Reklama

Rodzina

CBOS: 90% Polaków popiera roczne urlopy rodzicielskie

B. Sztajner/Niedziela

Aż 91 proc. Polaków, w tym 68 proc. zdecydowanie, popiera wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich, z których od 17 czerwca będą mogły skorzystać zarówno matki, jak i ojcowie. Zdaniem badanych, urlopy te nie będą szeroko wykorzystywane przez mężczyzn, jednak ich wprowadzenie nie zmieni sytuacji kobiet na rynku pracy - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
17 czerwca wchodzi w życie nowe prawo wprowadzające roczne urlopy rodzicielskie. Z dłuższych płatnych urlopów będą mogły korzystać zarówno matki, jak i ojcowie.<.P>

Z badania CBOS wynika, że ich wprowadzenie popiera 91 proc. Polaków, w tym 68 proc. w sposób zdecydowany. Przeciwnych jest tylko 5 proc., w tym zdecydowanie jedynie 2 proc. ankietowanych.

Urlopy rodzicielskie zyskują większe poparcie kobiet niż mężczyzn (73 proc. kobiet i 63 proc. mężczyzn udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”), cieszą także bardziej rodziców dzieci do piątego roku życia, niż pozostałych (77 proc. z nich udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak” wobec 69 proc. wśród pozostałych).

Reklama

CBOS zainteresował się też, czy - zdaniem badanych - urlopy rodzicielskie będą popularne wśród mężczyzn.

Największa grupa ankietowanych (33 proc.) uważa, że niewielka część ojców skorzysta z takiego prawa, a co czwarty respondent sądzi, iż jedynie nieliczni (24 proc.). Mniej niż co piąty badany (18 proc.) jest zdania, że z prawa do urlopów rodzicielskich skorzysta większość uprawnionych do tego mężczyzn, a co szósty (16 proc.) – że mniej więcej połowa.

Choć wprowadzenie dłuższych urlopów rodzicielskich, którymi mogą dzielić się oboje rodzice, ma w swych założeniach sprzyjać kobietom na rynku pracy, w dyskusji publicznej pojawiały się głosy, że nowe prawo pogorszy ich sytuację. Argumentowano, iż wprawdzie nowe prawo dopuszcza możliwość dzielenia się uprawnieniami przez oboje rodziców, to jednak głównie będą z nich korzystały kobiety, co sprawi, że pracodawcy mniej chętnie będą je zatrudniać, a matki po dłuższej nieobecności w pracy będą w większym stopniu narażone na utratę zatrudnienia.

Reklama

CBOS zbadał, jak kwestię tę postrzegają Polacy. Wśród respondentów dominuje przekonanie, że wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich nie wpłynie na sytuację kobiet na rynku pracy (44 proc.). Jednocześnie co czwarty ankietowany (24 proc.) jest zdania, że wprowadzenie urlopów poprawi tę sytuację, a co piąty (19 proc.), że pogorszy.

Przekonanie, że wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich nie zmieni sytuacji kobiet na rynku pracy dominuje we wszystkich grupach społeczno-zawodowych. Ponadprzeciętnie często o negatywnym wpływie dłuższych urlopów na sytuację zawodową kobiet przekonani są absolwenci wyższych uczelni (28 proc.) oraz badani o najwyższych miesięcznych dochodach na osobę - powyżej 1500 zł (29 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 6-12 czerwca na 1010-osobowej próbie dorosłych Polaków.

2013-06-17 15:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Anglia: Piłkarz walczy z ubóstwem dzieci

pixabay

COVID-19 zwiększa poziom ubóstwa również w tak zamożnych społeczeństwach, jak brytyjskie. Od stycznia do czerwca tego roku, z powodu niedożywienia, tamtejsze szpitale przyjęły blisko dwa i pół tysiąca dzieci – dwukrotnie więcej niż w tym samym czasie, w roku ubiegłym.

Więcej ...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Więcej ...

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42
Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę