Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Piotrowski: Droga Krzyżowa jest drogą nadziei

Bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Droga Krzyżowa jest drogą nadziei – mówił bp Jan Piotrowski w homilii podczas Mszy św. na rozpoczęcie najstarszej historycznie w Kielcach terenowej Drogi Krzyżowej, wzdłuż stacji sięgających w XVII wiek. Droga jest od lat sprawowana wieczorem w piątek przed Niedzielą Palmową. Stacje Drogi Krzyżowej były fundowane w XVII wieku przez bp. Myszkowskiego jako wotum za ocalenie Kielc od epidemii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Terenowe nabożeństwo poprzedziła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, w kościele Niepokalanego Serca NMP w Kielcach.

– Droga jaką podejmujemy to droga nadziei, nawet jeśli poprowadzi nas przez dramat sądu, cierpienia i krzyża. Nie ma innej drogi do Wielkanocy i tajemnic paschalnych jak tylko ta, która rodzi się w bólach rodzenia, którym jest nawrócenie, a więc wyjście z niewoli zepsucia i grzechu, aby uczestniczyć w chwale i wolności dzieci Bożych – mówił w homilii biskup kielecki. Za św. Augustynem, cytując jego myśli dotyczące nawrócenia, przypomniał, jak ważna jest miłość. Przestrzegał także przed złem, które „niesie zagrożenie, rani i psuje dobre relacje z bliźnimi” i zauważył zarazem, że świadomy i ochrzczony człowiek „nie może dać zwodzić się współczesnemu światu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Zauważmy, bracia i siostry, że nasz bój o życiowe dobro wciąż trwa. A jeżeli ma być sensowny i owocny to musi być zakorzeniony w głębokiej wierze w Jezusa Chrystusa. Paradoks naszej ludzkiej natury, ubóstwionej przez podobieństwo do Boga, jest tym, że człowiek nie przyjmuje Dobrej Nowiny jaką niesie mu Jezus Chrystus. Tak też postępowali współcześni Jezusowi. Nasze zachowania są podobne do tych ludzi sprzed dwóch tysięcy lat. Próba ukamienowania Chrystusa powtarza się nieustannie, ale tym razem kamieniami są nasze grzechy, podłości, intrygi, niewierność, obojętność i cała gama ludzkich zaniedbań – tłumaczył bp Piotrowski.

Na zakończenie hierarcha zachęcił, aby wzbudzić w sobie intencje tej wielkopostnej praktyki, jaką jest Droga Krzyżowa i polecił ją opiece Maryi Niepokalanej.

Rozważania przy kolejnych stacjach prowadziła wspólnota Domowy Kościół Diecezji Kieleckiej. Księża, siostry zakonne, ministranci i wspólnoty, kolejno brali krzyż na ramiona.

Usytuowanie stacji Drogi Krzyżowej nawiązuje po części do rozwiązań urbanistycznych w Kielcach datowanych na przełom XVI i XVII wieku. Według odnalezionej dokumentacji austriackiego geodety z czasów zaborów, czas powstania tej pierwszej miejskiej Drogi Krzyżowej, oszacowano na przełom XVI/XVII wieku.

Reklama

Fundacja Kalwarii była zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów.

Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia epidemii. Droga była wówczas nieutwardzona, nie było linii kolejowej, inna była topografia okolicy. Z czasem stan kapliczek pogarszał się z każdym rokiem. Bardzo podupadły one w latach PRL, a nabożeństwo zostało zakazane jako zgromadzenie publiczne.

W 1998 r. ponownie ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Karczówki i stowarzyszeń związanych z zachowaniem dziedzictwa Karczówki, a także wspólnocie Kościoła Domowego. Zostały zrekonstruowane kapliczki, uzupełnione cyfry i płaskorzeźby.

Podziel się:

Oceń:

2019-04-13 12:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nocna droga do Boga

Nocna Droga Krzyżowa odbyła się w Grudziądzu po raz drugi

Małgorzata Borkowska

Nocna Droga Krzyżowa odbyła się w Grudziądzu po raz drugi

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 12.): Przyznałbyś się?

2024-05-11 21:20

Materiał prasowy

Przed czym ks. Jan Twardowski padał w proch? Czy w obecnych czasach da się w ogóle jeszcze przyznawać do księży? I kto, patrząc na Jezusa, może powiedzieć: „To jest ciało moje”? Zapraszamy na dwunasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o Maryi i kapłanach.

Więcej ...

Ogólnopolskie Nocne Czuwanie Apostolatu Margaretka na Jasnej Górze

2024-05-13 08:24

Mat. prasowy

W czwartek 23 maja, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Kościół

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania