Reklama

Wiara

Górale wyruszyli w 32. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Górale z Nowego Targu i Bachledówki wyruszyli 23 lipca rano w 32. Pieszej Pielgrzymce Góralskiej na Jasną Górę. Do Częstochowy dojdą w ostatnim dniu tego miesiąca.

Pielgrzymka górali na Jasną Górę zawsze jest podzielona na cztery grupy. Dzisiaj wyruszyła grupa nowotarska i z Bachledówki. Jutro na pielgrzymi szlak wyjdą osoby z Rabki i Orawy. Wszyscy spotkają się w Makowie Podhalańskim. W grupie nowotarskiej idzie blisko 150 pątników pod hasłem „Panie Pomnóż w Nas Wiarę”. – W tym roku wiele osób pielgrzymuje z nami duchowo, które wcześniej złożyły kartki z intencjami dla nas na czas modlitwy w drodze. A oni zostając na miejscu będą się modlić o siły dla uczestników pielgrzymki – tłumaczy ks. Józef Urbańczyk z nowotarskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed wyjściem pielgrzymi uczestniczyli w krótkiej modlitwie, otrzymali błogosławieństwo od ks. proboszcza Stanisława Strojka. Następnie przeszli ulicami miasta. Byli serdecznie pozdrawiani przez mieszkańców, szczególnie kiedy przechodzili przez Rynek. Na krótkiej modlitwie zatrzymali się w kościele św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi.

Wśród pielgrzymów idzie brać kleryków pochodzących z Nowego Targu, jeden brat trynitarz, siostry sercanki, które pracują w mieście i w Białce Tatrzańskiej. – Cieszę się, że rodzice zabierają naszych wychowanków na szlak pielgrzymi – mówiła siostra Sylwia, dyrektorka przedszkola prowadzonego przez siostry w stolicy Podhala. – Jest wiele intencji. Będzie dużo czasu na modlitwę – uśmiechała się s. Sylwia. Dla Pani Ani z Nowego Targu pielgrzymka to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu. – Od kilku dobrych lat pielgrzymuję, zabieram też swoje dzieci – mówiła podczas przechodzenia przez miasto. W pielgrzymce idzie również Maciej Fryźlewicz, syn burmistrza Nowego Targu i bratanek ks. Andrzej Fryźlewicza, kapelana kard. Franciszka Macharskiego. – Wujek jeszcze o niczym nie wie. To taka spontaniczna decyzja. Może jakoś będzie. Mam wiele intencji do przemodlenia, ale chyba najważniejsze jest zdrowie – powiedział młody nowotarżanin. Niektórzy pątnicy na pierwszy odcinek szlaku pielgrzymkowego wyruszyli w strojach regionalnych.

Reklama

W pierwszym dniu pielgrzymowania pątnicy zatrzymają się w Sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu, które w tym roku obchodzi 50-lecie koronacji figury Gaździny Podhala. Ze szlaku pielgrzymkowego zejdą w godzinach wieczornych i zatrzymają się na nocleg w Rabie Wyżnej, rodzinnej miejscowości kard. Stanisława Dziwisza. Średnio każdego dnia mają do pokonania 25 km.

Górale na Jasną Górę dojdą 31 lipca. Wejdą tam jak zawsze w strojach regionalnych. O godz. 14 pątnicy będą uczestniczyć w uroczystej Mszy św. Eucharystii będzie przewodniczył jeden z krakowskich biskupów.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-23 11:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Beskidy: zwyczaje góralskie związane z Bożym Ciałem

Bożena Sztajner/Niedziela

Do żywych zwyczajów górali beskidzkich związanych z Bożym Ciałem wciąż należy uczestniczenie w procesji w ludowych strojach. Z każdego ołtarza zdobionego zielonymi brzózkami urywa się także kawałek gałązki. Od wielu lat ołtarze w beskidzkich wsiach stroją kawalerowie, panny, kobiety zamężne i ojcowie.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli