temu wydarzeniu towarzyszyło też kłamstwo katyńskie trwające właściwie pięćdziesiąt lat. Rosjanie przyznali się oficjalnie do niego dopiero 13 kwietnia 1990 roku – powiedział metropolita przemyski.

Reklama

Z tym tragicznym wydarzeniem zbrodni katyńskiej łączy się także znacznie młodsza tragedia – katastrofa smoleńska, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, przedstawiciele parlamentu, rządu, różnych organizacji, świata nauki, duchowni i świeccy, i z lewicy, i z prawicy. – Dziś mówimy o tym, bo zjednoczyła ich śmierć. A może właśnie po to, żebyśmy mogli dzisiaj jeszcze odważniej modlić się o jedność naszej Ojczyzny. Ta modlitwa jednoczyła nas wtedy, pamiętam i tu w Jarosławiu. Ale wiemy, że tej modlitwie wtedy i obecnie towarzyszy niestety walka z krzyżem, czy też marsze i antymarsze, wulgaryzmy. Ileż wtedy było agresji, ile teraz jest agresji. Jeszcze więcej – ubolewał abp Adam Szal.

Wobec tego zadał pytanie – co robić, aby się temu przeciwstawiać. – Kierowani wiarą mamy tę jedność zaprowadzać. Najpierw w samym sobie, s swoim sercu. Potem w rodzinie, w zakładzie pracy, w naszych środowiskach w których żyjemy – podpowiadał kaznodzieja. Dlatego trzeba się modlić, aby w naszej Ojczyźnie pojawiła się troska o wspólne dobro i budowanie Ojczyzny w jedności.

Na zakończenie abp Adam Szal przywołał postać Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskie, który był ojcem i nauczycielem narodu. – Mówił o tym, że dla Ojczyzny można nie tylko umierać, ale też trzeba wytrwać, żyć, wytrzymać całe lata i dążyć do jedności – przypominał hierarcha. – Niech ten program polegający na staraniu się, na dążeniu do jedności niech będzie naszym osobistym programem – prosił arcybiskup, a homilię zakończył modlitwą za Ojczyznę ułożoną przez Sługę Bożego ks. Piotra Skargę.

Po Eucharystii delegacje przybyłe na uroczystości katyńsko-smoleńskie złożyły kwiaty i znicze przed pomnikiem symbolizującym najważniejsze wydarzenia z historii Polski, w tym właśnie pamięć o zbrodni katyńskiej z 1940 r. i katastrofie pod Smoleńskiem z 2010 roku.

Podziel się:

Oceń:

2021-04-15 10:58

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „pielgrzymka rekordzistka” – ponad tysiąc rowerzystów z diecezji tarnowskiej

2025-07-20 18:50

BP Jasnej Góry

Na Jasną Górę dotarła III Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej, a w niej 1100 osób. Wyruszyli z dwunastu miast m.in. z Bochni, Brzeska, Limanowej, Nowego Sącza, Ciężkowic, Tuchowa i Dębicy. Jechali w 4 peletonach, a dziś połączyli się, wjeżdżając na Jasną Górę. Każdy z rowerzystów przywiózł znak zwycięstwa - krzyż. - Nasze serca są pełne nadziei, a ona płynie od Jezusa i Maryi - mówili cykliści.

Więcej ...

Chrystus pośród was – nadzieja chwały

2025-07-14 17:19

Niedziela Ogólnopolska 29/2025, str. 20

Grażyna Kołek

Więcej ...

O. Romanelli: sytuacja w Gazie coraz poważniejsza, módlcie się za nas

2025-07-21 11:46
O. Gabriel Romanelli

Vatican Media

O. Gabriel Romanelli

Proboszcz parafii w Strefie Gazy, o. Gabriel Romanelli, który został ranny podczas ataku izraelskiego – w wyniku, którego zginęły trzy osoby, a kilku chrześcijan zgromadzonych przy wspólnocie katolickiej zostało ciężko rannych – udzielił wywiadu dziennikarzowi L’Osservatore Romano. „Spróbujmy wspólnie przekonać cały świat, aby zakończył tę wojnę, by móc zacząć odbudowywać pokój, sprawiedliwość i pojednanie” - zaznaczył.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Bóg dziś daje człowiekowi znaki swej obecności

Wiara

Bóg dziś daje człowiekowi znaki swej obecności

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?