Reklama

Jasna Góra

Rolnicy na Jasnej Górze podziękują za tegoroczne plony

dożynki

Bożena Sztajner

dożynki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie z wieńcami żniwnymi, bochenkami chleba i z tym wszystkim, czym obrodziła ziemia, w niedzielę 1 września na Jasną Górę przybędą rolnicy na ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Swoją obecność zapowiedzieli prezydent RP oraz minister rolnictwa. Sumie dożynkowej przewodniczyć ma bp Marian Rojek, ordynariusz zamojsko-lubaczowski, a homilię wygłosi bp Józef Zawitkowski z Łowicza.

Tegoroczne ogólnopolskie dożynki przebiegały będą pod hasłem: „Do Matki Ewangelizacji”. W zaproszeniu na pielgrzymkę rolników wystosowanym przez bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy czytamy: „Maryja jest Matką Nowej Ewangelizacji, która otacza płaszczem swej opieki wszystkie dzieci Chrystusowego Kościoła. W łączności z Księdzem Arcybiskupem Częstochowskim, Kustoszem Jasnogórskiego Sanktuarium – Ojcami i Braćmi Paulinami – bardzo serdecznie zapraszamy do Bogurodzicy w Jej Jasnogórskim Wizerunku”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdego roku w tradycyjnych dożynkach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskiej wsi. Pielgrzymka rozpocznie się już w sobotę, 31 sierpnia. O godz. 19.00 Mszy św. w bazylice przewodniczyć będzie bp Wiesław Śmigiel. Po wieczornej drodze krzyżowej na jasnogórskich wałach rolnicy podejmą nocne czuwanie modlitewne przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej.

Główne uroczystości dożynkowe zaplanowano na niedzielę 1 września. Już od godz. 8.00 na placu przed szczytem Jasnej Góry trwała będzie wspólna modlitwa z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel. Uroczysta Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony rozpocznie się o godz. 11.00. Podczas Sumy bp Marian Rojek i bp Józef Zawitkowski poświęcą płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe.

Wieńce zrobione są z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców, i często nawiązują formą plastyczną do aktualnych wydarzeń. Tradycyjnie na początku Eucharystii starostowie dożynek złożą na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z ziarna, z pierwszych zbiorów.

Reklama

Jasnogórskie dożynki to największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, podczas których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI wieku.

Jasnogórskiemu dziękczynieniu za polny towarzyszyć będzie 22. Krajowa Wystawa Rolnicza oraz Europejskie Dni Kultury Ludowej. W Alei NMP swój dorobek zaprezentuje ponad 400 wystawców. Jak podają organizatorzy – Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - każdego roku wystawę odwiedza ok. 80 tys. osób.

Wystawa Rolnicza oraz Europejskie Dni Kultury Ludowej otwarte zostaną w sobotę 31 sierpnia, a zakończą się w niedzielę wieczorem 1 września.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-29 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy Napełnieni Duchem Świętym

Prezentacja wieńców dożynkowych podczas uroczystości odpustowych w Cmolasie

Marian Salwik

Prezentacja wieńców dożynkowych podczas uroczystości odpustowych w Cmolasie

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele