Reklama

Jasna Góra

Prymas Polski do pielgrzymów: jesteśmy obdarowani, aby służyć innym

Bożena Sztajner/Niedziela

„Zawsze otrzymujemy po to, aby dawać innym! Otrzymujemy Boże łaski, dary Ducha Świętego, aby dawać je innym, aby nimi służyć. Na tym polega prawdziwie chrześcijańskie życie” – mówił dziś na Jasnej Górze Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. kończącej tegoroczne jasnogórskie pielgrzymowanie pątników z archidiecezji gnieźnieńskiej. „Szliście tutaj do Maryi i szliście wraz z Maryją” – mówił w homilii wyrażając nadzieję, że zgodnie z pielgrzymkowym hasłem i programem pątnicy doświadczyli prawdy o obdarowaniu Duchem Świętym.

„Obdarowani. Napełnieni jak Maryja, Jego mocą i Jego darami. Okryci cieniem Najwyższego. A więc ci, którzy w swym życiu poznali, którzy już tak konkretnie doświadczyli, że nie idą przecież za wymyślonymi mitami. Nie idą za mitami czy pocieszającymi opowiadaniami. Idą za Bogiem. Niosą bowiem w sobie samych, w swych umysłach i sercach, spotkanie z żywym Bogiem” – mówił Prymas Polski przypominając, że Bóg jest zawsze z nami: w radości i smutku, w przemienieniu i w krzyżu, w blasku światła i w nocy ciemności, w trudnym doświadczeniu naszego życia i w naszym zmaganiu o codzienną wierność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita gnieźnieński podkreślił również, że obdarowanie zobowiązuje, otrzymujemy bowiem dary nie po to, aby je gromadzić w swoim wnętrzu, jakby dusza była magazynem, ale by się dzielić z innymi, by świadczyć i głosić wielkie dzieła Boże.

„Zawsze otrzymujemy po to, aby dawać innym! Otrzymujemy Boże łaski, dary Ducha Świętego, aby dawać je innym, aby nimi służyć. Na tym polega prawdziwie chrześcijańskie życie” – wskazał abp Polak.

Nawiązał też do obchodzonego 6 sierpnia święta Przemienienia Pańskiego, w które rokrocznie kończy się gnieźnieńska pielgrzymka i które – jak dodał arcybiskup gnieźnieński – powinno być dla pątników szczególnym znakiem i wskazówką.

„Co mówi nam to święto? – pytał. – W jaki sposób Góra Przemienienia staje się i dla nas górą łaski i jednocześnie górą posłania? Właśnie stąd rozejdziemy się za chwilę. Wrócimy do naszych zajęć i domów. Z czym jednak wrócimy? Z jakim konkretnymi wskazaniem, my, obdarowani, pójdziemy teraz w nasze życie, w nasze codzienne zmagania, w nasze codzienne radości i troski? Przesłanie do uczniów i do nas jest w zasadzie jedno: Jego słuchajcie! Słuchajcie Jezusa i naśladujcie Go” – wskazał abp Polak tłumacząc dalej, że oznacza to wyruszenie z Nim w drogę, aby uczynić ze swojego życia dar miłości dla innych.

Reklama

„Obdarowani słuchają więc Jezusa. Obdarowani naśladują Go w swoim życiu. A zatem obdarowani są ludźmi naprawdę szczęśliwymi. Jesteście więc szczęśliwymi. Jesteście błogosławionymi. Jesteście nosicielami szczęścia, gdy pamiętać będziecie, jak uczył nas Jezus, że więcej jest szczęścia w dawaniu, aniżeli w braniu. Z Eucharystii, która kończy wasze pielgrzymowanie, przechodzimy do życia. Owoce pielgrzymki mają teraz dojrzewać w codziennym życiu” – zachęcał na koniec Prymas Polski.

Na Jasną Górę dotarło w tym roku z archidiecezji gnieźnieńskiej ponad 1100 osób. Szli w pięciu grupach kolorowych oraz kilkunastu promienistych, które wyruszyły z Gniezna, Inowrocławia, Witkowa, Powidza, Żnina, Strzelna, Kruszwicy, Janikowa, Gniewkowa, Czerniejewa i Biechowa.

W zależności od miejsca startu pątnicy przemierzyli od ok. 300 do prawie 400 km w czasie od 9 do 11 dni. W drodze rozważali dary Ducha Świętego i modlili się w intencjach własnych i powierzonych, a także za Ojczyznę, rodziny, młodzież, dzieci, chorych, prześladowanych, powołanych i o nowe powołania.

Z okazji tegorocznego jubileuszy 100-lecia odzyskania niepodległości każda z grup wchodząc na Jasną Górę 5 sierpnia niosła też biało-czerwoną flagę.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-06 13:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

MKiDN dofinansuje renowację obiektów sakralnych

Bożena Sztajner/Niedziela

Jasnogórscy paulini, lubelscy dominikanie i diecezja kaliska otrzymają dofinansowanie na renowację zgłoszonych do projektu Unii Europejskiej obiektów sakralnych. Umowy o przekazaniu środków unijnych podpisał w piątek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Do konkursu zgłoszono 54 wnioski, 18 z nich otrzymało dofinansowanie o łącznej wysokości 200 mln złotych.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?