Reklama

Niedziela w Warszawie

Bp Kamiński przypomniał wytyczne sanitarne w diecezji warszawsko-praskiej

Adobe Stock

Biskup warszawsko-praski zachęca wiernych, aby w związku z pandemią nawiedzali cmentarze podczas oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych, nie tylko 1 i 2 listopada. Bp Kamiński przypomina także o wytycznych sanitarnych obowiązujących w kościołach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W komunikacie dotyczącym zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa bp Kamiński zwrócił uwagę, że wyrazem wzajemnej odpowiedzialności są wytyczne sanitarne. Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał także, że udzielona przez niego na początku pandemii dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. nadal obowiązuje, również z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie czerwonej”. Podkreślił również, że "maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta winni używać wszyscy przebywający w przestrzeni wspólnej budynków kościelnych i parafialnych, zarówno duchowni jak i świeccy, w czasie liturgii i poza nią". Wyjątek dotyczy tylko kapłana, który przewodniczy liturgii, nie zaś koncelebransów, a kapłani i szafarze nadzwyczajni mają obowiązek używania maseczek podczas udzielania Komunii Świętej.

Bp Kamiński poprosił wiernych, aby zachowywali dystans społeczny: w „strefie czerwonej” 1 osoba na 7 m², w „strefie żółtej” 1 osoba na 4 m². Zaapelował także do parafii, aby zaopatrzyły się w dozowniki płynu dezynfekującego, które należy ustawić przy drzwiach wejściowych, ale nie w kropielnicach. "Należy ponadto przy drzwiach wejściowych umieścić przypomnienie o obowiązku stosowania maseczek i zachowania odległości pomiędzy osobami" - zaznaczył bp Kamiński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ordynariusz warszawsko-praski dodał, że podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. "Nie wolno wymuszać na wiernych przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, nawet jeśli wierni wprost nie domagają się tego" - zaznaczył duchowny, podkreślając, że podczas Mszy św. za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. "Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię Świętą do ust i na rękę. Jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust. Jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie. Kapłan lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą winien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce" - czytamy w komunikacie.

Reklama

Bp Kamiński zaznaczył także, że należy zadbać o należyte zabezpieczenie konfesjonałów: nie wolno używać tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych); w konfesjonałach na kratkach od strony penitenta należy umieścić folie ochronne i wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu; w konfesjonałach należy umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym, prosząc penitentów, aby każdy po sobie zdezynfekował folię.

Pasterz diecezji warszawsko-praskiej w związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zalecił, aby "zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” Uroczystości". Dodał także, że jeśli spotkania grup formacyjnych, nie są konieczne, należy je odłożyć. "Jeśli według duszpasterzy powinny się odbyć, to może w nich uczestniczyć: w „strefie czerwonej” do 10 osób, a w „strefie żółtej” do 25 (przy zachowaniu odpowiedniego dystansu oraz przy użyciu maseczek ochronnych i dezynfekcji rąk).Zalecamy Księżom również zachowanie szczególnej ostrożności w korzystaniu z grupowych rekolekcji kapłańskich" - napisał bp Kamiński, polecając szczególnej opiece Matki Bożej osoby starsze i chore, a służbie zdrowia obiecał modlitwę w intencji siły i odwagi do walki z pandemią. 

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-10-16 18:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwe piekło kobiet i ich odwaga

Wojciech Duda

Ojciec Przemysław R. Śliwiński CP, proboszcz parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, napisał list do osób, które zdewastowały świątynię przy ul. Ostródzkiej 172 .

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady