Reklama

700 lat lokacji Rajbrotu

To jest niezwykły i wzruszający rok w życiu naszego największego sołectwa. Rok pełen niezapomnianych wydarzeń, emocji, ale i zwykłych sąsiedzkich spotkań.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystko po to, aby uhonorować VII wieków Rajbrotu - królewskiej wsi lokowanej na prawie magdeburskim przez króla Władysława Łokietka.

700 lat Rajbrotu to siedem wieków tradycji, historii, to czasy świetności i upadków, lata dobre i mądre, a także lata w których wojny i walki odcisnęły piętno w dziejach jego i jego mieszkańców. Te wszystkie wydarzenia składają się na bogactwo Rajbrotu, jego wyjątkowość i obecny charakter.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ciągu organizowanych przez ostatnie osiem miesięcy uroczystościach, wraz z mieszkańcami uczciliśmy ważne patriotyczne wydarzenia, idee i dzieła, dziedzictwo materialne i niematerialne w wymiarze kulturowym, historycznym i społecznym. Również osobiste spotkania mieszkańców z Prezydentem podniosły rangę naszego świętowania i nabrały historycznego wymiaru. W każdym z tych akcentów odkrywaliśmy przywiązanie do Rajbrotu oraz dumę z jego dziejów i osiągnięć.

8 września to dzień, który połączy i zgromadzi wszystkich, dla których kultywowanie pamięci i czerpanie z niej inspiracji jest ważną częścią codziennego życia.

Uroczystość centralna obchodów jubileuszowych Rajbrotu to przede wszystkim pochylenie się nad tymi, dzięki którym, mieszkamy w wolnym kraju i spokojnej miejscowości, a których zasługi patriotyczne nabierają szczególnego znaczenia w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. To także docenienie zasług tych, dzięki którym nasza miejscowość pięknie się rozwija i dobrze służy mieszkańcom. To również zauważenie ludzi, którzy pozostają dobrymi ambasadorami swojej rodzinnej wsi.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w jubileuszowym roku odrodzenia wolnej Polski czyni te obchody wyjątkowymi, a mieszkańcy w sposób szczególny mogą czuć się dumni i cieszyć się osobliwym dziedzictwem.

Wójt Gminy Lipnica Murowana, Parafia Rzymskokatolicka w Rajbrocie oraz Komitet Organizacyjny Uroczystości Jubileuszowych serdecznie zapraszają mieszkańców Rajbrotu oraz miłośników ziemi rajbrockiej na centralne obchody jubileuszowe, które rozpoczną się uroczystą procesją i Mszą odpustową w intencji mieszkańców. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Wojskowa z Siedlec – najlepsza orkiestra podczas Konkursu Orkiestr Wojska Polskiego w 2017 roku. Tuż po Mszy, nastąpi odsłonięcie płyty upamiętniającej 700-lecie lokacji Rajbrotu oraz 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Po okolicznościowych przemówieniach zostanie wręczone odznaczenie państwowe oraz wyróżnienia.

Reklama

Wyjątkowym akcentem uroczystości będzie spacer przez wieki Rajbrotu czyli zwiedzanie najważniejszych zabytków miejscowości, na który zapraszamy miłośników historii i wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać kulturę i tradycję swojej małej ojczyzny.

Z przesłaniem ciepła, dobra i życia wystąpi dziecięco – młodzieżowy Zespół „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza. Nie zabraknie również naszych lokalnych Zespołów – śpiewem uroczystość uświetni Zespół Pieśni „Raj”, a Narodowe Czytanie odbędzie się przy udziale Orkiestr Dętych z Rajbrotu i Lipnicy Dolnej.

Już dzisiaj, życzymy Mieszkańcom, aby uroczystość jubileuszowa zjednoczyła rodziny w poczuciu dumy i tożsamości lokalnej. Niech ten jubileuszowy rok będzie inspiracją do kolejnych, wyjątkowych wyzwań oraz pracy przy współtworzeniu historii swojej miejscowości.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-07 18:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Twórcza praca dzieci i młodzieży

Muza Dei

Doświadczeni trenerzy, blisko 80 uczestników, 55 godzin warsztatowych, 5 dni razem - tak zapowiadają się warsztaty ArtStrefa, które odbędą się na przełomie czerwca i lipca w Starym Sączu

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

- Gospel jednoczy ludzi, wprowadza w dobry nastrój, a że jest to muzyka związana z Bogiem i modlitwą, to jest dla nas szczególnie bliska – zauważa uczestniczka warsztatów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...