Reklama

Niedziela w Warszawie

Psalmy w ikonach

Łukasz Krzysztofka

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarto wyjątkową wystawę ikon zatytułowaną „Psalmy”.

Na ekspozycji zaprezentowano owoc pracy artystów z XI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy. W sumie ponad 60 ikon – osobistych interpretacji różnych fragmentów psalmów.

Wystawa efektów prac pięćdziesięciu artystów w Nowicy gości w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej już po raz trzeci. - To dobra sposobność do tego, by się zamyślić nad tymi ikonami – powiedział w czasie wernisażu wystawy ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor placówki i przypomniał, że psalmy od wieków są w życiu Kościoła źródłem nieustającej modlitwy i nie przez przypadek właśnie o psalmy oparta jest Liturgia Godzin. - Tajemnica wcielenia jest kluczem, który otwiera nam możliwość pokazywania w obrazie tych Bożych tajemnic – dodał.

Na wystawie zobaczymy dzieła przedstawiające m.in. wyobrażenie Mądrości Bożej, proroka Dawida, czy drabiny Jakubowej. Podziwiać można symboliczne przedstawienia wołania o poznanie dróg Pańskich i ukazanie Bożego oblicza, wielkość Boga, objawiającego się w burzy, chwałę Boga, który raduje się swoim stworzeniem, wyobrażenie Mojżesza czy Dobrego Pasterza.

Reklama

- Prezentowane prace są przede wszystkim świadectwem wiary ich twórców. W Nowicy przekraczamy granice etniczne, językowe i konfesyjne – zaznaczył Mateusz Sora, kurator wystawy i dodał, że ubiegłoroczne warsztaty były z jednej strony spotkaniem z Pismem Świętym i z polszczyzną najwyższej próby. - Czytaliśmy te psalmy w różnych redakcjach – od Kochanowskiego, poprzez Karpińskiego do Miłosza i Brandstaettera. Dzisiaj mniej ważne są spory religijne czy podkreślanie różnic, tego, co nas dzieli. Raczej potrzebne współczesnym jest świadectwo – podkreślił. Takim świadectwem był udział w plenerze dość licznego grona duchownych, którzy uczestniczyli w nim zarówno jako malarze, jak i duszpasterze.

Warsztaty były także okazją dostrzeżenia znaków inkulturacji motywów biblijnych w kulturach krajów słowiańskich. - Wielkim zaskoczeniem było dla mnie odkrycie tego, jak bardzo Księga Psalmów jest zakorzeniona w kulturze polskiej i ukraińskiej. Wydaje mi się, że był to pierwszy plener, który pozwolił tak głęboko wejść nam nawzajem w swoje kultury – przyznała dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, kuratorka ekspozycji.

Warsztaty ikonopisów odbywają się od 2009 r. w malowniczo położonej wsi Nowica w powiecie gorlickim. - Tu czujemy się bliżej Boga i nieba. Oglądając te ikony każdy z nas poczuje, że Bóg jest blisko nas. On nie milczy, ale chce nam coś przekazać - wskazywał ks. mitrat Jan Pipka, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. św. Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju.

Reklama

Uczestnikami warsztatów w Nowicy są artyści reprezentujący tradycje prawosławne i katolickie, którym przyświeca ten sam cel - odnowa ikony jako obrazu liturgicznego, stanowiącego ważny element wspólnej tradycji Kościoła.

Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej „Sarepta” i Katedra Sztuki Sakralnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie.

Do tej pory wystawa „Psalmy” gościła w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Narodowym im. A. Szeptyckiego we Lwowie oraz w Muzeum Książki i Drukarstwa w Kijowie. Po Warszawie planowane są wystawy w Mińsku, Rzeszowie i Supraślu.

Wystawę zwiedzać można do 15 marca w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 (obok archikatedry) od wtorku do piątku w godz. 12.00-17.00, a w soboty i niedziele od 12.00 do 16.00.

2020-01-31 22:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Skarby polskiego oręża

2020-08-13 15:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W Muzeum Wojska Polskiego otwarto wystawę „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata” upamiętniającą setną rocznicę polskiego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.

Więcej ...

15 sierpnia na Jasnej Górze – program obchodów

2020-08-13 19:32

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojcowie i bracia paulini zapraszają na Jasną Górę do uczestnictwa w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie rozpoczną się one już wieczorem 14 sierpnia.

Więcej ...

Warszawa: procesja ulicami Starówki z okazji 100-lecia Cudu nad Wisłą

2020-08-14 19:16

Wikipedia

„Bitwa Warszawska ks. ignacy Skorupka” – obraz leonarda Winterowskiego

Ulicami warszawskiej Starówki przeszła procesja, w której mieszkańcy Stolicy nieśli figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy. Nabożeństwo nawiązywało do wielowiekowej warszawskiej tradycji i była elementem obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

Kościół

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

„Utopia tęczowej rewolucji” . Bezpłatna broszura...

Niedziela w Warszawie

„Utopia tęczowej rewolucji” . Bezpłatna broszura...

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Kościół

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

Kościół

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...