Reklama

Zdrowie

Pamiętajmy o hospicjach, skoro rząd o nich nie pamięta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Wolontariusze hospicyjni solą ziemi” w dniach od 4 do 6 października odbędzie się w Radomiu VI Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego. Będą to dni wypełnione spotkaniami, modlitwą i nauką. Wszystko by jeszcze lepiej móc służyć tym, o których Pan Nasz Jezus Chrystus powiedział - Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.

Mówi ks. Marek Kujawski, dyrektor Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest to już szósta konferencja organizowana przy Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych opieką nad ciężko chorymi i umierającymi pacjentami. Ruch hospicyjny w Polsce jest dość dobrze rozwinięty, jednak wolontariuszy w tych placówkach z roku na rok ubywa. Przyczyną tego faktu jest sytuacja jaka wytworzyła się w Polsce w związku z powstałymi regulacjami prawnymi, które nie wspierają tego ruchu. Zmniejszająca się liczba wolontariuszy jest spowodowana także problemami jakie współcześnie przeżywają rodziny, brak pracy i inne trudności. Dlatego staramy się mobilizować społeczeństwo do służby, do pomagania. Całe spotkanie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc wolontariuszy i przyjaciół.

Reklama

Obserwujemy niewydolność służby zdrowia w opiece. W pomocy hospicyjnej trzeba pamiętać bowiem nie tylko o ciężko chorym, któremu zapewniamy pomoc medyczną, psychologiczną i duchową, ale także o otoczeniu opieką jego rodziny. Pomagamy także tym, którzy po stracie bliskiej osoby cierpią osierocenie. Pod tym względem nasze hospicjum realizuje program unikatowy w skali kraju. Pamiętajmy, że pomoc, by była skuteczną musi być realizowana 24 godziny na dobę. Nie może ograniczyć się do tylko do nagłaśnianych przez media spektakularnych akcji.

Konferencja, którą organizujemy ma pomóc w naszych działaniach i skonsolidować wolontariat hospicyjny. Jest to ważne, bo liczba wolontariuszy spada. Co raz mniej lekarzy i pielęgniarek chce być wolontariuszami. Chcemy naszą konferencja zdopingować ludzi do służby podejmowanej w zespole. Nasza konferencja ma także nauczyć wolontariuszy jak właściwie reagować na potrzeby osoby cierpiącej i umierającej oraz jego rodziny. Pamiętajmy o hospicjach, kiedy przekazujemy 1 proc podatku. Jakże tragicznie brzmi fakt, że brakuje pieniędzy na hospicjum, w którym przebywają ciężko chore dzieci.

Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, o wsparcie hospicjów, gdyż ich sytuacja stale się pogarsza. Nasze hospicjum także przeżywa trudności. Brakuje choćby na paliwo do naszych karetek. A my przecież nie możemy zostawić naszych chorych! Dlatego prosimy o pomoc.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-01 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Michał Piela ambasadorem akcji „Hospicjum to też życie”

Michał Piela jako asp. Mieczysław Nocul

wikipedia.pl

Michał Piela jako asp. Mieczysław Nocul

Aktor Michał Piela, odtwórca roli aspiranta Nocula w serialu „Ojciec Mateusz” był gościem inauguracji akcji „Hospicjum to też życie” w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie w diecezji płockiej

Więcej ...

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Licheń: 25. rocznica beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

2024-06-16 08:18

Biuro Prasowe Sanktuarium

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w związku z obchodami 25. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wraz z marianinem w trakcie Eucharystii modliły się osoby spokrewnione z męczennikami, kapłani oraz siostry zakonne należące do zgromadzeń, z których pochodziły zamordowani przez nazistów osoby konsekrowane. Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych 108 męczenników.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych