Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: Msza św. w intencji Benedykta XVI

Włodzimierz Rędzioch

Nie przyniesiemy Boga do centrum tego świata, jeśli będziemy ludźmi nieracjonalnymi – mówił w bazylice franciszkanów w Krakowie ks. prof. Robert Woźniak. Jeden z najlepszych znawców myśli i nauczania Benedykta XVI, przewodniczył Mszy św. w intencji obchodzonych dzisiaj urodzin papieża seniora.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na placu przed Oknem Papieskim stanęła ławeczka dedykowana papieżowi Benedyktowi XVI. Wyryty jest na niej napis „Bądźcie świadkami piękna Boga”. Słowa te zostały zaczerpnięte z przemówienia Benedykta XVI do franciszkanów, które wygłosił w 2009 r. w Castel Gandolfo z okazji 800-lecia Zakonu św. Franciszka. Do nich odniósł się ks. prof. Robert Woźniak w homilii.

Podkreślał, że zdanie to wyraża „samo serce dzieła, życia i myśli Benedykta XVI, jednego z największych przewodników Kościoła w czasach zamętu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja podkreślał, że od początku swojego kapłaństwa Józef Ratzinger walczył o to, żeby Bóg był w centrum naszego życia. - W Europie zachodniej toczyła się wówczas wielka wojna światopoglądowa. Na zewnątrz Kościoła, ale także wewnątrz, walczono o to, by bardziej koncentrować się na tajemnicy człowieka niż na tajemnicy Boga. Dziś, gdy patrzymy na życie społeczne w Polsce, też widzimy tendencję do tego, by człowiek był absolutnym centrum wszechświata, także tego Bożego i kościelnego świata – zauważył kapłan.

Reklama

Wiedział, że nie ma piękna bez postawienia Boga w centrum, że świat, także ten świat ludzkiego doświadczenia wewnętrznego, może stawać się chaosem, że będzie mu brakowało piękna, że będzie zeszpecony wtedy, kiedy Bóg zostanie odłożony na margines – nauczał ks. Woźniak.

Jak podkreślał, papież Benedykt XVI nauczał, że aby zrozumieć chrześcijaństwo, trzeba je czytać „według wyznania wiary, a nie według nowożytnych pomysłów myślicieli, speców od reklamy czy życia politycznego”. -

Jeśli chcecie spotkać Boga i odnaleźć w Nim centrum życia, musicie zacząć czytać Biblię. Nie jak racjonaliści czy filolodzy! Musicie otworzyć ją jako księgę, w której mieszka Duch Boga

Podziel się cytatem
– streszczał papieskie przesłanie.

Ks. prof. Woźniak podkreślał, że papież Benedykt XVI uczy także tego, że aby być teologiem, trzeba kochać. - W teologię zaangażowane jest przede wszystkim życie, ludzka wola, otwartość człowieka, który chce pozwolić Bogu przeniknąć do samej głębi swojej tajemnej istoty – mówił duchowny. Dodał, że dla Ratzingera, podobnie jak dla św. Franciszka z Asyżu, największym ideałem piękna jest Chrystus Ukrzyżowany, czyli „piękno, którego kształtem jest miłość ofiarująca samego siebie”. - Jeśli mamy być świadkami Bożego piękna to musimy być ludźmi, którzy kochają podobnie jak kochał Jezus, oddając samego siebie – mówił kapłan. Trzecim aspektem myśli papieża Benedykta XVI, na który zwrócił uwagę kaznodzieja, jest rola rozumu w życiu chrześcijańskim. - Koronawirus pokazuje dzisiaj ogromną dozę wiary odłączonej od myślenia. Rozum dał nam Bóg i to Bóg chce, żebyśmy myśleli – wyjaśniał. - Bóg nie może stać w centrum mojego życia, jeśli nie myślę. Przyjście Boga do człowieka zawsze otwiera rozum na horyzonty nieskończone. Być dzisiaj świadkami piękna Boga oznacza w wierze swojej prowadzić prawdziwe życie intelektualne, na miarę każdego z nas. Każdy musi myśleć, jeśli chce wierzyć – uwrażliwiał. - Nie przyniesiemy Boga do centrum tego świata, jeśli będziemy ludźmi nieracjonalnymi, jeśli zbudujemy naszą wiarę i życie społeczne tylko na jakichś uczuciach, na jakichś widzimisię – dodał.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-04-16 18:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: jutro zaczyna się nowy festiwal muzyki dawnej Musica Divina

stevepb/pixabay.com

Wspaniałe wnętrza krakowskich świątyń, ponadczasowe piękno muzyki sakralnej, cenione europejskie zespoły prezentujące tradycyjny repertuar w najlepszym wykonaniu - to wszystko połączy w całość festiwal Musica Divina. Wydarzenie odbędzie się w Krakowie w dniach 8-14 sierpnia.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

Więcej ...

Dziękczynienie za życie Orzecha

2024-05-16 15:02

orzech.wroc.pl

Zbliża się trzecia rocznica śmierci ks. Stanisława Orzechowskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania