Reklama

Wiadomości

KPRM: w sobotę Dzień Europy - święto, które obchodzimy w rocznicę podpisania Deklaracji Schumana

WWW.EUROPA.EU

Grób Schumana w Scy-Chazelles

W sobotę Dzień Europy - święto europejskich państw, które obchodzimy w rocznicę podpisania Deklaracji Schumana - podała KPRM. Z tej okazji politycy przypominają o znaczeniu planu, który był zalążkiem UE. Podkreślają też, że solidarność i współdziałanie to wartości, które zawsze musimy pielęgnować.

O przypadającej w sobotę 70. rocznicy przedstawienia planu Schumana przypomniała w mediach społecznościowych m.in. Komisja Europejska, zwracając uwagę, że Europa stoi obecnie w obliczu kryzysu, który sprawia, że "wspólnota jest ważniejsza niż kiedykolwiek". "Dziś pamiętamy, jak Europejczycy zapisali się w historii w 1950 r. I oddajemy hołd tym, którzy dziś tworzą historię" - napisano.

Także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów upamiętniła w mediach społecznościowych rocznicę podpisania planu zjednoczenia europejskiego. "Dzisiaj #DzieńEuropy - święto europejskich państw, które obchodzimy w rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana" - podano na Twitterze.

Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że 70 lat temu Europa "wybrała w miejsce wojny - jedność i solidarność, zamiast podziałów - współdziałanie". "To wartości, które musimy zawsze pielęgnować, zwłaszcza w tym trudnym czasie kryzysu" - stwierdziła.

Reklama

Również zdaniem europosłanki, byłej premier Ewy Kopacz (PO), obchodząc Dzień Europy w czasie pandemii, "mamy okazję zobaczyć, że UE to prawdziwa wspólnota nie tylko w czasach rozwoju, ale zwłaszcza w obliczu kryzysu".

"To było szaleństwo 5 lat po II Wojnie Światowej zaproponować sposób na trwały pokój w Europie. Ale udało się! Dziś szacunek dla Roberta Schumana. Spoko mu ta Europa wyszła! Teraz tego nie spieprzmy!" - napisała europosłanka PO Róża Thun.

"Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i Europejczykami!" - zaapelowali na profilu partii członkowie PO. Przypomnieli jednocześnie, że Deklaracja Schumana "była zalążkiem UE oraz w konsekwencji pokoju i jedności w Europie".

Reklama

Politycy Lewicy podkreślili na Twitterze, że Deklaracja Schumana "zapoczątkowała integrację naszego kontynentu". "Odrzucenie nacjonalizmu dało niespotykany efekt w skali globu, tworząc wspólnotę krajów dążących do dobrobytu, opartą na demokracji i poszanowaniu prawa" - dodali.

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja we wszystkich krajach Unii Europejskiej na pamiątkę ogłoszenia planu Schumana. Robert Schuman (1886-1963), minister spraw zagranicznych Francji i twórca powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami, jest uznawany za jednego z twórców zjednoczonej Europy.

Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Plan Schumana ogłoszono 9 maja 1950 r. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ wj/

2020-05-09 14:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: rzeź Woli była największą jednorazową masakrą ludności cywilnej w Europie w trakcie II wojny światowej

2020-08-05 14:12

pl.wikipedia.com

Rzeź Woli była największą jednorazową masakrą ludności cywilnej w Europie podczas II wojny światowej. Był to wyrok na Polaków, odwet za wybuch Powstania; potworne ludobójstwo musi być upamiętniane i dokumentowane - napisał w środę premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Kiedy jesteś, Panie?

2020-08-05 07:20

Niedziela Ogólnopolska 32/2020, str. IV

Więcej ...

O Komunii Świętej na rękę słów kilka [FELIETON]

2020-08-09 08:00

Ks. Paweł Borowski

Dobry ksiądz znajdzie czas, by przynieść Jezusa w sakramentach

Będąc jakiś czas temu na Mszy Św. zauważyłem, że pewna osoba po przyjęciu Komunii na rękę, otrzepała swoje dłonie z okruszków, jakie na niej pozostały. Jak gdyby to był jakiś zwykły pokarm. A wydawałoby się, że przecież powinniśmy doskonale zdawać sobie sprawę, że nawet w najmniejszej drobince Najświętszego Sakramentu jest obecny Żywy Bóg! No właśnie – powinniśmy...

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kiedy jesteś, Panie?

Kiedy jesteś, Panie?

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory