Reklama

Niedziela Częstochowska

Warsztaty misyjne w Roku Wiary

S. Marietta z archidiecezji częstochowskiej na misjach w Ghanie

Archiwum s. Marietty

S. Marietta z archidiecezji częstochowskiej na misjach w Ghanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„ Z wiarą głośmy światu Jezusa” - to temat warsztatów misyjnych, które z okazji Roku Wiary odbyły się 20 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. W warsztatach wzięli udział animatorzy misyjni, członkowie wolontariatu misyjnego i kół misyjnych archidiecezji częstochowskiej. Gośćmi warsztatów byli: ks. Janusz Wielgos, misjonarz z Ekwadoru i ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli” i członek Papieskiej Unii Misyjnej.

- Celem naszych warsztatów jest m. in. ożywienie ducha misyjnego w środowiskach szkolnych i parafialnych. Kościół jest misyjny. To jest prawda, którą powinniśmy żyć każdego dnia - mówił, otwierając warsztaty, ks. Jacek Gancarek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Gancarek zapoznał uczestników warsztatów z programem VII Archidiecezjalnego Kongresu Misyjnego Dzieci, który odbędzie się 31 maja przy Sanktuarium Maryjnym w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Natomiast ks. Mariusz Frukacz zwrócił uwagę na prześladowanie chrześcijan we współczesnym świecie i nieobecność tej kwestii w szerokim przekazie medialnym. - Jest jakieś administracyjne milczenie wobec prześladowania chrześcijan. A przecież to jest tragedia i łamanie praw człowieka, które rozgrywa się na naszych oczach - mówił ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” przypomniał o dramatycznej sytuacji chrześcijan w Afryce, Azji, w regionie tzw. arabskiej wiosny. - Misje w Afryce są zagrożone. Palone są kościoły w Syrii. Chrześcijanie uciekają z Iraku, Jordanii i Libii. Również w Europie odrzuca się wartości chrześcijańskie i wyrzuca znaki chrześcijańskie, krzyż z przestrzeni życia publicznego - mówił ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” zapoznał również uczestników spotkania z najnowszą publikacją Biblioteki „Niedzieli” autorstwa ks. Łukasza Bugały CRL pt. „Credo. Rozważania na Rok Wiary”.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się również z metodami aktywizującymi w pracy misyjnej z dziećmi i młodzieżą, które przedstawiła mgr Marta Nowakowska z Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Natomiast o swojej pracy misyjnej w Ekwadorze opowiedział ks. Janusz Wielgos, kapłan archidiecezji częstochowskiej.

Warsztaty zakończyły się Mszą św. w kościele rektorackim pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. w intencji misji i misjonarzy przewodniczył ks. Janusz Wielgos. W homilii wskazał na konieczność świadectwa misyjnego w dzisiejszym świecie. - Nie wszyscy nasze świadectwo wiary przyjmą, ale musimy nieść Chrystusa dzisiejszemu światu - mówił ks. Wielgos.

Historia warsztatów misyjnych w archidiecezji częstochowskiej sięga 2000 r. Od wielu lat Papieskie Dzieła Misyjne w archidiecezji organizują też kursy dla animatorów misyjnych i wolontariatu misyjnego. Członkowie PDM promują również w szkołach na terenie archidiecezji różaniec misyjny. W Myszkowie - Mrzygłodzie działa ponadto Centrum Misyjno-Maryjne, którego celem jest m.in. promocja problematyki misyjnej i modlitwy różańcowej.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-21 12:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Bałabuch: posługa misyjna jest wyrazem Bożego Miłosierdzia

Margita Kotas

Posługa misyjna jest wyrazem Bożego Miłosierdzia - zauważył bp Adam Bałabuch. Biskup pomocniczy diecezji świdnickiej celebrował Mszę św. odpustową ku czci Świętych Cyryla i Metodego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Więcej ...

W związku z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbiórka na tzw. "Świętopietrze"

2024-06-25 07:12

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża, nazywana świętopietrzem lub "Obolem św. Piotra".

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024