Reklama

Polska

Kraków: „Ku przyszłości z Janem Pawłem II” – rozpoczęła się międzynarodowa konferencja online

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Prelegenci z różnych kontynentów uczestniczą w międzynarodowej konferencji "Ku przyszłości z Janem Pawłem II", moderowanej z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i transmitowanej online. Wśród omawianych zagadnień są antropologia, etyka, rodzina, społeczeństwo, wiara i życie Kościoła. Trzydniową konferencję zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły otworzył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Cały pontyfikat św. Jana Pawła II był jednym wielkim świadectwem, poprzez słowo i czyn, tej prawdy, że Chrystus stanowi najwyższy dla człowieka klucz, który pozwala mu odkryć to, co jest w nim nieredukowalne do świata” - mówił metropolita krakowski. Dodał, że ten klucz umożliwia człowiekowi zrozumienie samego siebie.

Abp Jędraszewski powiedział, że papież świadczył o Chrystusie jako kluczu do zrozumienia człowieka na niezliczonych areopagach i dodał, że szczególnie istotne wydają mu się cztery z nich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym areopagiem był Plac św. Piotra w dniu 22 października 1978 roku, kiedy to polski papież wygłosił homilię podczas Mszy św. inaugurującej swój pontyfikat. Apelował wówczas: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się!”

Areopag II, to – jak ocenił metropolita krakowski - encyklika "Redemptor hominis" z 1979 r., w której Chrystus przedstawiony jest jako klucz dla każdego człowieka, aby mógł pojąć własne człowieczeństwo.

Trzecim areopagiem było przemówienie Jana Pawła II w siedzibie UNESCO w Paryżu, wygłoszone 2 czerwca 1980 r.. Papież wskazywał wówczas na fundamentalny związek Chrystusa z człowiekiem. Metropolita krakowski fragment przemówienia, w którym papież mówił m.in.: „Trzeba (…) człowieka po prostu miłować dlatego, że jest człowiekiem – trzeba wymagać dla niego miłości ze względu na szczególną godność, jaką posiada. Otóż ten zespół treści należy do samej istoty ewangelicznego orędzia Chrystusa i posłannictwa Kościoła, bez względu na wszystko, co w tej sprawie wypowiedziały krytyczne umysły oraz czego dokonały różne prądy niechętne religii w ogóle, a chrześcijaństwu w szczególności”.

Areopagiem czwartym określił abp Jędraszewski przeżywane przez ciężko chorego papieża nabożeństwo Drogi Krzyżowej 25 marca 2002. Było to, mówił metropolita krakowski „osobiste wchodzenie Jana Pawła II w paschalną tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa” – mówił metropolita krakowski dodając, że tego wieczoru Jan Paweł II przemawiał do całego świata, nie wypowiadając ani jednego słowa.

Reklama

Z kolei ks. prof. Livio Melina, były rektor Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Uniwersytecie Laterańskim mówił o istocie miłości i odpowiedzialności w ujęciu Karola Wojtyły. Wskazywał na „prawo daru” czyli jedno z podstawowych sformułowań Jana Pawła II, który mówił, że miłość prawdziwa zakłada bezinteresowne ofiarowanie siebie - jako daru - drugiej osobie.

Temat „Tajemnica człowieka w tajemnicy Chrystusa” omawiał o. prof. José Granados z Hiszpanii, przywołując twórczość dramaturgiczną Karola Wojtyły.

Podczas sympozjum, które zakończy się w sobotę głos zabiorą m.in. kard. Peter Erdö - prymas Węgier, patriarcha Lizbony - kard. Manuel Clemente, biograf Jana Pawła II - George Weigel oraz ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW.

Konferencja „Ku przyszłości z Janem Pawłem II” odbywa się z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Organizatorem wydarzenia jest Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Sympozjum ma charakter online i jest międzynarodowe, a konferencje wygłoszą prelegenci z różnych kontynentów. Każda sesja będzie miała cztery wystąpienia. Pierwszy dzień poświęcony będzie antropologii, drugi rodzinie i społeczeństwu, trzeci natomiast życiu Kościoła i wiary.

Podziel się:

Oceń:

2021-01-15 19:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W poszukiwaniu „swojego” internetowego kaznodziei

Niedziela wrocławska 20/2021, str. VIII

Więcej ...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

2024-05-28 21:52

Adobe Stock

W Brukseli oraz w paru stolicach poważnych krajów europejskich powstało ogromne napięcie po nagłym ruchu premiera Francji E. Macrona wysuwającym jako pretendenta do głównego stolca w UE Mario Draghiego.

Więcej ...

Weszła w życie nowela rozporządzenia MZ dotycząca tzw. klauzuli sumienia

2024-05-30 07:37

Adobe Stock

Placówki medyczne mają obowiązek tak zorganizować pracę, by przynajmniej jeden z lekarzy mógł wykonać zabieg przerwania ciąży - przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która w czwartek weszła w życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania