Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: z udziałem prymasa Serbii przeszła ulicami miasta procesja maryjna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Abp Rrok Gjonlleshaj, arcybiskup Baru w Czarnogórze, prymas Serbii wziął udział w Nieszporach i procesji maryjnej, która 25 sierpnia przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Tradycyjnie odbywa się ona w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w duchu wdzięczności za obecność Ikony Jasnogórskiej w dziejach miasta i Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przychodzimy do szkoły Maryi, ażeby od Niej uczyć się żywej wiary i zaufania Bogu we wszystkim” – mówił za Benedyktem XVI abp Wacław Depo metropolita częstochowski przewodnicząc Nieszporom przed procesją maryjną.

Procesję poprzedziły uroczyste nieszpory maryjne, którym w archikatedrze Świętej Rodziny przewodniczył abp Wacław Depo. W nieszporach i procesji uczestniczyli: abp Rrok Gjonlleshaj, arcybiskup Baru w Czarnogórze, prymas Serbii, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, bp senior Antoni Długosz, duchowieństwo z nowym proboszczem parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie ks. prał. Włodzimierzem Kowalikiem, osoby życia konsekrowanego z generałem Zakonu Ojców Paulinów o. Arnoldem Chrapkowskim, przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą, kapitułą Bazyliki Archikatedralnej, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw m.in. Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Rycerze Kolumba, Bractwa św. Józefa, Bractwa Męki Pańskiej i Bractwa Eucharystycznego oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


W swoim rozważaniu abp Depo wskazał na znaczenie pielgrzymek papieży do Częstochowy i na Jasną Górę - Pragnę przypomnieć pewien tryptyk papieski. Jak mało, które miasto i diecezja cieszyliśmy się darem obecności i apostolskiej posługi Następców św. Piotra.: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka - mówił abp Depo.

- Dzisiaj słowa św. Jana Pawła II czynimy własnymi: „Maryjo powiedz Chrystusowi o nas. O naszym trudnym "dziś". Powiedz temu Chrystusowi, którego przyszliśmy zaprosić na nowo w nasze życie. Bo to „dziś” stanowi o przyszłości.” – kontynuował abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał wiernym, że Benedykt XVI przybył na Jasną Górę w dzień matki, 26 maja 2006 r. i powiedział wówczas: „Przychodzimy do szkoły Maryi, ażeby od Niej uczyć się żywej wiary i zaufania Bogu we wszystkim”.

- Maryjo uproś nam łaskę nowego pragnienia zaufania Bogu we wszystkim – dodał arcybiskup i przypomniał, że 28 lipca 2016 r. papież Franciszek w 1050 rocznicę Chrztu Polski „wybrał Częstochowę jako miasto narodowego dziękczynienia za Chrzest, za tajemnicę zanurzenia nas na pokolenia, na czas i na wieczność w Jezusie Chrystusie Synu Maryi”.

- Papież Franciszek powiedział: „Tutaj otrzymałem dar spojrzenia Matki”.

Następnie procesji z archikatedry Świętej Rodziny do sanktuarium na Jasnej Górze przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W drodze na Jasną Górę uczestnicy procesji maryjnej rozważali tajemnice bolesne różańca. Rozważania prowadził ks. prof. Kazimierz Szymonik. W rozważaniach nawiązał do łamania Prawa Bożego, do lekceważenia wartości chrześcijańskich, prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie. - Wrogowie Chrystusa zawierają kompromisy, aby wydać Jezusa na śmierć – mówił ks. Szymonik i dodał: „Konstytucja jest niczym, gdy odrzuca się Boga”.

Po procesji na Jasnej Górze odbyła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka z Sosnowca, z kazaniem biskupa radomskiego Henryka Tomasika.

W rozmowie z „Niedzielą” abp Rrok Gjonlleshaj powiedział: „ Jestem wdzięczny Panu Bogu za to, że mogę być w tym świętym miejscu. Jestem szczęśliwy, że mogę być w Polsce, szczególnie w sanktuarium na Jasnej Górze. Jestem też wdzięczny Księdzu Arcybiskupowi miejsca, że mnie tutaj zaprosił”.

Reklama

„Będąc tutaj modlę się za Kościół, który jest w Polsce, a także za moją archidiecezję, która potrzebuje tak wielu modlitw” – kontynuował abp Gjonlleshaj.

Prymas Serbii zapytany o znaczenie pobożności maryjnej w duchowości chrześcijańskiej zaznaczył: „Zawsze modlę się do Maryi, aby otrzymać łaski od Boga. Musimy zawsze pamiętać, ze Jej Syn z wysokości krzyża ofiarował nam Maryję jako Matkę. Musimy zawsze pamiętać, że Maryja kocha swoje dzieci, zawsze nam towarzyszy i wstawia się za nami. I tak jak Maryja prosi w Kanie Galilejskiej musimy czynić wszystko, co nam Jej Syn mówi”.

Procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę ma długą historię. Szczególnie wyjątkowe znaczenie miała Jubileuszowa Procesja Sześciu Wieków z bazyliki katedralnej na Jasną Górę w 1982 r. W okresie komunizmu władze PRL próbowały utrudniać organizowanie tej procesji, włącznie z zakazem niesienia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej. Procesje maryjne były wówczas symbolem wolności.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-25 21:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: uroczystości św. Stanisława – głównego patrona Polski

Joanna Adamik

Kilkanaście tysięcy wiernych uczestniczyło w Krakowie w dorocznych uroczystościach św. Stanisława, głównego patrona Polski. „Demokratyczne państwo nie może być zawieszone w aksjologicznej próżni, ponieważ zakłada ono konkretne fundamenty etyczne” – mówił abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej na Skałce podczas Mszy św., której przewodniczył kard. Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Więcej ...

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Więcej ...

Sejm: rozpoczęło się wysłuchanie publiczne ws. aborcji

2024-05-16 11:27

Adobe Stock

W Sali Kolumnowej Sejmu RP rozpoczęło się w czwartek rano wysłuchanie publiczne dotyczące projektów ustaw zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych. Większość organizacji, które zgłosiły się do zabrania głosu, stanowią podmioty sprzeciwiające się zmniejszeniu prawnej ochrony życia ludzkiego w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania