Reklama

Wiadomości

Kielce: sąd uchylił decyzję prezydenta Wenty w sprawie zakazu parady równości

©icedmocha - stock.adobe.com

Decyzja prezydenta Kielc dotycząca zakazu zorganizowania parady równości w Kielcach, została w całości uchylona przez Sąd Okręgowy w Kielcach, na wniosek środowisk LGTB. W uzasadnieniu orzeczenia, sędzia Renata Żak stwierdziła, że argumenty, którymi prezydent Bogdan Wenta poparł zakaz parady, były niespójne. Prezydent nie skorzysta z apelacji od postanowienia sądu, uczyni to natomiast Stowarzyszenie Liga Świętokrzyskich Rodzin. Parada równości ma przejś ulicami Kielc 19 lipca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wolność zgromadzeń jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawa i gwarantuje członkom społeczności wpływ na władze publiczne, umożliwia oddziaływanie jednostkom na te władze poprzez prezentowanie opinii, ocen i żądań. Jest dobrem osobistym człowieka, a Rzeczpospolita chroni tę wolność – uzasadniała wyrok sędzia.

Odniosła się również do argumentu prezydenta Kielc o zagrożeniu bezpieczeństwa, stwierdzając, że nie może to być podstawą do odwołania zgromadzenia. Sędzia stwierdziła, że w orzecznictwie krajowym i instytucjach europejskich, ograniczenia w organizacji zgromadzeń nie mogą się opierać na przypuszczeniach o ewentualnych zagrożeniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem sądu argument o możliwość konfrontacji między różnymi grupami jest nietrafiony. Na władzach państwowych spoczywa obowiązek zabezpieczenia trasy przemarszu, a nie zakazywanie jego organizacji.

Reklama

W opinii sądu, nie jest istotny także argument, że równolegle z marszem, w Kielcach odbywać się będzie ogólnopolski festiwal harcerski. Sędzia wskazywała, że wydarzenia związane z festiwalem nie będą się odbywały w bezpośrednim sąsiedztwie manifestacji.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta nie wyrażając zgody na paradę równości w Kielcach, zaplanowaną na 13 lipca, odmowę uzasadniał względami bezpieczeństwa. Jej organizatorzy spodziewają się około pięciuset uczestników. Na ten dzień zgłoszono też kilkanaście kontrmanifestacji - chciały je organizować m.in. kieleckie środowiska patriotyczne i katolickie

Do ratusza wpłynęło łącznie 19 zgłoszeń dotyczących zgromadzeń publicznych w dniu 13 lipca, na kiedy zaplanowany jest marsz równości.

Z odmownej decyzji prezydenta, a przede wszystkim z poczucia odpowiedzialności i dojrzałości środowisk, które blokowały marsz równości, wyraził zadowolenie rzecznik Kurii ks. dr Mirosław Cisowski. – Środowiska katolickie zmobilizowały się do tego już podczas Marszu Życia – powiedział KAI. Wskazał też na aktywność Akcji Katolickiej i modlitewnych grup różańcowych oraz podpisy zbierane w kościołach w tej sprawie.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-06 09:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier: decyzja SN to próba zainstalowania w Polsce sędziokracji

PAP/Tomasz Golla

Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji, prawo łaski to wyłączna prerogatywa prezydenta, kto tego nie rozumie, nie rozumie demokracji - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzję SN.

Więcej ...

Zanim na boisku, najpierw przy ołtarzu

2024-06-15 09:35

ks. Łukasz Romańczuk

Do Brzegu przyjechały drużyny piłkarskie LSO z Archidiecezji Wrocławskiej, a także jedna z diecezji świdnickiej. Na boisku Stadionu Miejskiego w Brzegu, gdzie na co dzień trenuje Stal Brzeg do rywalizacji przystąpili zarówno ministranci jak i lektorzy i ceremoniarze. Zanim rozpoczęły się rozgrywki sportowe, wszyscy spotkali się na Eucharystii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

Więcej ...

Licheń: 25. rocznica beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

2024-06-16 08:18

Biuro Prasowe Sanktuarium

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w związku z obchodami 25. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wraz z marianinem w trakcie Eucharystii modliły się osoby spokrewnione z męczennikami, kapłani oraz siostry zakonne należące do zgromadzeń, z których pochodziły zamordowani przez nazistów osoby konsekrowane. Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych 108 męczenników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

Kościół

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych