Reklama

Rodzina

III Ogólnopolski Kongres Małżeństw – "Księżniczka i wojownik"

Bożena Sztajner/Niedziela

"Księżniczka i wojownik" to temat III Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, który rozpocznie się w piątek 4 października br. w Świdnicy. Organizatorzy, spodziewający się przyjazdu 175 par, chcą zwrócić uwagę na naturalny podział ról i wrażliwości kobiety i mężczyzny budujących związek małżeński.

- Lista uczestników jest już definitywnie zamknięta. I tak mamy więcej małżeństw, niż moglibyśmy przyjąć – mówi Katarzyna Urbaniak z sekretariatu Kongresu.

Reklama

Od 4 do 6 października 175 małżeństw z całej Polski będzie gościć w Świdnicy. To więcej niż zakładali organizatorzy. – Kilkanaście par zgodziło się, że będą brały udział na zasadzie telekonferencji, obok sali teatralnej, która jest miejscem spotkań plenarnych – mówi Katarzyna Urbaniak. – Ich determinacja, żeby wziąć udział w Kongresie, budzi nasz szczególny szacunek – dodaje.

Kongresowicze zostali poproszeni, żeby do spotkania przygotować się przez modlitwę Nowenną do św. Józefa, ponieważ na zakończenie pierwszego dnia kongresu małżonkowie oddadzą się w opiekę temu świętemu. Codziennie na swoją skrzynkę mailową otrzymują tekst modlitw przypisanych do danego dnia nowenny. – Wierzymy, że to dziewięciodniowe spotkanie jest niczym duchowe odliczanie oraz wytwarza między nami wszystkimi szczególną więź. Razem ze św. Józefem uczymy się bowiem głębszej miłości do Jezusa i Maryi – mówi Katarzyna Urbaniak.

W tym roku temat główny kongresu: "Księżniczka i wojownik" zwraca uwagę na naturalny podział ról i wrażliwości kobiety i mężczyzny budujących związek małżeński. – Zależy nam przede wszystkim na obudzeniu w żonach odpowiedzialności za mężów, a w nich samych pragnienie odkrycia i realizacji prawdy o sobie – wyjaśniają organizatorzy.

Reklama

Pomogą w tym prelegenci: ks. Stanisław Orzechowski "Orzech" – legendarny duszpasterz akademicki z Wrocławia, bp Ignacy Dec – biskup świdnicki, o. Konrad Małys – przełożony wspólnoty benedyktynów w Tyńcu, Marek Piekara – założyciel wspólnoty "Przymierze wojowników" z Krakowa, Mieczysław Guzewicz – konferencjonista i konsultor Rady ds. Rodziny KEP ze Wschowy, Tomasz Terlikowski – warszawski publicysta, Katarzyna Engelhard – menedżer ze Szczecina, Jacek Pulikowski – autor poradników rodzinnych z Poznania, Agnieszka i Jakub Kołodziejowie – terapeuci i redaktorzy pisma "Zbliżenia" z Lublina.

W tym roku oferta kongresowa została poszerzona o kolejne wydarzenia kulturalne. – Do tej pory w piątkowy i sobotni wieczór proponowaliśmy koncerty. W tym roku w piątek wystąpi Antonina Krzysztoń, a w sobotę pokażemy gościom znaną i cenioną przez świdniczan sztukę teatralną "Królik Królik" w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego, a zrealizowaną w ramach projektu Alchemia Teatralna. Ale to nie wszystko. Otóż wstępem do otwarcia Kongresu jest wernisaż wystawy Ventzislava Piriankowa "Ikony Małżeńskie". Jestem przekonana, że obrazy mistrza, pełne z jednej strony zmysłowości, a z drugiej sacrum, znajdą uznanie nie tylko w oczach kongresowiczów. Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Dawnego Kupiectwa do połowy listopada; jest to z naszej strony dar dla wszystkich świdniczan, którzy z taką serdecznością przyjmują inicjatywę Kongresu Małżeństw w Świdnicy – dodaje Katarzyna Urbaniak. – Wernisaż ma swoje dopełnienie w postaci spotkania autorskiego ze Zbigniewem Nosowskim, redaktorem "Więzi" i autorem książki "Parami do nieba", prezentującej małżonków, którzy w ciągu dwóch tysięcy lat historii Kościoła osiągnęli świętość, a ich przykład ma służyć wszystkim wierzącym. Ilustracją publikacji są reprodukcje obrazów Piriankova, bardzo inspirujące – mówi.

Kongres jest organizowany przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Świdnickiej i Fundację Małżeństwo Rodzina. Po raz drugi zostaną wręczone statuetki Amicus Matrimoniorum (Przyjaciel Małżeństw), których laureatami zostali: ks. Stanisław Orzechowski, Irena i Jerzy Grzybowscy oraz Mieczysław Guzewicz.

Kongres jest unikatową inicjatywą w skali kraju. Patronują mu abp Józef Kowalczyk – Prymas Polski, bp Jan Wątroba – Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP oraz bp Ignacy Dec – Biskup Świdnicki. Pomysłodawcą i głównym organizatorem spotkania jest ks. Roman Tomaszczuk.

2013-10-03 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

8. Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa „Tak na Serio” - już w przyszłym tygodniu

Sondem/Fotolia.com

Dialog, wzajemna pomoc, trudności między sobą i z dziećmi, śmierć – to niektóre z zagadnień, które podjęte zostaną podczas 8. Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa „Tak na Serio”. W tym roku głównym

Więcej ...

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Więcej ...

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56
Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku