Reklama

Rodzina

„Razem przy stole” - kampania Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin

Od lewej: Antoni, Justyna, Michał i Jacek Filipkiewiczowie. Mama Agata na naszym spotkaniu obecna była duchowo – w tym czasie prowadziła zajęcia artystyczne

MW

Od lewej: Antoni, Justyna, Michał i Jacek Filipkiewiczowie. Mama Agata na naszym spotkaniu obecna była duchowo – w tym czasie prowadziła zajęcia artystyczne

Z racji Dnia Świętości Życia, który w tym roku przypada 8 kwietnia, Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin rozpoczyna roczną kampanię społeczną „Razem przy stole”. Ma ona zachęcić polskie rodziny do spożywania wspólnych posiłków, co pozwala budować wzajemne więzi oraz rozwijać relacje między rodzicami a dziećmi. Inspiracją kampanii był apel Benedykta XVI, który podczas ubiegłorocznego VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie prosił, by rodziny przypomniały sobie czym jest niedziela, aby spotykały się na Eucharystii, ale i wspólnie przy stole.

Inicjatywa „Razem przy stole” przygotowana została przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Jak zauważył jego dyrektor ks. dr Przemysław Drąg z badań wynika, iż rodzina, która nie siada do spożywa wspólnych posiłków narażona jest na szereg problemów, od kwestii komunikacji począwszy a na ryzyku wzrostu przestępczości wśród dzieci i młodzieży skończywszy.

Reklama

„Kampania adresowana jest w pierwszym rzędzie do ludzi wierzących” - przyznał ks. Drąg. Jednak - jak dodał - każdy powinien odkryć, że rodzina jest ważna, że ważny jest wspólny posiłek przy stole. „Podczas kampanii w zasadzie unikamy jakiegokolwiek odniesienia do Kościoła, czy Boga, aby pokazać jak ważnym jest, że każda rodzina powinna znaleźć czas dla siebie i swoich dzieci, budując w ten sposób silną wspólnotę, która jest ważną tkanką społeczną” - dodał ks. Drąg.

Anna Murawska z Akademii Familijnej, która działa w ramach Instytutu Edukacji i Rodziny zauważyła, że stół jest naturalnym miejscem, które pozwala łączyć się rodzinie, budować wspólnotę. Jak przyznała, jeśli brakuje czasu na wspólne spożywanie posiłków członkowie rodziny mogą mieć poczucie samotności. Z raportu „Knorr. Każdy posiłek to okazja” z 2009 roku wynika, że wspólne jedzenie przy stole najmniej popularne jest wśród osób młodych w wieku od 18 do 29 lat. Najczęściej wspólny posiłek spożywamy ze wszystkimi członkami rodziny w weekendy (71 proc. w niedziele i 63 proc. w soboty). Jednak aż 20 proc. badanych je w innym miejscu niż stół, np. oglądając jednocześnie telewizję.

„Stół daje okazję, by budować siebie” - podkreśliła Anna Murawska. Jej zdaniem rodzice powinni korzystać z okazji jaką jest wspólny posiłek, by uczyć dzieci, np. zasad dobrego wychowania, prócz tego spotkanie przy stole służy rozwijaniu relacji interpersonalnych.

Reklama

Autorzy kampanii zdają sobie sprawę, że tryb życia współczesnych rodzin utrudnia wspólne spożywania posiłków. Rodzince pracują w różnych godzinach a dzieci uczestniczą często w zajęciach dodatkowych. Apelują jednak, by choć raz w tygodniu wspólnie siadać do stołu. „Niedziela jest takim specjalnym dniem, który każdemu przypomina, że możemy być razem” - podkreślił dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Jednocześnie ks. Drąg wyraził nadzieję, że akcja wpłynie na polskie rodziny, by choć raz dziennie siadały razem do stołu.

Inicjatywie służy specjalny portal pod adresem www.razemprzystole.pl, na którym znajdują się spot promocyjny, materiały duszpasterskie i informacyjne na temat inicjatywy. Do wszystkich parafii w Polsce wysłano również plakat promujący akcję wraz z zachętą, by proboszczowie zwracali uwagę swoich parafian na znaczenie wspólnego spożywania posiłku. W kolejnych miesiącach, bo kampania zaplanowana jest na okrągły rok, na portalu pojawiać się będą także materiały homiletyczne, które księża będą mogli wykorzystać podczas kazań.

Wśród organizatorów kampanii „Razem przy stole”, oprócz Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski, znaleźli się również: Fundacja „Razem w Rodzinie”, Fundacja „Narodowego Dnia Życia”, czy Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Patronem honorowym inicjatywy jest biskup Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski.

2013-04-05 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

List otwarty: Polskie rodziny w sercu polityki społecznej czy na marginesie?

Dagmara Zalewska

Podejmowane działania w zakresie wzmocnienia polskich rodzin są niewystarczające, a jej sytuacja rozmija się z marzeniami milionów ludzi związanych z ruchem Solidarności – uważają Antoni Szymański i Paweł Wosicki - członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

Więcej ...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

Więcej ...

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki. Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę