Reklama

Książki

„Na drogach posługiwania”: felietony abp. J. Michalika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Na drogach posługiwania”- to tytuł zbioru felietonów abp Józefa Michalika przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wydanych jako 305 tom w serii Biblioteki „Niedzieli”. Publikacja jest wnikliwą refleksją nad chrześcijaństwem w czasie i po 50 latach od Soboru Watykańskiego II.

Treść publikacji stanowią teksty abp Józefa Michalika drukowane wcześniej w "Niedzieli", dotyczące chrześcijańskiego życia szczególnie w naszej Ojczyźnie. - Ksiądz Arcybiskup dotyka tematów bardzo zwyczajnych, które nurtują chrześcijanina, niepokoją pasterza, ale też są szansą i nadzieją. Podchodzi do nich ze swą refleksją serdecznie i przekonywająco.- pisze we Wstępie do książki ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podejmuje w swoich felietonach takie tematy jak m. in. katecheza w szkole, duszpasterstwo dorosłych, duszpasterstwo młodzieży.

Abp Józef Michalik, podejmując temat katechezy w szkole ukazuje misję i zadania katechety, który ma być świadkiem Ewangelii i człowiekiem, który podkreśla sens nauczania o Bogu. - Problemem współczesnej katechizacji nie jest jej miejsce, to znaczy szkoła. Problemem jest przywrócenie wewnętrznej mocy polskiej rodzinie, powszechne pogłębienie wiary, czytelnictwo prasy religijnej - pisze w jednym z felietonów abp Michalik.

Metropolita przemyski podejmuje również temat lustracji. - Pozbawienie człowieka dobrego imienia jest wielką niesprawiedliwością, krzywdą niekiedy nieodwracalną - uważa abp Michalik.

„Nie należy bać się ujawnienia pełnej prawdy o mocodawcach i zniewolonych lękiem współpracownikach, ale powinna to być relacja sprawdzona, pozwalająca na podanie wyjaśnień, okoliczności łagodzących lub obciążających. Trzeba dać też tym ludziom szansę naprawienia wyrządzonych krzywd” - kontynuuje abp Michalik.

Autor podejmuje także temat patriotyzmu i wychowania patriotycznego. - O patriotyzmie mówić trzeba, więcej, trzeba nim żyć- zauważa abp Michalik.

Reklama

Przewodniczący KEP sięga m. in. do myśli Norwida, Zbigniewa Herberta, bł. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, któremu poświęca felieton zatytułowany: „Z Prymasem Tysiąclecia ku pojednaniu”. - Kard. Stefan Wyszyński był autorytetem w czasach swojego posługiwania. Czy i dzisiaj może być przewodnikiem na polskiej ziemi?- pyta abp Michalik.

Autor podkreśla, że „dzisiaj ludzie wierzący oczekują od swoich pasterzy podobnie zdecydowanej postawy w demaskowaniu kłamliwej propagandy, jak to miało miejsce wtedy”.

Zdaniem ks. Skubisia książka abp. Józefa Michalika „może być znakomitym podręcznikiem dla kapłanów, który chcą podejmować nowoczesne duszpasterstwo”.

Redaktor naczelny „Niedzieli” we wstępie do książki podkreśla, że może być ona dużą pomocą dla katechetów, członków stowarzyszeń i ruchów katolickich. - Głoszenie Ewangelii jest dzisiaj ogromnym wyzwaniem dla Kościoła, a rzeczywistość medialna tego nie ułatwia. Dlatego trzeba szukać świateł, wskazówek i pomocy - pisze ks. Skubiś.

Abp Józef Michalik w serii Biblioteki „Niedzieli” opublikował również swoje felietony pt. „Minął tydzień” w dwóch tomach (2000 r., 2001 r.), „Wokół Roku Wiary”(2011 r.)

Podziel się:

Oceń:

2013-02-01 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: fala pogaństwa idzie przez Polskę jak walec

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady