Reklama

Rodzina

Rodzice z dziećmi rozmawiają 4,5 minuty dziennie - warsztaty M. Więczkowskiej

ks. Mariusz Frukacz

W jaki sposób media oddziałują na odbiorcę, w jaki sposób przedstawiają rzeczywistość, czy przekazy medialne mają wpływ na zachowanie oraz konieczność edukacji medialnej w rodzinie, to tematyka warsztatów edukacji medialnej, które odbyły się wieczorem 28 października w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Warsztaty przeznaczone dla rodziców, wychowawców, nauczycieli i katechetów poprowadziła mgr Małgorzata Więczkowska - pedagog, medioznawca, autorka Innowacyjnego Serwisu Internetowego Edukacja Medialna www.edukacjamedialna.pl

Reklama

Otwierając warsztaty ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „rodzina, której zadaniem jest wychowanie i uczenie dziecka jest dzisiaj bardzo zagrożona.” - Co zrobić z zagrożeniami, które wobec rodziny i dzieci płyną z nowoczesnych środków medialnych?- pytał ks. Skubiś.

„Moralnie jesteśmy zobowiązani do nadawania właściwego kształtu wychowania dzieci i młodzieży oraz kształtowania rodziny. Dziś wielkie zagrożenie płynie z ideologii gender”- kontynuował ks. Skubiś.

Następnie Małgorzata Więczkowska zwróciła uwagę na to, że „media w dużej mierze promują popkulturę”- W jednym momencie niemal cały świat ma dostęp do tych samych książek, przekazów medialnych. Dlatego media mają ogromny wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży - mówił Więczkowska.

Reklama

„Miliony dzieci i młodzieży każdego dnia są pod oddziaływaniem mediów, przekazów medialnych. Media lansują wady główne jako cnoty. Młody człowiek na takich przekazach wychowuje się i nimi żyje”- kontynuowała Więczkowska.

Prelegentka zwróciła uwagę również na to, że „media bardzo często zaburzają komunikację w domach, w rodzinie”- Rodzice i dzieci coraz mniej rozmawiają ze sobą. Badania pokazują, że rodzice z dziećmi rozmawiają 4, 5 minuty. Nie ma czasu na prawdziwy dialog i rozmowę - podkreśliła prelegentka.

Małgorzata Więczkowska zwróciła uwagę na to, że „od jak najmłodszych lat w rodzinie powinno być właściwe przygotowanie do odbioru mediów, do uczestniczenia w kulturze medialnej.” - Wobec dzieci i młodzieży z mediów każdego dnia płyną zagrożenia duchowe i przekazy destrukcyjne takie jak: erotyzacja, wprowadzanie w świat magii, okultyzmu, w świat symboliki satanistycznej - mówiła Więczkowska.

„Bardzo często celebryci, idole młodych ludzi posługują się symbolami satanistycznymi, okultystycznymi. Dochodzi u dzieci i młodzieży do odwrażliwienia i pewne symbole nie są uważane za niebezpieczne. Te symbole przekazywane są w gestach, elementach ubioru, w tekstach piosenek, w filmach i bajkach dla dzieci”- dodała prelegentka.

Prowadząca warsztaty zwróciła również uwagę na „mediatyzację życia rodzinnego” - Często media dzisiaj zastąpiły rodziców w przekazywaniu wiedzy o świecie. Media te mają na odbiorcę wpływ bezpośredni, kumulatywny i podświadomy. Proces oddziaływania mediów trwa od najmłodszych lat - zakończyła Więczkowska.

Kolejne warsztaty edukacji medialnej w redakcji „Niedzieli” będą poświęcone m. in. grom komputerowym (2 grudnia), zagrożeniom duchowym w mediach (10 lutego 2014), seksualizacji dzieci i młodzieży, „efektowi Lolity”, gender (3 marca 2014), manga i anime (7 kwietnia 2014)

Małgorzata Więczkowska - pedagog, medioznawca, autorka Innowacyjnego Serwisu Internetowego Edukacja Medialna www.edukacjamedialna.pl Autorka znakomitej książki o zagrożeniach pt. „Co wciąga twoje dziecko?” oraz licznych artykułów, recenzji w czasopismach i specjalistycznych publikacjach. Uczestniczka cyklu audycji radiowych, telewizyjnych dotyczących wychowania dzieci i ochrony przed współczesnymi zagrożeniami.

ZOBACZ RETRANSMISJĘ Z WARSZTATÓW
2013-10-29 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do dzieci pierwszokomunijnych: Bóg was potrzebuje

Grzegorz Gałązka

„Pan was potrzebuje, aby mógł dokonać cudu dotarcia ze swą radością do wielu waszych przyjaciół i krewnych” – powiedział Franciszek do dzieci przyjmujących pierwszą Komunię św. w Rakowskim - głównym ośrodku bułgarskich katolików.

Więcej ...

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

2021-09-18 23:20

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Więcej ...

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42
Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę