Reklama

Świat

Franciszek przybył do Japonii

Grzegorz Gałązka

Franciszek przybył do Japonii. Samolot tajwańskich linii lotniczych wylądował o godz. 17.32 (9.32 czasu polskiego) na lotnisku Tokio Haneda. W czasie wizyty, która potrwa do 26 listopada papież odwiedzi Tokio, Nagasaki i Hiroszimę. Hasłem pielgrzymki są słowa: "Chronić każde życie". Jest to jego 32. podróż zagraniczna i czwarta do Azji. Wcześniej, 19-23 listopada br. Ojciec Święty złożył wizytę w Tajlandii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to też drugi pobyt następcy św. Piotra w Kraju Kwitnącej Wiśni. W lutym 1981 przebywał tam Jan Paweł II. Franciszek przybywa do Japonii w 470. rocznicę przybycia tam św. Franciszka Ksawerego – Apostoła tego kraju.

U stóp samolotu papieża powitał wicepremier japońskiego rządu Taro Aso. Dwoje dzieci w tradycyjnych strojach ofiarowało Ojcu Świętemu bukiet kwiatów. Oddano honory wojskowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ze strony kościelnej na lotnisku papieża witali m.in. kard. Thomas Aquinas Maeda z Osaki, abp Tarcisio Isao Kikuchi z Tokio, abp Joseph Mitsuaki Takami z Nagasaki i nuncjusz apostolski w Japonii abp Joseph Chennoth.

Po krótkiej ceremonii wicepremier udał się z papieżem do sali VIP-ów na krótką prywatną rozmowę.

Podczas pobytu w Japonii tłumaczem papieża jest argentyński jezuita, którego ks. Jorge Bergoglio jako prowincjał tego zakonu w Argentynie wysłał na misję do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Z lotniska Tokio-Haneda Franciszek przejechał do nuncjatury apostolskiej w tokijskiej dzielnicy Chiyoda, która jest jego rezydencją w czasie pobytu w Japonii. W nuncjaturze spotka się z miejscowymi biskupami.

Jutro rano, w niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, Franciszek odleci samolotem do Nagasaki – najbardziej katolickiego miasta kraju, nazywanego "japońskim Rzymem". Tam w Parku Pokoju, na którego miejscu znajdowało się epicentrum wybuchu bomby atomowej zrzuconej na to miasto 9 sierpnia 1945 r. wygłosi orędzie na temat broni nuklearnej. W wybuchu bomby zginęło tak ok. 74 tys. osób.

Następnie na Wzgórzu Nishizaka przy Pomniku Męczenników – miejscu zagłady tamtejszych męczenników, katolików i misjonarzy – złoży hołd ofiarom trwających ponad dwa i pół wieku prześladowań katolików. Ten bolesny okres zakończył się dopiero pod koniec XIX wieku. Jednym z zamęczonych na wzgórzu Nishizaka w 1643 r. misjonarzy był polski jezuita o. Wojciech Męciński. Tam też Franciszek odmówi modlitwę „Anioł Pański”.

Reklama

Po obiedzie w Domu Biskupim Ojciec Święty odprawi Mszę św. na miejscowym stadionie baseballowym, po czym uda się samolotem do Hiroszimy, która jako pierwsza na świecie padła ofiarą ataku jądrowego w czasie II wojny światowej i wygłosi tam, przy Pomniku Pokoju przesłanie na rzecz pokoju. Następnie odleci do Tokio. W tym jednym dniu papież przemierzy w sumie 2400 km.

Kościół katolicki w Japonii to "mała trzódka" liczącą ponad 440 tys. wiernych co stanowi 0,3 procent ludności liczącego ponad 127 mln kraju.

Katolicy są najliczniejsi na obszarze metropolitalnym Tokio, przy czym miasto to jest największą metropolią świata z około 37 milionami mieszkańców. Na tym obszarze istnieją trzy diecezje: Tokio, Jokohama i Saitama i liczą one w sumie ponad 174 tys. wiernych, wśród których 97 tys. mieszka w archidiecezji tokijskiej.

Następne największe skupisko katolików znajduje się na wyspie Kiusiu, "katolickim centrum Japonii", którego większość wiernych wywodzi się od „ukrytych chrześcijan” z okresu, gdy chrześcijaństwo było zakazane. Katolików w czterech diecezjach na Kiusiu jest ponad 106 tys., z czego ponad 60 tys. żyje w archidiecezji Nagasaki.

Kościół w Japonii ma 29 biskupów, 1047 kapłanów i 29 diakonów. Spośród nich 529 to nie-Japończycy. Pod koniec 2018 r. do kapłaństwa przygotowywało się 74 seminarzystów, w tym 31 diecezjalnych.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-23 11:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Japońskie media chwalą papieża za jego "nie" wobec broni nuklearnej

Grzegorz Gałązka

Niedzielna wizyta papieża Franciszka w Nagasaki i Hiroszimie odbiła się szerokim echem w japońskich mediach i jest niezwykle pozytywnie odbierana. Także brytyjskie i amerykańskie media, takie jak BBC, The Time, The Guardian, czy Washington Post, piszą z uwagą o apelu o nuklearne rozbrojenie, który papież skierował do świata z Nagasaki.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Świętowali piękny jubileusz

2024-05-07 16:09

Marek Białka

- Tegoroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Floriana miała potrójny charakter - wyjaśnia ks. Krzysztof Tworzydło, proboszcz uszewskiej parafii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...