Reklama

Kościół

Papież zaostrzył przepisy ws. pedofilii

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wprowadził przepisy wzmacniające ochronę dzieci w Państwie Watykańskim. Między innymi zobligował jego pracowników, w tym papieskich dyplomatów, do zgłaszania podejrzeń o wykorzystywanie seksualne małoletnich lub bezbronnych dorosłych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przepisy te zawarte są w ustawie nr 297, w liście apostolskim, wydanym motu proprio (z własnej inicjatywy) przez papieża, który rozciąga te przepisy na Kurię Rzymską, oraz w wytycznych w sprawie ochrony dzieci i bezbronnych osób dorosłych dla Wikariatu Państwa Watykańskiego.

Dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti wyjaśnił, że jest to „pierwszy ważny krok”, podjęty po lutowym szczycie przewodniczących konferencji biskupich. - Ojciec Święty pragnie, by - także dzięki tym normom, które dotyczą Państwa Watykańskiego i Kurii Rzymskiej - dojrzewała we wszystkich świadomość, że Kościół coraz bardziej powinien być bezpiecznym domem dla dzieci i osób bezbronnych - wskazał Gisotti.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W liście apostolskim Franciszek nazywa ochronę małoletnich i bezbronnych dorosłych „integralną częścią” misji Kościoła. Wzywa cały Kościół do uświadomienia sobie obowiązku zgłaszania przypadków wykorzystywania kompetentnym władzom i współpracy w dziedzinie prewencji. Papież chce Kościoła, w którym „każde wykorzystanie lub złe taktowanie wobec małoletnich i bezbronnych dorosłych byłoby skutecznie ścigane”.

Z kolei ustawa, składająca się z 12 artykułów, która wejdzie w życie 1 czerwca br., stanowi, że każdy watykański urzędnik i dyplomata, który dowie się o domniemanym przypadku wykorzystywania na terenie Państwa Watykańskiego, wobec obywatela lub rezydenta Państwa Watykańskiego lub jakiego dopuścił się pracownik Państwa Watykańskiego lub przedstawiciel dyplomatyczny Stolicy Apostolskiej i nie zgłosi tego watykańskiemu promotorowi sprawiedliwości (prokuratorowi) lub nadmiernie opóźnia to zgłoszenie, może zostać ukarany grzywną w wysokości 1000-1500 euro, a gdy jest funkcjonariuszem policji może mu grozić do sześciu miesięcy więzienia.

Gdy sprawcą jest duchowny lub członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego, niezależnie od procedury watykańskiej, promotor sprawiedliwości natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia informuje o tym jego ordynariusza lub wyższego przełożonego w celu podjęcia środków przewidzianych prawem kanonicznym.

Reklama

Ustawa przewiduje także automatyczne rozpoczęcie śledztwa po otrzymaniu zgłoszenia uznanego za zasadne. Gwarantuje także pomoc (zdrowotną, psychologiczną, prawną itp.) dla ofiar za pośrednictwem powołanego w tym celu biura przy Dyrekcji ds. Służby Zdrowia i Higieny. Ofiary mają prawo do zachowania anonimowości. Przestępstwa przedawniać się będą po 20 latach od ukończenia przez ofiarę 18. roku życia.

Gdy chodzi osoby oskarżone, mają one być natychmiast zawieszane w pełnieniu obowiązków.

W ramach prewencji, zatrudniane w Kurii Rzymskiej będzie od tej pory połączone z oceną zdolności kandydata do pracy z małoletnimi.

Z kolei w wytycznych napisano m.in. że pracownicy duszpasterscy Wikariatu Państwa Watykańskiego nie powinni być sami z małoletnimi, lecz zawsze w towarzystwie innej osoby. Nie wolno im ich filmować ani fotografować, ani też publikować takich materiałów w sieciach społecznościowych bez zgody rodzica lub opiekuna, których trzeba również systematycznie informować o naturze aktywności proponowanych dzieciom w ramach pracy duszpasterskiej.

Niedopuszczalne są dwuznaczne lub seksualnie aluzyjne zachowania pracowników duszpasterskich wobec małoletnich. Nie wolno im prosić małoletnich o zachowanie tajemnicy ani też wymierzać kar cielesnych, jak również przedkładać jedno dziecko ponad inne w grupie.

Już w 2013 r., trzy miesiące po swoim wyborze, Franciszek wprowadził karalność wykorzystywania seksualnego dzieci, jednak prawu temu nie towarzyszyły normy dotyczące powiadamiania o takich przestępstwach.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-29 14:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kolejny Synod Biskupów jesienią 2022

Watykan. Pałac Apostolski

Ks. Zbigniew Chromy

Watykan. Pałac Apostolski

Ojciec Święty, po wysłuchaniu opinii Sekretariatu Generalnego i Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów, postanowił zwołać XVI Zgromadzenie Ogólne Zwyczajne Synodu Biskupów na jesień 2022 r. – poinformowano dziś w Watykanie. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało komunikat po pierwszym spotkaniu XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów, które odbyło się w dniach 6 i 7 lutego b.r.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – nauczał ks. Jacek Soprych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...