Reklama

Niedziela Wrocławska

“Za mało spoglądamy w Niebo” - [40 PPW - dzień szósty]

Michalina Stopka

Olesno św. Anna - msza

Olesno św. Anna - msza

W dniu świętego Dominika, 40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę, przechodzi z Kluczborka do Borek Wielkich. Msza św. sprawowana jest w Oleśnie w Sanktuarium św. Anny. To miejsce już na stałe wpisało się w pielgrzymkę wrocławską. Podobnie jak w dniach ubiegłych Eucharystii przewodniczył i słowo wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Na początku Mszy św. wszystkich pątników przywitał ks. Walter Lenart, kustosz Sanktuarium. Ciesząc się z możliwości goszczenia pielgrzymów powiedział:

Reklama

- Na szlaku pielgrzymki do Matki Bożej, witam u matki Chrysta Pana, św. Anny. To nasze sanktuarium obchodziło niedawno 500-lecie konsekracji, a nasza figurka św. Anny Samotrzeciej została uhonorowana koronami na znak szacunku ludu tej ziemi, który od pięciu wieków przychodzi do tego miejsca i oddaje cześć Panu Jezusowi trzymanemu w rękach św. Anny. (...) Witam was u św. Anny i życzę błogosławionych owoców pobytu tutaj.

Bp Jacek w wygłoszonej homilii rozpoczął od przypomnienia pielgrzymom o miłości Boga do człowieka i Jego działaniu w życiu ludzkim.

- Czasami wydaje się nam, że Bóg jest daleki (...) Codziennie na pielgrzymce powtarzamy słowa 1 dzień jak 1000 lat, a 1000 lat jak jeden dzień. Bóg w każdej chwili jest w stanie dokonać cudu w życiu każdego z nas. Ale czy my jesteśmy gotowi na ten cud - mówił biskup.

Reklama

W podejmowaniu decyzji kluczem jest pytanie Boga o to, co mam robić. Podejmując ten temat, kaznodzieja podkreślił egoizm człowieka, który chciałby, aby Pan Bóg dostosowywał się do tego, co człowiek chce.

- Często byśmy chcieli, żeby Bóg był stworzony na nasz obraz i podobieństwo. A tymczasem obrazem i podobieństwem Pana Boga my jesteśmy - zaznaczył.

W nawiązaniu do pierwszego czytania z księgi proroka Habakuka, bp Kiciński zachęcił do podjęcia się trudu zmiany siebie. Wbrew pokusom zmiany drugiego człowieka.

- Jeśli chcemy zmienić cokolwiek w życiu, to pierwszą osobą, którą mogę zmienić jestem “ja” - mówił - Zostaw innych, a zajmij się sobą. Relacjami z Bogiem i drugim człowiekiem.

Nawiązując do pielgrzymki, kaznodzieja pytał czy podejmując trud pielgrzymkowy poszukujemy oblicza Pana Boga, czy raczej zatapiamy się w codzienności.

- Za mało spoglądamy w Niebo. Trzeba głowę podnosić do góry. Ku Niebu. - powiedział z entuzjazmem bp Jacek.

Przywołane zostały także słowa papieża Franciszka mówiące o podjęciu przez świat próby życia bez Boga.

- Musimy wiedzieć, że zło działa w ten sposób, by sprawić w naszym sercu, abyśmy zapomnieli o Panu Bogu, abyśmy dla Niego nie mieli czasu. - ostrzegał.

Podkreślona została konieczność wrażliwości na Boga i człowieka. Tymczasem coraz bardziej dostrzegalny jest zanik poczucia grzechu.

- Wielu mówi, “To słabość, to niedoskonałość”. Przestaliśmy zło nazywać po imieniu. Zło przestaje działać wtedy, gdy zostanie zdemaskowane i nazwane po imieniu - zaznaczył.

Problemem współczesnego człowieka jest źle ukształtowane sumienie. Dlatego bp Jacek mówił o konieczności weryfikowania swojego sumienia poprzez odniesienie do prawa naturalnego i Dekalogu.

- Bóg działa w sumieniu, ale jeśli moje sumienie jest w konflikcie z Dekalogiem, to moje sumienie jest zagłuszone albo wykrzywione - powiedział bp Jacek.

Człowiek zmaga się z wieloma trudnymi sytuacjami, które go zniewalają. Potrzeba odnaleźć Chrystusa, który uleczy i uzdrowi.Wierzący mają za zadanie pomóc prowadzić do Jezusa. Nie da się tego osiągnąć, jeśli wiara nie stanie się stylem życia. Bez niej zabraknie zaufania Bogu i można ją utracić.

Pielgrzymi grupy 9 - salezjańskiej i 15 - franciszkańskiej dotrą dziś do Borek Wielkich. Pokonają łącznie 35 km.

2020-08-08 16:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda po spotkaniu z papieżem: rozmawialiśmy o pokoju

2020-09-25 12:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Andrzej Duda

EWTN POLSKA

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

Zaangażowanie każdego człowieka na rzecz pokoju było jednym z tematów rozmowy prezydenta Polski, Andrzeja Dudy z Papieżem Franciszkiem.

  • Wczesnym popołudniem Duda wziął udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra.

Prezydent Polski poinformował o tym na komunikatorze Twitter:

Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom.

Prezydent wręczył papieżowi Franciszkowi upominek w postaci kopii obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Warszawy - przekazały źródła w Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego papież przyjął na audiencji, odkąd w marcu również w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne i tzw. lockdown w związku z pandemią koronawirusa.

Po rozmowie z papieżem prezydent spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Gallagher. Oficjalny komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „serdeczne rozmowy odbywały się w kontekście stulecia urodzin św. Jana Pawła II i 40. rocznicy powstania samorządnego, niezależnego związku zawodowego «Solidarność». Poruszono niektóre tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, związane z misją Kościoła, wśród nich promocję rodziny i wychowanie młodzieży. Na koniec omówiono pewne kwestie międzynarodowe, takie jak obecny kryzys zdrowia publicznego, sytuacja w regionie i bezpieczeństwo”.

PAP

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

VATICAN NEWS

Prezydent z wizytą w Watykanie

Prezydent z wizytą w Watykanie

Wczesnym popołudniem Duda wziął udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra. Oprawił ją abp Jan Romeo Pawłowski, kierujący sekcją III Sekretariatu Stanu, zajmującą się personelem dyplomatycznym.

W homilii hierarcha zwrócił się do prezydenta, nawiązując do jego wyboru na drugą kadencję. – Niech to będzie dla Pana, dla rodziny, dla Polaków czas błogosławiony, czas dumnej, wolnej i rozwiniętej Polski – życzył arcybiskup.

Zacytował słowa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego: „Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. Ja wam powiem: czas to miłość”. Zaapelował „właśnie o tę miłość, o wzajemne zrozumienie, o wspólne decydowanie o przyszłości zamiast podstawiania nogi, o dialog zamiast wrzasku, o jedność zamiast podziałów, o Polskę piękną od Tatr do Bałtyku i o mądrych Polaków”.

KPRP

Pod koniec Mszy abp Pawłowski złożył prezydentowi życzenia bezpiecznego powrotu do Polski i potrzebnych łask Bożych. Andrzej Duda z małżonką złożyli biało-czerwony wieniec przy grobie św. Jana Pawła II.

Podczas wizyty w Watykanie parze prezydenckiej towarzyszył ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

Przed odlotem do Polski Andrzej Duda odwiedzi jeszcze Wspólnotę św. Idziego (Sant’Egidio) w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję