Reklama

Wiara

Dni Młodych – spotkanie z Bogiem

E. Sitarek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Idźcie i głoście Ewangelię!” – pod tym hasłem przebiegały tegoroczne Archidiecezjalne Dni Młodych, które już po raz drugi odbywały się podczas weekendu majowego w Gryficach. Ponad półtora tysiąca młodych ludzi przyjechało w tym roku, aby doświadczyć niesamowitego czasu skupienia, modlitwy ale także i … zabawy.

Od pierwszego dnia w programie Dni Młodych przeplatały się spotkania z Bogiem w różnych postaciach - koncerty, przedstawienia teatralne czy najważniejszy punkt dnia – Eucharystia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jestem tu po raz drugi, Dni Młodych to wydarzenie, w którym młodzi ludzie tworząc wspólnotę, jednoczą się w Bogu, tego trzeba doświadczyć samemu, przeżyć to, żeby poczuć i zrozumieć atmosferę jaka tu panuje – Ania ze Szczecina.

Ponieważ współczesna młodzież jest bardzo wymagająca, dlatego nie mogło zabraknąć w tym wspaniałym święcie młodości – rozrywki w postaci warsztatów, czy City Tour. Podczas warsztatów każdy miał okazję nauczyć się czegoś nowego, poznać różne techniki (witraż, decoupage, decopatch, quilling i itp.), czy „wyładować” energię, grając w gry sportowe. Podczas City Tour uczestnicy mogli zrelaksować się, pływając kajakami, zwiedzając Gryfice, czy zatrzymać się na adoracji przed Najświętszym Sakramentem.

– Dla mnie najlepsza była możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi, czy to na drogach - krzyżowej i papieskiej, czy choćby przy staniu w kolejce po posiłek, mam nadzieję, że te kontakty będziemy podtrzymywać – Marcelina ze Stargardu Szczecińskiego.

Ale Dni Młodych to przede wszystkim spotkanie z Bogiem, dlatego nie mogło zabraknąć w tych dniach momentów, kiedy młodzi ludzie wspólnie głosili słowo Boże podczas Drogi Krzyżowej i papieskiej. W czasie drogi papieskiej młodzi ludzie rozważali słowa papieży: bł. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Na koniec drogi na pl. Zwycięstwa odbył się fascynujący pokaz pod kierunkiem wrocławskiego aktora Teatru Arka - Tomasza Żytki.

Reklama

– Moim najgłębszym przeżyciem było wieczorne muzyczne uwielbienie. Nigdy wcześniej nie doświadczyłem takiej modlitwy, dlatego warto było tu przyjechać – Daniel z Krzyża.

Muzyczne uwielbienia razem z nabożeństwem pojednania to natomiast czas wyciszenia, skupienia, gorącej modlitwy, którą prowadziło „Przymierze Miłosierdzia” wraz ze społem „Symfoneo”.

– Pogoda dopisałaby idealnie, gdyby tylko tak mocno słońce nie świeciło na Mszy kończącej Dni Młodych. Dobrze, że pod dostatkiem było wody do picia, przynajmniej mogliśmy się choć trochę ochłodzić – Kamila z Goleniowa.

Jednym z ostatnich punktów programu Święta Młodych była Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza, na której nie zabrakło zaproszonych gości, m.in. burmistrza Andrzeja Szczygła, przewodniczącego Rady Gminy Krzysztofa Tokarczyka, radnych Gminy Gryfice, dyrektorów szkół oraz władz miasta Barlinek. Mieszkańcy Gryfic, którzy przybyli licznie, przeżywali razem z nami to kończące już całą imprezę wydarzenie.

– Dla nas Dni Młodych zaczęły się dużo, dużo wcześniej, wiele tygodni przygotowań, wspólnej integracji, po to, aby w tych kilku dniach jak najlepiej służyć innym. Sądzę, że byliśmy bardzo dobrze przygotowani – Ola.

Gorący czas wolontariuszy rozpoczął się już 29 kwietnia. Wówczas zaczęły się przygotowania do tego, co miało się niedługo zdarzyć: odpowiednie uposażenie miejsc, gdzie miały odbywać się warsztaty, przygotowanie plebani, czy oznaczenie miasta, aby uczestnikom było łatwiej poruszać się po mieście.

– Nasze oficjalne rozpoczęcie było 30 kwietnia, wtedy po raz ostatni nigdzie się nie śpieszyliśmy, ale denerwowaliśmy się tym, co przyniosą kolejne dni, mimo to pozytywnie nastawieni czekaliśmy na ich nadejście – Martyna.

Reklama

Wolontariusze razem z osobami z portalu ichtis.info, którzy byli współorganizatorami imprezy, przez cały wieczór ostatniego dnia kwietnia przygotowywali materiały dla uczestników. Pakowane były koszulki, poradniki uczestnika, identyfikatory i smycze.

Z pamiętnika wolontariusza: „Jest bardzo mało osób, które wiedzą, że nasz dzień rozpoczynał się dużo wcześniej – Mszą św. o godz. 6 rano, więc większość z nas na nogach była już o piątej. Następnie przygotowania do rozdawania śniadania, (które zrobione było przez panie, mieszkanki Gryfic, które spotykały się już o 4 rano, aby przygotować ponad tysiąc porcji świeżych kanapek – nie można o tym zapomnieć!), sprzątanie po śniadaniu, odprowadzanie uczestników na warsztaty lub City Tour, kiedy tylko mieliśmy chwilę przerwy, staraliśmy się odpocząć, przed kolejnymi zadaniami. Odpowiednia organizacja, aby wszystko poszło zgodnie z planem, żeby zapiąć wszystko na ostatni guzik, kosztowała nas wiele trudu i poświęceń. Kiedy uczestnicy kończyli dzień, my mieliśmy odprawę, dostawaliśmy dyspozycje na następny dzień, omawialiśmy to co się działo. Niektórzy z nas w nocy spali po 3-4 godziny, żeby wstać kolejnego dnia na Mszę o szóstej rano, aby w ten sposób rozpocząć kolejny dzień. Wbrew pozorom ta wczesna godzina i Msza św. nie tylko bardziej zbliżała nas do siebie, ale też dawała siły, aby wytrwać cały dzień” - Kuba.

Wolontariusze, pomimo swojej pracy, starali się jak najczęściej uczestniczyć w programie Dni Młodych, bawić się na koncertach, być obecnym na Mszach, czy zostawać na warsztatach. Dzięki temu mogli także w każdej chwili służyć innym, czy „mieć oko” na to, co się wokół nich dzieje.

– Było kilka momentów, w którym miałam wrażenie, że nie dam rady, ale wśród nas była pewna Osoba, która przepełniona była radością, nie taką sztuczną, którą nie raz widzimy, ale taką prawdziwą - zarażającą, z pozytywną energią. Ona sprawiała, że chciałam się uśmiechnąć. Wciąż podśpiewywała radośnie piosenki, mówiła że chce przekazać nam trochę swojej siły, to poprawiało nam humory, tym bardziej, że jej uśmiech zarażał – Ania.

Reklama

Wolontariusze to także osoby, które pomimo nieprzespanych nocy, zmęczenia, wracały do pracy. Bez nich z pewnością nie odbyłyby się Dni Młodych, jednakże nie można również zapomnieć o opiekunach wolontariuszy: ks. Tomaszu Worobcu, ks. Pawle Wiśniewskiemu i Magdalenie Halak – na niech mogliśmy zawsze liczyć.

Oprócz osób, które były organizatorami spotkania, niezbędni byli również ludzie, którzy czuwali nad bezpieczeństwem innych - ratownicy ZHP (przy wsparciu ratowników z terenu Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP). Na nich mogliśmy polegać, ich fachowe przygotowanie pomogło niejednemu uczestnikowi Dni Młodych.

– Najwięcej osób potrzebowało naszej pomocy podczas Mszy św. czy posiłków, były to najczęściej omdlenia, choć zdarzały się także inne przypadki, zwichnięte nadgarstki, czy wyziębienia w z powodu zbyt lekkiego ubrania się – Wojtek.

Nie mamy wątpliwości, że ratownicy ZHP stanęli na wysokości zadania, bez ich pomocy, ciężko byłoby pomóc osobom, które tego potrzebowały. Należą się im wielkie wyrazy szacunku. Głęboki ukłon należy się także naszej wspaniałej służbie zdrowia. Bez tych cudownych pielęgniarek i lekarzy …

Pisząc ten artykuł, ponownie przeżywałam to, co działo się na tegorocznych Archidiecezjalnych Dniach Młodych. Oczywiście, o wszystkim nie udało mi się napisać, ale… jedno jest pewne, to wydarzenie na pewno zostanie w moim i naszych sercach na bardzo długo. Jestem przekonana, że dzięki temu spotkaniu, wiele osób zmieni coś w swoim życiu, a znajomości jakie zawarliśmy podczas tych trzech dni, zostaną z nami na zawsze.

Do zobaczenia w Barlinku !

Zobacz relacje z Dni Młodych

Podziel się:

Oceń:

2013-05-09 09:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ottonowe sympozjum

Wykład ks. dr Roberta Masalskiego; w środku ks. dr Kazimierz Półtorak
prowadzący sympozjum

Ks. Marcin Miczkuła

Wykład ks. dr Roberta Masalskiego; w środku ks. dr Kazimierz Półtorak prowadzący sympozjum

Czy stać nas na taką postawę, jaką nam pokazał św. Otton z Bambergu – zapytał podczas Eucharystii ks. Grzegorz Wejman.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

2024-04-25 20:08

BPJG

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim