Reklama

Wiadomości

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: wyrok Trybunału Konstytucyjnego to milowy krok jeśli chodzi o ochronę życia w naszym kraju

Bożena Sztajner/Niedziela

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego to milowy krok jeśli chodzi o ochronę życia w naszym kraju – podkreśla Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, komentując dzisiejszą decyzję TK uznającą za niezgodną z Konstytucję przesłankę eugeniczną zawartą w ustawie o dopuszczalności przerywania ciąży. Jak podkreśla, jeśli chodzi o ochronę życia w Polsce jest jednak jeszcze bardzo wiele do zrobienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego to milowy krok jeśli chodzi o ochronę życia w naszym kraju. Miejmy nadzieję, że to także element pozytywnego trendu, jaki obserwujemy na całym świecie, np. w niektórych stanach w USA, który pokazuje, że ustawodawstwa w coraz większym stopniu kierują się w stronę zwiększania ochrony życia – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Jak podkreśla, wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie oznacza rozwiązania wszystkich problemów związanych z ochroną życia. - W tej chwili po pierwsze musimy jeszcze czekać na publikację wyroku, do czego obliguje art. 190 Konstytucji, jednak powinna to być kwestia kilku dni. Nawet w tym czasie, do publikacji, prawo powinno być stosowane prokonstytucyjnie, czyli stosując wyrok Trybunału.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk, decyzja TK ma ogromne znaczenie, ponieważ większość aborcji dokonywanych w polskich szpitalach, to były właśnie aborcje eugeniczne i liczba ta rosła z roku na rok. - W 2019 r. to były 1074 aborcje na 1116 w ogóle. Od roku 1999 do 2019 liczba aborcji eugenicznych wzrosła 20 krotnie, podczas gdy liczba aborcji w ogóle wzrosła 7- krotnie. To pokazuje, że mimo tego samego przepisu prawo było coraz szerzej interpretowane – zaznacza prawniczka.

Zwraca uwagę, że zmiana prawa ma też ogromne znaczenie jeśli chodzi o oddziaływanie na sumienie społeczeństwa. Powinna pomóc w kształtowaniu takiej świadomości, która będzie sprzyjała ochronie każdego człowieka. - Do tej pory prawo mówiło – jeśli jesteś chory, jeśli jesteś podejrzany o zespół Downa to odbieramy ci prawo do życia. W tej chwili już tak nie będzie – wyjaśnia.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk zwraca uwagę, że przed obrońcami życia wciąż stoi wiele zadań. Wiele do zrobienia, zarówno w sferze prawa jak i społecznej świadomości jest w kwestii rozprowadzanych szeroko za pośrednictwem Internetu pigułek wczesnoporonnych. Problemem też są tzw. „pigułki po” oraz działający w oparciu o bardzo liberalne prawo przemysł in vitro, który przyczynia się również do śmierci wielu dzieci. Należy się też mierzyć z tematem przestępczości aborcyjnej, czyli działań podejmowanych w sferze tzw. „podziemia aborcyjnego”

Podziel się cytatem
.

Reklama

Zadaniem dla obrońców życia jest również wspieranie rodzin, w których rodzą się dzieci chore i niepełnosprawne. Jak podkreśla, wiele już w tej dziedzinie się dzieje. Funkcjonuje m.in. rządowy program „Za życiem”, który nieco polepsza sytuację rodzin wychowujących dzieci z trudnościami. Działają też różne organizacje społeczne, jak Bractwo Małych Stópek, czy Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia, zajmujące się wsparciem takich rodzin – i w okresie przed narodzeniem dziecka i również po.

Reklama

- Nigdy nie będziemy mogli powiedzieć, że te rodziny otrzymują pełne wsparcie. Sam fakt, że wychowuje się dziecko z jakimiś trudnościami jest wyzwaniem dla rodziców. Potrzebujemy natomiast budować społeczną świadomość odpowiedzialności za każde dziecko. Świadomość, że jeśli dochodzi do poczęcia dziecka, to rodzice przyjmują je niezależnie od tego, czy będzie zdrowe, chore, utalentowane w wielu obszarach czy też nie – stwierdza Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Jeśli chodzi o nowe prawo Magdalena Korzekwa-Kaliszuk zwraca uwagę, że powinno być ono skutecznie egzekwowane. Jest to jej zdaniem ogromne pole do działania dla wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2020-10-23 08:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Irlandia Północna: zwycięstwo aktywistki z zespołem Downa w sprawie aborcji niepełnosprawnych

christian.org.uk

Zgromadzenie Irlandii Północnej przyjęło poprawkę sprzeciwiającą się legalizacji aborcji narzuconej jej przez władze w Londynie. Determinującą rolę odegrało zaangażowanie 24-letniej Heidi Crowter, od urodzenia cierpiącej na zespół Downa. Napisała ona list do parlamentarzystów, w którym przekonywała, że wprowadzona przez brytyjskie władze ustawa aborcyjna jest jawnym aktem dyskryminacji osób niepełnosprawnych, takich jak ona.

Więcej ...

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego