Reklama

Polska

Depesza KAI o wypowiedzi ks. Chrostowskiego z 25 maja 2018 r. – polemika

Ks. prof. Chrostowski podczas sesji Kongresu Ruchu

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prof. Chrostowski podczas sesji Kongresu Ruchu "Europa Christi"

„W serwisie KAI 25 maja po ogólnopolskiej konferencji naukowej „Prymas Wyszyński a Niepodległa. Naród-patriotyzm-państwo w myśli i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia” , zorganizowanej przez UKSW i IPN, ukazała się depesza pt. „Ks. prof. Chrostowski: poprzez kanały rządowe i kościelne uniemożliwia się beatyfikację kard. Wyszyńskiego”. Informacja została skonstruowana w sposób przeczący zasadom dziennikarskiej rzetelności i odpowiedzialności. Autor depeszy przytoczył tylko wypowiedź ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, który jako słuchacz, zabrał głos w dyskusji po pierwszej sesji konferencji. Nie przytoczył natomiast ani jednej wypowiedzi z czterech niżej podpisanych osób, prostujących wypowiedzi Księdza Profesora.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy z nas wielokrotnie mówił i pisał na ten temat, a Roman Graczyk w czasie piątkowej konferencji referował krytykę ówczesnego środowiska „Znak”, w tym „Tygodnika Powszechnego”, na prymasa Wyszyńskiego, co znajduje potwierdzenie w wielu źródłach kościelnych jak i tajnej policji politycznej PRL. Jednocześnie zwróciliśmy uwagę, że nie prawdą jest, o czym mówił ks. Chrostowski jakoby w kolportowaniu w Watykanie w 1963 r., spreparowanego przez SB memoriału o niektórych aspektach kultu maryjnego uczestniczyło środowisko „Tygodnika Powszechnego”, a jego udział „w tym procederze był, mówiąc delikatnie, niemały”.

Na podstawie współczesnych badań historycznych kulisy powstania i wykorzystania wspomnianego memoriału w ramach akcji dezinformacyjnej kryptonim Oskar I są już dość dobrze rozpoznane. Z zachowanych źródeł wiadomo, że środowisko „Tygodnika Powszechnego” nie miało nic wspólnego z powstaniem owego memoriału.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Profesor pomylił memoriał z Opinią środowisk katolickich „Znak” dotyczącą stosunków między państwem a Kościołem, której autorami były osoby ze środowiska Znak, na co została zwrócona mu uwaga, a czego dziennikarz KAI nie odnotował, powielając poważny błąd merytoryczny.

Ksiądz Profesor, co podano w depeszy KAI, oświadczył, iż „poprzez kanały rządowe i kościelne uniemożliwia się beatyfikację kard. Wyszyńskiego” oraz zaapelował, „by pracownicy IPN i UKSW w tych sprawach nie mówili półsłówkami, tylko ukazywali prawdę taką, jaka ona jest”.

Ksiądz Profesor został poproszony na konferencji, aby skoro ma wiedzę na temat owych „kanałów rządowych i kościelnych” oraz osób, które przez nie działają, by nie doszło do beatyfikacji – o tym poinformował. Niestety, w KAI tego nie odnotowano. Autor depeszy nie zapytał również o komentarz postulatora procesu beatyfikacyjnego prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Dlatego ponawiamy apel do ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, aby zgodnie ze swoim oświadczeniem „nie mówił półsłówkami”, ale powiedział wszystko, co w tej sprawie wie. W przeciwnym razie będzie można uznać, iż takie wypowiedzi jak Księdza Profesora mogą zaszkodzić sprawie beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Podpisani:

Dr Ewa K. Czaczkowska, historyk, publicystka, UKSW, w latach 2014-2016 opracowująca część biograficzną Positio w procesie beatyfikacyjnym prymasa Stefana Wyszyńskiego, współorganizatorka konferencji „Prymas Wyszyński a Niepodległa”

Dr Rafał Łatka, historyk i politolog, pracownik IPN, autor wielu prac dotyczących historii Kościoła katolickiego w PRL, współorganizator konferencji „Prymas Wyszyński a Niepodległa”

Roman Graczyk, politolog, publicysta, pracownik IPN Kraków

Dr Wojciech Kucharski, historyk i archeolog, wydawca dokumentów MSZ i MSW dotyczących Soboru Watykańskiego II, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.

Podziel się:

Oceń:

2018-05-30 15:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: rusza proces beatyfikacyjny dr. Kazimierza Hołogi

B-C-designs/fotolia.com

Archidiecezja poznańska podjęła inicjatywę rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego dr. Kazimierza Hołogi – ojca rodziny, lekarza medycyny i dyrektora szpitala w Nowym Tomyślu. Proces rozpocznie się 12 września, w 58. rocznicę śmierci kandydata na ołtarze.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Papież przyjął prezydenta Albanii

2024-05-06 13:18

Grzegorz Gałązka

W dniu dzisiejszym Ojciec Święty przyjął na audiencji Jego Ekscelencję Pana Bajrama Begaja, prezydenta Republiki Albanii, który następnie spotkał się z Jego Eminencją Kardynałem Sekretarzem Stanu Pietro Parolinem, któremu towarzyszył Jego Ekscelencja arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?