Reklama

Kościół

Abp Szal: ojczyzny nie obronimy nienawiścią, ale miłością

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Ks. Maciej Flader

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Opierając się na słowach Prymasa Tysiąclecia, abp Adam Szal apelował, aby budować ojczyznę jako cywilizację miłości. Podkreślał, że nie obronimy jej nienawiścią, ale miłością – naprzód między sobą, bo „nie możemy sami siebie poniewierać i bić”. – Trzeba spróbować innej drogi porozumienia przez miłość, która sprawi, że cały świat patrząc na nas, będzie mówił: o to jak oni się miłują – cytował słowa Sługi Bożego metropolita przemyski, który przewodniczył mszy św. za ojczyznę w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Szal odniósł się do odczytanego fragmentu Listu Świętego Pawła do Tytusa, który – jak wskazał kaznodzieja – może być nazwany katechizmem obywatelskim również na dzisiejsze czasy. Na jego podstawie zwrócił uwagę, że człowiek powinien być praworządny, przestrzegając obowiązujących praw.

– Oczywiście teologia moralna wskazuje, że o ile te prawa nie są przeciwne Dekalogowi, który jest fundamentalnym prawem. Mieszkaniec jakiegoś regionu ma szanować władzę, wypełniać jej polecenia i pamiętać, że jest członkiem społeczności i ma tę społeczność budować. Ma być w nas duch służby wobec innych – zaznaczył metropolita przemyski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja wskazywał, że współczesny człowiek powinien panować nad językiem, „nie znieważać drugiego człowieka, nie oczerniać, nie mówić o innych tego, co nie chciałby, żeby o nim powiedziano”. – Ma być człowiekiem tolerancyjnym, szanującym drugiego człowieka jak Chrystus, ale odcinający się od zła i od grzechu, tak jak czynił Chrystus. Ma bronić swoich zasad, które otrzymał jako dziedzictwo od swojej ojczyzny, być uprzejmym, odznaczać się łagodnością, łagodzić spory i unikać niesprawiedliwości, a także panować nad temperamentem – zalecał abp Szal.

Metropolita przemyski przypomniał słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w 1969 roku w Niepokalanowie wzywał, by budować ojczyznę jako cywilizację miłości. Kard. Wyszyński podkreślał wówczas, że ojczyzny musimy bronić, ale nie zrobimy tego nienawiścią.

Prymas Tysiąclecia apelował, aby bronić jej miłością – naprzód między sobą, bo „nie możemy sami siebie poniewierać i bić”. – Polacy już dosyć byli bici przez obcych, niechże więc nauczą się czegoś z tych bolesnych doświadczeń. Trzeba spróbować innej drogi porozumienia przez miłość, która sprawi, że cały świat patrząc na nas, będzie mówił: o to jak oni się miłują. Wtedy dopiero zapanuje upragniony pokój, zgoda i wzajemne zaufanie – cytował słowa Sługi Bożego abp Szal.

Podziel się cytatem

Reklama

Zdaniem metropolity przemyskiego, są to prorocze słowa i „jakże dzisiaj aktualne w naszej ojczyźnie”, choć wypowiedziane pół wieku temu. – Budujmy więc tę rzeczywistość jaką jest nasze miasto, nasze rodziny; tę rzeczywistość, którą jest nasze piękne Podkarpacie, czy też nasza ojczyzna i cały świat w oparciu o wskazania Ewangelii – apelował.

Reklama

Abp Szal zachęcał również, aby dziękować za ojczyznę i jej niepodległość, za ojczysty język, za ziemię, za kulturę i tradycję, a także za sprawujących władzę w ciągu 1050 lat istnienia narodu. Zwrócił uwagę, że Polska przetrwała pod zaborami i mogła się odrodzić, ponieważ o Polsce mówiło się w domach, wieczorami czytywano książki, przybliżano historię Polski, ludzi kultury oraz istniały liczne organizacje, które formowały młode pokolenie.

Reklama

Zwrócił uwagę, że dzisiaj mówi się o kryzysie patriotyzmu, a wielu ludzi twierdzi, że ojczyzna jest tam, „gdzie jest mi lepiej i gdzie jestem szczęśliwy”. – Nie możemy się wstydzić miłości do ojczyzny. Chcemy szanować symbole narodowe, chcemy śpiewać z radością hymn, chcemy także podtrzymywać to, co łączy i pracować, aby oblicze naszej ojczyzny stawało się coraz to lepsze – mówił.

Ze względu na ograniczenia sanitarne program uroczystości został ograniczony, a najważniejszym punktem dnia była msza św. w archikatedrze. Wcześniej władze samorządowe, wraz z delegacją dowództwa Garnizonu Przemyśl, złożyli wiązanki kwiatów w miejscach symbolicznie związanym z uczczeniem Święta Niepodległości: pod Pomnikiem Orląt Przemyskich, tablicą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i pod jego pomnikiem.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-11-11 15:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Różaniec do Granic

Korony dla Matki Bożej nakłada abp Adam Szal

Damian Kandefer

Korony dla Matki Bożej nakłada abp Adam Szal

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Wielka majowa promocja Festiwalu Biegowego! U Ambasadorów jeszcze taniej

2024-05-08 13:13

Festiwal Biegowy

Taka promocja nie zdarza się często! Festiwal Biegowy zadbał o prawdziwy cenowy zawrót głowy na początku maja! Rejestracja na wybrane dystanse jest teraz dużo tańsza. Jeszcze bardziej możecie skorzystać zapisując się u Ambasadorów wydarzenia. Wobec tego wszystkiego nie można przejść obojętnie!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...