Reklama

Niedziela Wrocławska

Odpust św. Maksymiliana na wrocławskim Gądowie

Procesja Eucharystyczna wokół kościoła

Anna Majowicz

Procesja Eucharystyczna wokół kościoła

14 sierpnia wspominamy męczeńską śmierć św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wśród parafii, które przeżywały dziś odpust parafialny była wspólnota z wrocławskiego Gądowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co ciekawe święto patronalne ich lokalnego kościoła ma zawsze podwójny wymiar - to zarówno imieniny, jak i urodziny parafii (erygowano ją 14 sierpnia 1982 roku, w dniu wspomnienia - wówczas jeszcze błogosławionego - Maksymiliana Marii Kolbego). – W tym szczególnym dniu urodzin i imienin parafii chcemy podziękować św. Maksymilianowi za wstawiennictwo u Boga i czuwanie nad naszą wspólnotą parafialną. Jesteśmy szczęśliwi, że mamy takiego orędownika w niebie – powitał zebranych proboszcz parafii, ks. Czesław Majda. Duszpasterz wspomniał postać pochodzącego z Wrocławia, śp. kard Joachima Meisnera, abpa seniora Kolonii. Był nie tylko wielkim przyjacielem papieża Polaka, ale całego polskiego narodu. – Jeszcze dwa lata temu przewodniczył odpustowej Mszy św. w naszym kościele. Dzisiaj jest już u Pana. Wierzę, że w dniu dzisiejszym także pamięta o nas, tak jak co roku, gdy telefonował w dniu odpustu – mówił wzruszony ks. Czesław Majda.

Sumie odpustowej przewodniczył abp senior Marian Gołębiewski. Zaznaczył, że postać św. Maksymiliana jest mu szczególnie bliska. – Kiedy byłem młodym księdzem pracowałem w Zduńskiej Woli - miejscowości, w której urodził się św. Maksymilian. Doskonale pamiętam jak chodziłem po kolędzie do domu, w którym się wychowywał. Mieszkała tam rodzina, teraz miejsce to zamieniono na Izbę Pamięci – opowiadał abp senior. – 13 stycznia przyszłego roku planuję podróż do Zduńskiej Woli. Odpowiem na zaproszenie, ażeby obchodzić pamiątkę Chrztu Pana Jezusa w łączności z Chrztem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ta postać jest mi bardzo bliska, stąd moja modlitwa i ogromna radość z możliwości przewodniczenia dzisiejszej Eucharystii – dodał abp Gołębiewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pod koniec Mszy św. ks. proboszcz przedstawił wiernym, ks. Bogdana, kleryka, który od września przyjmie posługę kapłańską w gądowskiej parafii.

Reklama

Uroczystości odpustowe uświetnił Chór Maksymilianum.

Z okazji odpustu parafia przeżywała triduum ku czci swojego patrona. Wieczornym Eucharystiom w sobotę i niedzielę towarzyszyły okolicznościowe kazania i nabożeństwa, zaś w poniedziałek odbyło się nabożeństwo fatimskie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2018-08-14 22:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Maksymilian patronem przedsiębiorców? Petycja w Watykanie

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Czy zakonnik, który nie miał nic własnego, i dobrowolnie zgłosił się na śmierć głodową w zamian za innego więźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym, jest dobrym wzorem i orędownikiem dla biznesmenów? Tak uważa grupa polskich przedsiębiorców, którzy starają się o ogłoszenie św. Maksymiliana Marii Kolbego patronem przedsiębiorców.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst