Reklama

Polska

Motocykliści na Jasnej Górze

Anna Przewoźnik

Około 50 tysięcy motocyklistów z całego kraju, przyjechało 8 kwietnia na Jasną Górę, by w ten sposób rozpocząć sezon motocyklowy na polskich drogach i modlić się o bezpieczną jazdę. To już XV Motocyklowy Zlot Gwiaździsty imienia Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Zloty jasnogórskie zainicjował śp. Wiktor Węgrzyn, pierwszy komandor, o którym pamięć wśród uczestników spotkania wciąż jest żywa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Małżeństwo z Będzina, Władysław i Teresa już od 2006 roku przyjeżdżają na rozpoczęcie sezonu.„Traktujemy to jako błogosławieństwo i prosimy o błogosławieństwo na każdy kolejny wyjazd motocyklem, by na drogach, nigdy nam go nie zabrakło. Po Jasnej Górze możemy dopiero ruszać w teren.”

Jasnogórski Zlot ma wymiar religijny, patriotyczny, ale i charytatywny. Zlot to nie tylko rozpoczęcie sezonu motocyklowego, ale też okazja, aby zwrócić uwagę na Polaków żyjących na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej. Każdego roku, motocykliści przywożą ze sobą tysiące maskotek dla dzieci w sierocińcach na Kresach. Podczas Zlotu przeprowadzana jest też kwesta na rzecz Kresowian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Posłuchaj: Zlot Motocyklistów

W tym roku, w czasie trwania Zlotu, pod murami Jasnej Góry stał ambulans ze stacji krwiodawstwa, gdzie wielu motocyklistów mogło oddać krew. Do akcji zachęcał m.in. ks. Janusz Parkitny z Kapłańskiego Klubu Motocyklowego z diecezji częstochowskiej.

Reklama

„Cały czas jest kolejka i akcja cieszy się zainteresowaniem, bardzo szlachetna akcja Moto Serce, motocykliści dzielą się tym szlachetnym darem dla potrzebujących, bo wiemy, że tej krwi jest potrzeba, więc cieszymy się, że motocykliści mają otwarte serca”.

Zobacz zdjęcia: Motocykliści na Jasnej Górze

Centralnym punktem religijno-patriotycznej pielgrzymki motocyklistów był Msza święta na Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Miękina, dziekan dekanatu Mirowskiego, a koncelebrował m.in. o. Bátor Botond, były quasi-prowincjał paulinów na Węgrzech, rektor kościoła skalnego w Budapeszcie, również pasjonat motocykli.

Do pielgrzymów list wystosował również abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który napisał: „Drodzy uczestnicy XV Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, wasza rodzina motocyklistów swoim 15-leciem wpisuje się w świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Jest to szczególny zapis odwagi, wyznania prawdy o naszej historii, jest to zarazem zapis wolności budowanej na prawdzie, która wyraża się w służbie i miłości Ojczyzny. Jest to również przedziwna tradycja zjednoczenia o dobro duchowe i doczesne Polaków zarówno w kraju jak i za granicą”.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-08 15:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: z udziałem „Mazowsza” trwają uroczystości odpustowe

Mariusz Książek/Niedziela

Z udziałem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” na Jasnej Górze trwają główne uroczystości odpustowe. Na szczycie odbyło się misterium: „Tu zawsze byliśmy wolni”, podczas którego Zespół wykonał specjalnie dobrane pieśni patriotyczne. Od 11.00 swym śpiewem ubogaca także główną sumę odpustową a po Eucharystii odbędzie się wspólne z pielgrzymami „radosne dziękczynienie za wolną Polskę”.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Polska

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli