Reklama

Polska

„Niedziela” spełnia wielką misję w Polsce i w świecie

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Tygodnik katolicki „Niedziela”, spełniając swoją misję, jest świadkiem Chrystusa i ma prowadzić do pogłębienia wiary - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz, przewodnicząc 21 września Mszy św. w bazylice jasnogórskiej podczas XVII Pielgrzymki Czytelników, Pracowników i Przyjaciół tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim”. Przed Mszą św. red. Katarzyna Woynarowska odczytała wiersz „Modlitwa Jasnogórska” autorstwa ks. Józefa Maja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św. koncelebrowali kapłani pracujący w „Niedzieli” na czele z redaktorem naczelnym ks. inf. Ireneuszem Skubisiem oraz kapłani zaangażowani w promocję tygodnika i jego dzieł. Na pielgrzymkę przybyli dziennikarze czasopisma z całej Polski, ludzie kultury i życia społecznego oraz czytelnicy.

- Redaktorzy „Niedzieli” swoją pracą i służbą głoszą chwalę Maryi. Dzisiaj przychodzą na Jasną Górę z wielkim wołaniem o modlitwę – mówił o. Albert Szustak, witając pielgrzymów w imieniu Jasnej Góry.

Reklama

W homilii bp Antoni Długosz zaapelował do redaktorów i dziennikarzy „Niedzieli”, by „byli świadkami Chrystusa”. Nawiązując do życia i posługi bł. Jana Pawła II przypomniał, że „nasze pokolenie wyróżnił Bóg szczególnie przez pontyfikat Jana Pawła II, który pielgrzymował, by dawać świadectwo o Chrystusie”. – Jako ludzie wolni możemy realizować swój czysto ludzki przepis na życie. Jednak bez Chrystusa nie możemy zrozumieć naszego życia - mówił bp Długosz.

„Mamy na pierwszym miejscu być nie tylko nauczycielami, ale świadkami. Misję tak jak św. Mateusz spełnia każdy z nas” - kontynuował bp Długosz.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „w Roku Wiary musimy zapytać siebie, jakie ja daję świadectwo o Jezusie”. - Ważne jest to, że jesteśmy powołani przez Jezusa, by głosić Jego słowo i czyny naszym życiem i postępowaniem – stwierdził.

Nawiązując do hasła pielgrzymki i posługi papieża Franciszka bp Długosz przypomniał, że „franciszkańska miłość do Chrystusa jest naszym zadaniem”. - To pokazuje nam papież Franciszek - mówił bp Długosz.

Bp Długosz przypomniał także o wymiarze katechetycznym nauczania Kościoła i działalności mediów katolickich – Nie wolno popełniać błędu historyzowania Osoby Jezusa i mówić, że Jezus był i działał. Trzeba mówić, że On jest z nami, w naszym życiu. Trzeba też, uniknąć błędu moralizowania i mówienie jedynie o nakazach. Bóg wychodzi do człowieka z propozycją swoich przykazań – podkreślił bp Długosz.

Reklama

Nawiązując do pewnych działań obecnej władzy w sferze edukacji, bp Długosz przypomniał rolę rodziny. – To rodzice są pierwszymi katechetami i świadkami wiary. Władza państwowa i kościelna muszą służyć rodzinie. Władza musi respektować władzę rodziców. To rodzice decydują o profilu szkoły i wychowania a nie taki czy inny minister – przypominał bp Długosz.

Na zakończenie Mszy św. ks. inf. Ireneusz Skubiś podkreślił, że „Niedziela” „odnotowuje i odczytuje dzieje Kościoła w Polsce”. - Słuchamy też Maryi, tego, co Ona mówi narodowi. Ona jest naszą Główną Redaktorką – mówił ks. Skubiś.

Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał również postać bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego i założyciela „Niedzieli” w 1926 r. – Bp Kubina doceniał znaczenie „Niedzieli” i siebie nazywał ministrem Matki Bożej – mówił ks. Skubiś.

Następnie redaktor naczelny tygodnika odmówił „Akt Zawierzenia wszystkich dzieł „Niedzieli” Maryi Jasnogórskiej”.

W auli redakcji odbyło się wręczenie medali Mater Verbi 2013 dla osób angażujących się w apostolat Słowa. W tym roku nagrodę Mater Verbi otrzymali m.in. prof. dr hab. Zdzisław Jan Ryn, b. ambasador RP w Chile i Argentynie, prof. Jan Żaryn, redaktor naczelny „Sieci Historii”, o. Nikodem Kilnar z Jasnej Góry, ks. Tomasz Lubaś, dyrektor generalny Edycji św. Pawła w Częstochowie, Rafał Matusiak, prezes SKOK.

Podczas spotkania odbyło się również wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego „Niedzieli” – List w Roku Wiary. Najwyższe odznaczenie - statuetkę „Sursum Corda” - otrzymał senator Grzegorz Bierecki, prezydent Światowej Rady Unii Kredytowych.

Reklama

4 kwietnia 1926 r., ukazał się pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela”. Tygodnik został powołany niedługo po tym jak papież Pius XI bullą "Vixdum Poloniae unitas" z 28 października 1925 r. powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880–1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor "Gościa Niedzielnego". Jedną z pierwszych decyzji jaką podjął bp Kubina było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” bp Teodor Kubina powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym „Niedzieli” w latach 1926-37.

W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53). Od 1981 r. jest nim ks. inf. Ireneusz Skubiś.

W ciągu 87 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45), w latach 1953-81 oraz w stanie wojennym (grudzień 1981).

Dzisiaj „Niedziela” to tygodnik katolicki o zasięgu ogólnopolskim i polonijnym, to instytucja multimedialna z własnym studiem internetowym, radiowym i telewizyjnym. To tygodnik posiadający własną serię wydawniczą „Biblioteki Niedzieli”.

Statuetka „Sursum Corda” 2013

Laureaci Medalu „Mater Verbi” 2013

Podziel się:

Oceń:

2013-09-21 16:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Ty jesteś człowiek Boga”

Archiwum s. Augustyny Milej

Więcej ...

Modlitwy za wstawiennictwem św. Marii Goretti

Św. Maria Goretti

Archiwum autora

Św. Maria Goretti

Więcej ...

Watykan: czy Leon XIV uda się do Wietnamu?

2025-07-05 17:38
Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Po wizycie wiceprezydent Wietnamu Vo Thi Ahn Xuan u Leona XIV 30 czerwca wietnamskie media podały informację, że papież zamierza odwiedzić Wietnam, aby „okazać swoją bliskość Kościołowi katolickiemu i katolikom wietnamskim, a także umocnić stosunki między Wietnamem a Watykanem” - pisze włoski watykanista Andrea Gagliarducci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa