Reklama

Niedziela Lubelska

Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód

Polska i Polacy w poezji rosyjskiej

Józef Bryll, prof. Jan Orłowski i ks. prof. Edward Walewander

Ewa Kamińska

Józef Bryll, prof. Jan Orłowski i ks. prof. Edward Walewander

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód działa ponad 25 lat. Jego głównym celem jest budowanie i rozwijanie dobrosąsiedzkich stosunków z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy w oparciu o najlepsze tradycje wzajemnego poszanowania

W drugim dniu świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 12 listopada, w siedzibie Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia odbyło się spotkanie patriotyczne, podczas którego zaprezentowana została antologia „Polska i Polacy w poezji rosyjskiej”. Wyboru wierszy i ich przekładu dokonał prof. Jan Orłowski, badacz recepcji poezji rosyjskiej w polskim życiu literackim oraz inspiracji twórczych polskiej kultury w literaturze rosyjskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. prof. Edward Walewander, prezes Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, witając wszystkich uczestników spotkania, wśród nich przybyłych z Warszawy: Józefa Brylla, prezesa Stowarzyszenia i jego zastępcę Zdzisława Jacaszka, przypomniał, że prof. Jan Orłowski prowadzi w Oddziale Lubelskim wykłady poświęcone poezji rosyjskiej. Dzięki profesorowi coraz bardziej znane są przetłumaczone na język polski wiersze, w których Polska i jej sprawy są w niej obecne, zarówno odniesieniu do przeszłości, jak i spraw aktualnych.

Jako laudację zaprezentował tekst recenzji książki, jaką napisał ks. prof. Zygmunt Zieliński. Zauważył on, że prof. Orłowski wybrane przez siebie wiersze umieścił w panoramie tragicznych dziejów łączących Polskę i Polaków z Rosją i Rosjanami. Przypomniał, że wśród twórców poezji byli także polscy zesłańcy i ich potomkowie już wrośnięci w kulturę rosyjską, lecz nawiązujący do polskich korzeni i próbujący przeciwstawić się negatywnym stereotypom Polaków narzucanym przez carską, a potem komunistyczną propagandę. Ks. Zieliński wskazał, że poezja rosyjska charakteryzuje się silnie przemawiającą do czytelnika liryką. Nie ma tam metafor, aluzji, lecz mówienie wprost o tym, co leży na sercu. Jest tak w wierszach nostalgicznych i rozliczeniowych z przeszłością, po obu stronach trudną.

Reklama

Prof. Orłowski przypomniał swoją drogę naukową i edytorską oraz przebieg zainteresowań poezją rosyjską. Powiedział, że prezentowane w tomiku wiersze są w Polsce mało znane, a odkrywał je i tłumaczył w różnym czasie. Wiele z nich powstało w czasie I wojny światowej, czyli w okresie starań Polaków o odzyskanie niepodległości. Są też wiersze o wielkich Polakach – twórcach kultury – Chopinie, Mickiewiczu, Lipińskim, Żeromskim i wielu innych. W antologii przedstawione są wiersze poetów mniej i bardziej znanych, jak m.in. Osip Mandelsztam, Zinaida Gippius, Natalia Astafjewa, Jan Bernard. Autor preferował utwory przyjazne wobec Polski i świadomie nie podejmował trudu przedstawienia utworów tendencyjnych i agitacyjnych, które nie tworzą klimatu pojednania, zrozumienia i dobrej współpracy między narodami Polski i Rosji. Prezentowane wiersze, poza jednym z końca XVIII w., sięgają początku ubiegłego stulecia, aż po czasy współczesne. W dużym stopniu odnoszą się do sprawy niepodległości Polski. O tej rocznicy przypominają również zamieszczone w aneksie dwa oryginalne wiersze autora.

- We wstępie do publikacji autorzy napisali, że historia pozwala zrozumieć teraźniejszość - powiedziała prof. Anna Woźniak (KUL). - Dodałabym, że także sztuka, literatura i poezja pozwala nam zrozumieć inne narody, sąsiadów, także Rosjan, z którymi nasze relacje zawsze były niezwykle skomplikowane, ale także pełne akcentów optymistycznych. Te skomplikowane sprawy przybliża nam prof. Jan Orłowski, za co bardzo mu dziękujemy.

Klimat świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości podkreśliła pochodząca z Lublina Monika Grajewska, która w czasie spotkania wykonała szereg pieśni patriotycznych i religijnych. Artystka jest znana w Polsce i zagranicą, między innymi z interpretacji poezji bp. Józefa Zawitkowskiego, który ze względu na jej wyjątkowe walory głosowe nazywa ją „majowym słowikiem”. Podczas obchodów Święta Niepodległości 11. listopada 2018 r. wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy uhonorował Monikę Grajewską zasłużoną w służbie państwu i społeczeństwu wręczając jej Brązowy Krzyż Zasługi za wybitną działalność artystyczną i kulturalną.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-19 07:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Opromieniona Bożą łaską

Małgorzata Sikora prezentuje autorski tomik wierszy

Monika Jaworska

Małgorzata Sikora prezentuje autorski tomik wierszy

Kilka lat temu groziła jej utrata wzroku. Dziś widzi i Bogu dziękuje za ten dar. Maluje, pisze wiersze, a swoją twórczość prezentuje w różnych miejscach naszej diecezji. Małgorzata Sikora, szczęśliwa żona i matka, mieszka w Jaworzu, w parafii Opatrzności Bożej

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Książka, która zmienia perspektywę

2024-04-19 09:12

mat. organizatorów

To doskonały podręcznik dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, a zarazem książka, która może zmienić naszą perspektywę oceny wydarzeń, które dzieją się dookoła nas – mówił ks. Rafał Kowalski podczas konferencji poświęconej książce Joaquina Navarro-Vallsa „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji i rodziny NURT we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza