Reklama

Niedziela Częstochowska

Katolicki Ruch Dobroczynny "Betel" kwestował na pomoc dla niepełnosprawnych sierot

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” zorganizował przy kościołach archidiecezji częstochowskiej zbiórkę ofiar do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych. Kwesta odbyła się 10 lutego z okazji obchodzonego dziś w Kościele Światowego Dnia Chorego.

Jako Betel mamy piękną historię działalności z osobami niepełnosprawnymi, m.in. organizowaliśmy pielgrzymki na Jasną Górę w ostatnią sobotę sierpnia, utworzyliśmy świetlicę, wspólnoty dla dzieci. Takim największym naszym dziełem są domy dla sierot niepełnosprawnych, mamy ich obecnie jedenaście – powiedział w rozmowie z Katolickim Radiem FIAT twórca i założyciel „Betel”, Andrzej Kalinowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ruch „Betel” rozpoczęło działalność w 1990 r. w Częstochowie. Twórcą Ruchu jest Andrzej Kalinowski. „Betel" działa w wielu miejscowościach w Polsce, ale także na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach, Kosowie, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Etiopii. Obejmuje troską osoby niepełnosprawne i skupia duże grono wolontariuszy. - Głównym naszym charyzmatem są osoby niepełnosprawne i chore. Robimy wiele rzeczy, każdy może sobie wyobrazić ile wysiłku i pieniędzy potrzeba do utrzymania choćby jednego domu. To, że przez tyle lat udaje nam się w miarę sprawnie działać jest wielką zasługą wielu osób, przyjaciół, którzy nam pomagają – mówi Andrzej Kalinowski.

„Człowiek powinien być otwarty na potrzeby słabszych, jest to też taka nasza odpowiedzialność jako ludzi wierzących. Należąc do Kościoła katolickiego, powinniśmy mieć oczy zwrócone na potrzeby innych, nie chodzi o jakąś niesamowicie wielką pomoc, która by nas przerastała. Nie musimy wydawać pieniędzy na nowe rzeczy, często możemy oddać to co nam zwyczajnie zbywa. Czasem wystarczy tylko dobra wola, aby ze starszą osoba napić się herbaty, zwyczajnie pogadać, podzielić się swoją obecnością. To kosztuje dużo, przede wszystkim czasu”- dodaje założyciel „Betel”.

Reklama

Działalność „Betel" zorganizowana jest wokół trzech wspólnot: Wspólnot Spotkania gromadzących grupy rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi i ich przyjaciół, osób starszych oraz grupy integracyjne młodzieży sprawnej z młodzieżą niepełnosprawną; Wspólnot Wspomagających, które skupiają wolontariat, dzieci i młodzież z terenów wiejskich i najuboższych, a także grupy i organizacje działające na rzecz świata osób słabych i ubogich; Wspólnot Życia, których członkowie tworzą tzw. domy stałe i do końca życia budują wspólnotę z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi. Są to domy, w których opiekunowie pełnią zastępczą funkcję rodzica.

Od samego początku Ruch wzoruje się w działaniu na wspólnotach życia chrześcijańskiego osób niepełnosprawnych, założonych przez Jeana Vanier. Ruch organizuje m.in. pieszą pielgrzymkę osób niepełnosprawnych na Jasną Górę, od 2002 r. charytatywny turniej żużlowy o Puchar „Gorących Serc”, który od 2008 r. nosi imię Krzysztofa Walczaka, zmarłego w czerwcu 2008 r. głównego pomysłodawcy turnieju, spotkania Stabat Mater Dolorosa oraz spotkania międzynarodowe spotkania Juxta Crucem Tecum stare promujące ideę pomocy niepełnosprawnym sierotom społecznym oraz na prowadzenie działalności wśród osób niepełnosprawnych i chorych.

Dewizą i programem Ruchu są słowa "homo, amicitia, communio, Deus" (człowiek, przyjaźń, wspólnota, Bóg). Od samego też początku działalność Ruchu wspierana jest przez abp. Stanisława Nowaka, ustępującego metropolitę częstochowskiego.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-11 11:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasełka i św. Mikołaj we wspólnocie BETEL

Archiwum wspólnoty

W radomszczańskiej kolegiacie św. Lamberta w trzecią niedziele stycznia Wspólnota św. Faustyny BETEL po Mszy św. przedstawiła jasełka.

Więcej ...

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej.

Więcej ...

Już za chwilę synod

2024-05-13 11:24
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

W najbliższą niedzielę oficjalnie rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Natomiast dziś w budynku Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej odbył się briefing prasowy, w których biskupi wrocławscy: bp Jacek Kiciński CMF i bp Maciej Małyga oraz Adriana Kwiatkowska z Sekretariatu Synodu opowiadali o tym, jak przebiegają przygotowania do synodu, co się będzie działo w najbliższym czasie, jakie są cele synodu, po co jest on zwoływany i jakie wnioski wypływają z dotychczasowego czasu presynodalnego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Kościół

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania