Reklama

Kościół

Bp Markowski o ustawie o IPN: "ubolewam nad konsekwencjami"

Wojciech Łączyński

Istnieje pomysł, by delegacja polskich biskupów złożyła wizytę w Izraelu - powiedział wczoraj bp Rafał Markowski w programie "Kropka nad i" w TVN24. Rozmowa z przewodniczącym Komitetu ds Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski dotyczyła relacji polsko-żydowskich po przegłosowaniu przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN. "Ubolewam nad konsekwencjami" - przyznał bp. Markowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Pojawił się pomysł, by przygotować wizytę delegacji Episkopatu Polski w Izraelu, z racji dwóch jubileuszy przypadających w tym roku: 70-lecia państwa Izrael i 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę" - powiedział biskup Rafał Markowski. Po raz pierwszy bp Markowski ujawnił ten zamysł dwa dni wczesniej w rozmowie z KAI.

Rozmowa w TVN24 dotyczyła głownie relacji polsko-żydowskich po nowelizacji przez Sejm ustawy o IPN. "Wierzę w dobre intencje ustawodawców, wierzę że chodzi o dobre imię Polski - stwierdził biskup pytany, czy znowelizowana ustawa zaszkodziła Polsce. - Jednak mam poczucie, że nie przewidziano tego do końca i w związku z tym zabrakło pewnych konsultacji społecznych".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Markowski zaznaczył, że nie wypowiada się co do samej ustawy: - "Ubolewam nad konsekwencjami - przyznał. Przypomniał, że tuż przed nowelizacją zakończył się organizowany przez Kościół w Polsce Dzień Judaizmu, z wieloma pozytywnymi wydarzeniami, spotkaniami, wspólnot katolickich i żydowskich oraz nabożeństwem centralnym w Archikatedrze Warszawskiej. "Przez minione 30 lat prowadzenia działalności przez Komitet ds Dialogu z Judaizmem miałem poczucie, że wiele zrobiono".

Biskup Rafał Markowski wyraził nadzieję, że problem w relacjach polsko-żydowskich po nowelizacji ustawy o IPN zostanie rozwiązany na poziomie politycznym. Ujawnił też, że dostał zaproszenie z Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przygotowuje program edukacyjny na temat holocaustu i procesu zagłady narodu żydowskiego. "Cieszę się z tego. Nic nie zastąpi procesu edukacji. To jest konieczne".

"Nasze wszelkie działania są skierowane na to, by dać poczucie Żydom mieszkającym w Polsce, by byli spokojni" - podkreślił biskup.

Biskup Markowski był również pytany o przeprosiny, jakie w imieniu Episkopatu wypowiedział w Jedwabnem w lipcu ubiegłego roku: - "Chodziło mi o krzywdę ludzi, którzy tam zginęli. Uczyniłem to bezinteresownie. Takie słowo nie powinno zaboleć. To słowo, które otwiera drzwi do dialogu".

Reklama

Pytany o negatywne reakcje i komentarze po tych słowach, odpowiedział: "Zdawałem sobie sprawę z reakcji, jakie mogą mnie spotkać. Ale to co powiedziałem, powiedziałem z największym przekonaniem".

"Moje słowo "przepraszam" nie stanowiło wyrokowania i sądu nad sprawcami - dodał biskup Markowski. - Zdaję sobie sprawę, że te okoliczności wojny, okupacji sprawiają, że jest tam wiele niuansów jeśli chodzi o motywy."

Podziel się:

Oceń:

2018-03-16 09:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przeżyli Holokaust; dziś żyją w ubóstwie; odczuwają skutki niemieckich eksperymentów

Mazur/episkopat.pl

W Nowym Jorku mieszka największa społeczność Żydów ocalałych z Holokaustu. Wielu z nich żyje w ubóstwie. Niektórzy do dziś odczuwają skutki uboczne eksperymentów, jakie przeprowadzali na nich Niemcy - opisuje "The Jerusalem Post". W czasie II wojny światowej Niemcy zabili 6 milionów Żydów. 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

2024-05-27 20:55

mat. prasowy

Czy niebo zrywa ludzkie relacje? Co mówi o niebie wniebowzięcie Maryi? Jaką rolę Matka Boża odgrywa w czyśćcu? Co mam zrobić, jeśli nie zdążyłem się z kimś pogodzić przed śmiercią? I co właściwie szkaplerz ma wspólnego z umieraniem? Zapraszamy na dwudziesty ósmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym przeżywaniu relacji z czyśćcem i niebem.

Więcej ...

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: na kartach Pisma Świętego spotykamy ludzi karmiących nas wiarą

2024-05-28 10:12

Karol Porwich/Niedziela

„Na kartach Pisma Świętego spotykamy ludzi, którzy karmią nas swoją wiarą” - powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski. Wybitny biblista był gościem Bydgoskiego Kluby Frondy. Wydarzenie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym nosiło tytuł: „Jak czytać Pismo Święte? Przyczynek do nowego tłumaczenia Pięcioksięgu Mojżeszowego”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...