Reklama

Kościół

USA: film o matce Beethovena przypomina, że każde dziecko może zmienić świat

youtube.com

Przy okazji 250. rocznicy urodzin i chrztu Ludwiga van Beethovena amerykańscy obrońcy życia przypomnieli, że matka przyszłego kompozytora – Maria Magdalena (z domu Keverich) – gdy była w ciąży – rozważała aborcję. Opowiada o tym krótkometrażowy film „Crescendo”, oparty na jej pamiętniku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nakręcony kilka lat temu w Niemczech „Crescendo” zdobył dotąd 15 międzynarodowych nagród i został nazwany „najpotężniejszym filmem pro-life tego typu”. Producentami trwającego 15 minut dzieła są Eduardo Verastegui („Bella”, „Mały chłopiec”, „Cristiada”), Jason Jones i Pattie Mallette (matka Justina Biebera). Mallette miała osobiste powody, by zaangażować się w tom przedsięwzięcie: również stanęła w obliczu presji, aby zabić swe nienarodzone dziecko, które wyrosło ostatecznie na sławną gwiazdę muzyki pop. Film można zobaczyć na You Tube:

Brzemienna bohaterka filmu, podobnie jak wiele kobiet, które są ofiarami przemocy, zastanawia się: „Jaka dobra matka mogłaby chcieć wychować dziecko w takim dysonansie?”. Lejtmotywem całego filmu jest właśnie „fałszywa nuta”, która przeszkadza oczekującej matce w „symfonii życia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kobietom często mówi się, że nie mogą wychowywać dziecka w obecnej sytuacji – czy to z powodu nadużyć, pieniędzy, czy ze względu na ich wiek lub wykształcenie. Ale życie ich dziecka jest zawsze ważniejsze niż którekolwiek z tych rzeczy, a aborcja nie usuwa przeszkód, z którymi zmaga się kobieta - tylko przysparza nowych” – tłumaczą obrońcy życia z organizacji LiveAction.

Podziel się cytatem

Reklama

„Każda kobieta, która wybiera życie lub śmierć dla swojego nienarodzonego dziecka, zmienia świat. Świat tych, którzy wybierają aborcję, nigdy nie będzie taki sam. Trauma aborcji może narazić ich na zwiększone ryzyko depresji, nadużywania alkoholu i narkotyków, a nawet samobójstwa. Przyszłość tych, którzy wybierają życie, bez względu na ich zmagania, jest otwarta na możliwości, jakie stwarza nadzieja i radość, niezależnie od tego, czy przekazują dziecko w adopcji, czy same wychowują swoje dziecko” – konkludują działacze pro-life, wskazując na Marię van Beethoven, która wybrała życie dla swojego dziecka i zmieniła świat. „Każde dziecko, bez względu na okoliczności swojego poczęcia lub trudności, z którymi borykają się rodzice, ma potencjał, aby zrobić to samo” – zaznaczają.

Reklama

Maria Magdalena van Beethoven z domu Keverich urodziła się 19 grudnia 1746 w Ehrenbreitstein, wiosce nad Renem (obecnie część Koblencji). Była najmłodszą z sześciorga dzieci. 30 stycznia 1763 wyszła za mąż za Johanna Georga Leyma, który zmarł w 1765 r. 12 listopada 1767 roku poślubiła Johanna van Beethovena, muzyka dworskiego. Ludwig Beethoven urodził się prawdopodobnie 16 grudnia 1770 roku w Bonn jako drugie z siedmiorga dzieci, z których tylko troje przeżyło niemowlęctwo. Przyjął chrzest 17 grudnia 1770 roku w kościele św. Remigiusza.

Maria zmarła w Bonn w 1787 roku na gruźlicę, w wieku 40 lat. W miejscu jej urodzenia jest dziś muzeum Mutter-Beethoven-Haus.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-12-21 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Płock: Letni Festiwal Muzyczny w 250. rocznicę urodzin Beethovena

BOŻENA SZTAJNER

Symfonia „Eroica” Ludwiga von Beethovena i utwory Krzysztofa Penedreckiego na orkiestrę smyczkową znalazły się w programie XXII Letniego Festiwalu Muzycznego w Płocku, w 250. rocznicę urodzin niemieckiego kompozytora. Słuchacze festiwalowych koncertów katedrze musieli jednak dostosować się do ograniczeń sanitarnych.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?