Reklama

Kościół

Łotwa: dzięki dialogowi z władzami - publiczne Msze pomimo pandemii

Adobe.Stock.pl

Nieustanny dialog zwierzchników Kościołów z władzami Łotwy spowodował, że pomimo pandemii koronawirusa nie zaprzestano odprawiania tam publicznych nabożeństw, w tym Mszy świętych. Przedstawicielom wspólnot chrześcijańskich udało się przekonać rząd, że „chleb dla ducha” jest równie ważny jak chleb dla ciała. Większość mieszkańców tego nadbałtyckiego państwa stanowią luteranie, katolików jest 20 procent.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki metropolita Rygi abp Zbigniew Stankiewicz wyjaśnił, że gdy w połowie marca władze zamierzały wprowadzić zakaz publicznych zgromadzeń, Kościoły zajęły wspólne stanowisko w tej sprawie i w intensywnym dialogu z ministerstwami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych doprowadziły do porozumienia, zgodnie z którym duchowni nie zaprzestali sprawowania liturgii z udziałem ministrantów, lektorów, kantorów i nie więcej niż 50 wiernych.

Pod koniec marca, w związku z dalszymi ograniczeniami na szczeblu całego kraju, liczbę wiernych zmniejszono do 25. W czasie świąt wielkanocnych funkcjonariusze policji byli obecni w świątyniach, by monitorować przestrzeganie tego zarządzenia.

Podziel się cytatem

Reklama

Odbyły się też tradycyjne wielkanocne poświęcenia pokarmów. Zorganizowano je przed kościołami, dzięki czemu mogło w nich jednocześnie uczestniczyć więcej niż 25 wiernych. Podobnie jak w innych krajach do zaledwie kilku osób ograniczony został jednak udział w pogrzebach i ślubach.

Reklama

Przedstawiciele Kościołów przekonywali, że publiczne sprawowanie sakramentów w czasach pandemii będzie korzystne dla państwa, zmniejszając napięcia społeczne. – Później psychiatrzy wskazali na pogorszenie problemów psychicznych z powodu restrykcji. Pod tym względem więc Kościół pomógł społeczeństwu utrzymać zdrowie psychiczne w czasach kryzysu – podkreślił abp Stankiewicz.

Wskazał też, że sukces wysiłków wspólnot chrześcijańskich zawdzięcza ich wspólnemu stanowisku w rozmowach z władzami oraz otwartości przedstawicieli ministerstw.

Na Łotwie zanotowano dotychczas niespełna 900 potwierdzonych przypadków koronawirusa. 350 osób wyzdrowiało, a 16 zmarło.

Podziel się:

Oceń:

2020-05-05 15:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łotwa: w ub. r. było prawie 1,5 mln wiernych, ponad 1,2 tys. duchownych i przeszło 1,1 tys. świątyń

GRAZIAKO

Na koniec 2017 roku na Łotwie było 1481823 wierzących różnych Kościołów, wyznań i religii, czyli o ok. 41,4 tys. więcej niż rok wcześniej, przy czym prawie połowę tej liczby stanowili luteranie. Pracowało wśród nich 1225 duchownych i 40 kapelanów, ale najwięcej pracowników kultu mieli świadkowie Jehowy. Wspólnoty religijne dysponowały łącznie 1130 świątyniami i obiektami kultu, co oznacza spadek o 10 budynków w porównaniu z rokiem poprzednim.

Więcej ...

100. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

2024-05-16 16:19

BPJG

Pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w dniach 18-19 maja odbędzie się na Jasnej Górze 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Poprzedzą ją dwudniowe rekolekcje, które rozpoczną się już jutro (17 maja). Jasnogórskie spotkanie gromadzi lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, laborantów i asystentów oraz pracowników pionu technicznego i administracyjnego szpitali.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...