Reklama

Kościół

Kard. K. Koch: ekumenizm może być pomocny na drodze ku jedności wszystkich ludzi

wikipedia.org

Ekumenizm może być dobrym przykładem, jak pomagać dążyć do jedności wszystkich ludzi, która jest celem encykliki Franciszka "Fratelli tutti". Taki pogląd wyraził przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch w rozmowie z portalem ruchu focolare "Città Nuova".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazją do przeprowadzenia wywiadu były wydany niedawno dokument Rady "Biskup a jedność chrześcijan: wademekum ekumeniczne" i rozpoczynający się 18 stycznia kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Na wstępie szwajcarski kardynał kurialny przypomniał, że to przede wszystkim biskup odpowiada za ekumenizm w swej diecezji, nie może on jednak sam zrobić wszystkiego, dlatego musi mieć delegata, który będzie troszczył się o wspieranie jedności. Bardzo ważne jest też, aby episkopaty miały komisje ds. ekumenizmu również po to, aby promować te zagadnienia w wymiarach krajowych oraz aby utrzymywać kontakty z innymi Kościołami – dodał przewodniczący Rady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił następnie uwagę na ważność recepcji idei jedności chrześcijan w umysłach wiernych, gdyż już soborowy Dekret o ekumenizmie mówi, iż wszyscy członkowie Kościoła winni uczestniczyć w ruchu ekumenicznym. Ale wszystko to pozostanie tylko na papierze, jeśli sprawa ta nie przyjmie się przede wszystkim w głowach wiernych – podkreślił rozmówca portalu.

Podziel się cytatem

Reklama

Zauważył też, że chociaż Wademekum jest skierowane przede wszystkim do biskupów, to jego treść dotyczy wszystkich katolików, bo wszyscy odpowiadają za ekumenizm w diecezji. W tym kontekście ważne jest dążenie do aktywnego włączenia do tych działań młodzieży. Szczególne znaczenie mają tutaj ekumenizm duchowy i modlitwa o jedność, gdyż podstawą ekumenizmu jest modlitwa kapłańska Jezusa, który prosił Ojca, aby Jego uczniowie stanowili jedno. Bardzo istotny jest również ekumenizm miłości, a więc nawiązywanie przyjacielskich, braterskich stosunków z członkami innych wyznań i wciąganie do tych inicjatyw młodych ludzi.

Reklama

Odnosząc się do zawartej w dokumencie Papieskiej Rady zachęty do współpracy chrześcijan w zwalczaniu antysemityzmu, fanatyzmu religijnego i sekciarstwa, kardynał podkreślił, że jest to bardzo ważne zadanie dla Kościoła katolickiego, który winien na tym polu współdziałać z innymi chrześcijanami. Przywołał wypowiedź Benedykta XVI na rozpoczęcie zgromadzenia plenarnego biskupów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w maju 2007 w Aparecidzie, iż "Kościół wzrasta nie wskutek prozelityzmu, ale dzięki sile przyciągania" a zdanie to często cytuje obecny papież. Jest to przykład tego, jak prowadzić nową ewangelizację, a więc głosić dzisiejszemu światu Ewangelię.

Reklama

Kardynał wspomniał też o ekumenizmie kulturalnym, do którego także nawołuje Wademekum. Jest to też bardzo ważne zagadnienie, ponieważ wiele podziałów i problemów w przeszłości ma korzenie nie teologiczne, ale kulturowe, np. rozłam między Zachodem a Wschodem był sprawą przede wszystkim kultury. Dlatego bardzo istotna jest lepsza znajomość kultury drugiej strony. Przewodniczący Rady wskazał, że w jej łonie działa komisja ds. współpracy kulturalnej z Patriarchatem Moskiewskim, która przygotowała już wiele projektów. Na corocznych posiedzeniach jej członkowie omawiają razem plany wystaw i innych imprez kulturalnych w Moskwie i Rzymie. Dwa lata temu w Rzymie odbyły się wspólne występy chórów watykańskiego i moskiewskiego, które "razem śpiewały i było to bardzo piękne wydarzenie" – dodał.

Pytany o to, czy najnowsza encyklika Franciszka "Fratelli tutti" może pomóc na drodze ku zjednoczeniu chrześcijan, kard. Koch przypomniał, że tematem jej jest dialog międzyreligijny, nie ekumeniczny, zaznaczył jednak, że jednym z celów tego drugiego jest wspieranie jedności nie tylko wyznawców Chrystusa, ale także ludzkości. Mówi o tym Sobór Watykański II już na samym początku konstytucji dogmatycznej "Lumen gentium" i w tym znaczeniu ekumenizm może pomóc pogłębić jedność między wszystkimi ludźmi. Może też być dobrym przykładem, jak pomagać w podążaniu ku jedności wszystkich ludzi, która jest głównym celem tego dokumentu papieskiego – zakończył swą wypowiedź przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2021-01-17 07:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Koch: zagłada Ormian dała początek wielkim prześladowaniom

wikipedia.org

Na początku okrutnego XX w. męczennicy ormiańscy przypomnieli nam, że męczeństwo nie jest dla chrześcijaństwa zjawiskiem marginalnym, ale samym centrum Kościoła – powiedział kard. Kurt Koch podczas ekumenicznego nabożeństwa, które odbyło się wczoraj wieczorem w bazylice św. Bartłomieja dla upamiętnienia Ludobójstwa Ormian. Obok szefa watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu uczestniczył w nim przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Rzymie abp Chadżag Barsamian.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Ogólnopolska konferencja naukowa: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali"

2024-05-06 09:00

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową pt.: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali, która odbędzie się 10-11 maja br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?