Reklama

Wiadomości

Podwójny jubileusz na Lotnisku Chopina

Łukasz Krzysztofka

Ich powołaniem jest ratowanie ludzkiego życia – tego ziemskiego oraz wiecznego. Na warszawskim Okęciu wspólnie swoje 70-lecie świętowała Lotniskowa Straż Pożarna, a 25-lecie - Kapelania Lotniska Chopina.

Uroczystość odbyła się na terenie przyległym do strażnicy LSP, tuż obok płyty lotniska. Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Mariusz Szpikowski, zwracając się do strażaków, podziękował im za ich pełną zaangażowania i poświecenia pracę. - To jest służba nietypowa, bo im mniej ją widać, tym lepiej dla lotniska. Im mniej strażacy maja okazję się pokazać i zaprezentować na co dzień, tym lepiej dla wszystkich, bo znaczy to, że nic niebezpiecznego się nie wydarzyło. Dziękuję za ciężką, ofiarną służbę – powiedział. Dziękując następnie ks. dr. Zbigniewowi Stefaniakowi, kapelanowi Lotniska oraz siostrom zakonnym, które tu posługują, podkreślił, że nie wyobraża sobie lotniska bez Kapelanii. - Pokazaliście szczególnie duże zaangażowanie podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Może nie rzucacie się aż tak w oczy na lotnisku, ale wasza posługa, którą niesiecie, jest niezwykle ważna – zaznaczył Szpikowski.

Zobacz zdjęcia: Podwójny jubileusz na Lotnisku Chopina

List na jubileusz Kapelanii napłynął z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej oraz od kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Ks. dr Stafaniak w rozmowie z „Niedzielą”, nawiązując do słów Benedykta XVI, które papież wypowiedział w czasie Światowego Spotkania Kapelanów Lotnisk Cywilnych, powiedział, że rolą kapelana jest przybliżanie Boga ludziom i przybliżanie ludzi do Boga. - Naszą misję realizujemy w warunkach lotniska. Jedną sprawą jest utrzymanie kaplicy, aby było takie miejsce modlitwy, oaza ciszy, gdzie ludzie mogą zajrzeć, zatrzymać się. A druga, równoległa dziedzina, to kontakt z pasażerami i personelem. Ważne jest, aby kapelan był do dyspozycji, aby była możliwość porozmawiania. Traktujemy to jako naszą misję, nasze zadanie – podkreślił. Dodał, że wiernych, korzystających z dwóch lotniskowych kaplic można podzielić na trzy grupy. - Są to pasażerowie indywidualni, którzy przychodzą na chwilę modlitwy po drodze; to także pracownicy, którzy zaglądają do kaplicy przed pracą czy na przerwie; nie brakuje także grup pielgrzymkowych.

Reklama

Ks. Stafaniak posługę kapelana na Lotnisku Chopina pełni od jedenastu lat. Pierwsza lotniskowa kaplica powstała dzięki zaangażowaniu ks. dr. Sławomira Kaweckiego, ówczesnego kapelana w 1993 r. i była pierwszą w krajach postkomunistycznych. Obecnie codziennie odwiedza kaplicę kilkaset osób, a rocznie rejestrowanych jest ok. 600 zorganizowanych grup.

Lotniskowa Straż Pożarna została powołana w 1948 r. na wniosek Głównego Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej Ministerstwa Komunikacji. Jest specjalistyczną służbą, która realizuje szereg działań z zakresu ochrony przeciwpożarowej na Lotnisku Chopina. Jej podstawowymi zadaniami jest udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych w rejonie operacyjnym lotniska w przypadku wypadku lotniczego lub pożarów obiektów i urządzeń portu lotniczego. Istotnymi zadaniami, jakie spełnia na co dzień LSP jest m.in. usuwanie i neutralizacja rozlewisk substancji ropopochodnych (np. paliwa lotniczego), zabezpieczenie tankowania samolotów z pasażerami na pokładzie, a także realizacja procedur wynikających z wykonywania operacji lotniczych przy ograniczonej widzialności. LSP zajmuje się ponadto także monitoringiem obiektów lotniskowych oraz prowadzeniem działań profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.

Próbkę swoich umiejętności strażacy zaprezentowali w czasie specjalnego pokazu. Była także możliwość zobaczenia z bliska strażackiego sprzętu, a zasłużeni strażacy otrzymali z rąk prezesa Szpikowskiego nagrody i odznaczenia.

2018-06-28 07:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wracają kierunki lotnicze związane z miejscami kultu religijnego

niepodlegla.gov.pl

Z lotniska Kraków-Balice można już polecieć do wielu miejsc w Europie, także tych związanych z miejscami kultu religijnego, np. do sanktuarium Lourdes we Francji. Do stolicy Małopolski drogą lotniczą przybywają natomiast pielgrzymi z całej Europy, którzy pragną poznać ziemie rodzinne św. Jana Pawła II w setną rocznicę urodzin papieża, który patronuje krakowskiemu lotnisku.

Więcej ...

Abp Głódź: nie ustawajmy w trwaniu przy prawdzie

2020-08-08 21:23

Bożena Sztajner

Nie ustawajmy w trwaniu przy prawdzie, służbie pamięci, modlitwie o opamiętanie, o zejście z drogi nienawiści, oskarżeń i pomówień - powiedział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w czasie Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory