Reklama

Niedziela w Warszawie

14. Marsz Świętości Życia – 7 kwietnia

Artur Stelmasiak/Niedziela

„Tato, to ja” – tak brzmi hasło 14. Marszu Świętości Życia, który odbędzie się 7 kwietnia br. w Warszawie. Organizowany jest wspólnie przez archidiecezję warszawska i diecezję warszawsko – praską. W tym roku do szczególnego współudziału zaproszone są organizacje zrzeszające mężczyzn i ojców. Spodziewana jest obecność ok. 10 tys. uczestników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marsz rozpocznie się o godz. 11 od Mszy świętych sprawowanych w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza i w katedrze warszawsko – praskiej pod przewodnictwem bp Romualda Kamińskiego. Po liturgii odbędzie się błogosławieństwo rodzin a następnie spod obu katedr wyruszą marsze, które spotkają się pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym.

Tam uczestnicy spotkania wysłuchają świadectw ojców, którzy podzielą się swoim doświadczeniem. Opowiedzą, jak przezywają swoje ojcostwo i co im w tym pomaga. Obecni będą m.in. przedstawiciele Rycerzy Kolumba, Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, inicjatywy Tato.net oraz „Drogi Odważnych”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Będzie też można, jak co roku, włączyć się w akcję „Pielucha dla Malucha” – składając w specjalnie oznakowanym samochodzie pieluchy i produkty do pielęgnacji niemowląt. Dary te przekazane zostaną do domów samotnych matek w Chyliczkach i w Zielonce.

Ok. 12.40 marsz wyruszy Krakowskim Przedmieściem w kierunku kościoła św. Krzyża, gdzie zakończy się przemówieniem kard. Nycza i błogosławieństwem uczestników.

- Ojciec stanowi zewnętrzną granice rodziny. Gdy ta granica jest szczelna, rodzina pozostaje bezpieczna – mówiła Beata Chojnacka z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej podczas briefingu prasowego w domu Arcybiskupów Warszawskich, gdzie przedstawiony został program i idea marszu. Beata Chojnacka zaznaczyła, że tegoroczny marsz ma za zadanie podkreślić rolę ojca zarówno w pierwszym momencie, jakim jest przyjęcie poczętego dziecka, jak i później – w długim i często trudnym procesie wychowania.

- Gdyby mężczyźni zawsze stawali przy swoich żonach, dziewczynach czy partnerkach, wspierając ich macierzyństwo, można by było uniknąć wielu tragedii życiowych. Wiele dzieci abortowanych mogłoby żyć… - powiedział Jan Grądzki, przedstawiciel delegata stanowego Rycerzy Kolumba.

Reklama

Tadeusz Chruszczyk z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II podkreślił ,że formacja mężczyzn w zakonie polega na uczeniu odpowiedzialności – za rodzinę, za gminę i za Ojczyznę.

- Jako ojcowie mamy się starać naśladować Boga Ojca, którego imię brzmi JESTEM. Trzeba być obecnym przy żonie i przy dzieciach – powiedział Jarosław Kumor, jeden z liderów programu formacyjnego dla mężczyzn „Droga Odważnych”. Zwrócił uwagę, że w formacji mężczyzn bardzo istotna jest regularność.

O inicjatywie Tato.net, publikacjach, spotkaniach, warsztatach i gromadzącej się wokół tej inicjatywy społeczności ojców opowiadał jej pomysłodawca, dr Dariusz Cupiał.

Marsz Świętości Życia jest demonstracją w obronie prawa do życia każdego człowieka, niezależnie od tego, czy jest narodzony czy nie. Nazwa Marszu nawiązuje do Dnia Świętości Życia, obchodzonego 25 marca – w Święto Zwiastowania Pańskiego. Kościół w Polsce ustanowił taki dzień w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice Evangelium Vitae z 1995 r, ogłoszonej właśnie 25 marca. Pierwszy Marsz Świętości Życia odbył się 25 marca 2006 r. w Warszawie.

Udział w Marszu jest publicznym opowiedzeniem się po stronie życia. Jest też wyrazem radości z istnienia, rodziny i dzieci.

Marsz organizuje archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko – praska. W jego przygotowanie włącza się szereg grup i stowarzyszeń, m.in. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Domowy Kościół w ramach Ruchu Światło – Życie Archidiecezji Warszawskiej, Ruch Focolari, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży czy Przymierze Rodzin.

Każdego roku w Marszu Świętości Życia bierze udział ok. 10 tys. uczestników.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-28 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

IV Marsz Pamięci Rotmistrza Pileckiego

Anna Buchar

Wczoraj ulicami Wrocławia przeszedł IV Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Więcej ...

Odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu

2024-06-27 21:39

Renata Czerwińska

W Toruniu odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, głównej Patronki Diecezji Toruńskiej.

Więcej ...

Mińsk: nuncjusz apeluje o poszanowanie praw człowieka na Białorusi

2024-06-28 17:45

Adobe Stock

„Modlę się, aby każdy obywatel Białorusi zawsze czuł się wolny i chroniony przed wszelkimi ograniczeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, aby mógł w pełni realizować się w swoim kraju” - stwierdził nuncjusz apostolski na Białorusi, abp Ante Jozić. Uczynił to 27 czerwca wieczorem podczas przyjęcia z okazji kolejnej rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka. W watykańskich placówkach dyplomatycznych obchodzi się ją w przeddzień uroczystości świętych Piotra i Pawła.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024