Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: Stanisława Leszczyńska uczy nas swoim życiem modlitwy Ojcze nasz!

Ks. Paweł Kłys

- Stanisława Leszczyńska uczy nas modlitwy Ojcze nasz. Modlitwy uczy się w ten sposób, że się kogoś do niej zaprasza. Myślę, że głos Jezusa na dzisiejszej liturgii jest taki – Jezus mówi: dajcie się zaprosić Stanisławie Leszczyńskiej do modlitwy Ojcze nasz i nauczcie się mówić tę modlitwę razem z Nią! – tłumaczył abp Grzegorz Ryś.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz drugi w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi na Placu Kościelnym odbyła się wspólna modlitwa Kościoła Łódzkiego o wyniesienie do chwały ołtarzy – położnej, matki i więźniarki obozu zagłady Auschwitz - Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.

Eucharystii - która zgromadziła delegacje Izb Pielęgniarek i Położnych z Łodzi i regionu -przewodniczył pasterz Kościoła Łódzkiego – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Wraz z nim liturgię koncelebrowali ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek, ksiądz biskup Marek Marczak oraz kapłani diecezjalni i zakonni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjątkową relikwią, która została przyniesiona przez arcybiskupa Grzegorza i położona na ołtarzu obok krzyża, była opaska obozowa Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej z numerem obozowym 41335.

Podziel się cytatem

- Pani Stanisława była człowiekiem modlitwy! – mówił w homilii arcybiskup Grzegorz. - Ile jest o niej świadectw, a muszę wam powiedzieć, że w ostatnim czasie przeczytałem wszystkie, te świadectwa - one wszystkie - podkreślają jej modlitwę. Ona żyła i pracowała z różańcem w ręku. Ona była człowiekiem modlitwy i to, że na tę liturgię otrzymujemy ewangelię o modlitwie – to nie jest rzecz przypadkowa. – zauważył kaznodzieja.

- Niemal we wszystkich świadectwach o pani Stanisławie pojawia się określenie „mama”. Mama jest osobą, która buduje wspólnotę. Od matki zależy kształt domu rodzinnego. Myślę, że warto pamiętać, że tak określano Sługę Bożą Stanisławę nie tylko w obozie. 10 lat po jej śmieci pięknie napisał o niej ks. bp Kulik i tam przypomina, że jak poszedł do fryzjera na Julianowie i pyta się fryzjera czy znał Stanisławę Leszczyńską, a fryzjer odpowiada - wszyscy ją tu znali. Myśmy ją tu nazywali „Matką Julianowa”. To określenie „mama”, „matka” odnoszono do niej całe życie. To jej macierzyństwo rozszerzało się bardzo szeroko i nie dotyczyło tylko osób najbliższych. Są świadectwa o bliskości jaką Stanisława Leszczyńska przeżywała z sąsiadami Żydami, a potem współwięźniarkami Żydówkami w obozie. – podkreślił metropolita łódzki.

Reklama

Hierarcha przywołując raz jeszcze księdza biskup Kulika, który był spowiednikiem i kierownikiem duchowym Stanisławy Leszczyńskiej powiedział - jego świadectwo o jej życiu wiary jest przejmujące. To biskup Kulik wiedział o tym, że przystępowała codziennie do Komunii Świętej, że się spowiadała – to znaczy, że była osobą, dla której Bóg był na pierwszym miejscu. To jest także wpisane w to postępowanie i regułę, że pierwsze co robiła z nowonarodzonym dzieckiem, to je chrzciła z wody. To jest to wyczucie – tak to dziecko ma ojca i matkę, ale musi się odnaleźć w innej rodzinie, w takiej rodzinie, gdzie Ojcem jest Bóg a Matką jest Kościół. – zaznaczył arcybiskup.

Ks. Paweł Kłys

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki odmówił modlitwę o beatyfikację Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, a następnie uczestniczy liturgii udali się w procesji do krypty, gdzie spoczywają doczesne szczątki „Matki Julianowa” – Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-03-03 18:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódzka kuria: tekst Tymochowicza o kard. Rysiu to prowokacja

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Łódzka Kuria Metropolitalna określiła jako "obrzydliwą prowokacją wymierzoną w dobre imię kardynała Grzegorza Rysia" wpis na portalu społecznościowym znanego niegdyś specjalisty ds. wizerunku Piotra Tymochowicza. We wpisie Tymochowicz m.in. sugeruje, że jest z kardynałem w zażyłych relacjach.

Więcej ...

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47
Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Charbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Kościół

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?