Reklama

Kościół

Bp Solarczyk: młodzi Polacy potrzebują budowania relacji w Kościele

razem.tv

Trzeba wykorzystywać wszelkie okazje do budowania z młodymi relacji w Kościele. Młodzi chcą widzieć Kościół, w którym jest także miejsce dla nich, bo sami często nie do końca czują się Kościołem - mówił bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży podczas 378. zebrania plenarnego KEP.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odwołując się do wniosków z ankiet przedsynodalnych, które w ubiegłym roku wypełniali młodzi Polacy, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży omówił podczas 378. zebrania plenarnego KEP wyzwania, jakie wiążą się ze zbliżającym się Synodem Biskupów i ŚDM w Panamie.

Definiując, kim są ludzie młodzi, podkreślił, że to ci, którzy są na etapie rozeznawania życiowego powołania, a więc w szczególny sposób potrzebują towarzyszenia w odkrywaniu swojej tożsamości i podejmowania decyzji dotyczących przyszłości. "Otwartość i bezkompromisowość młodych wymaga od nas odpowiedzialnego duszpasterstwa na każdym poziomie realizacji, zjednoczenia wszystkich środowisk mających wpływ na ukształtowanie wiary i życia młodego człowieka, a przede wszystkim zdolności do towarzyszenia młodym na wszystkich etapach ich życia" - mówił biskup, który pełni również funkcję delegata KEP ds. Powołań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówiąc o potrzebie osobistego spotkania i budowania relacji w Kościele - o czym młodzi pisali w ankietach przedsynodalnych, przygotowanych przez Stolicę Apostolską - bp Solarczyk podkreślił, że oprócz angażowania się w dzieła Kościoła (jak ŚDM czy Lednica) i proponowane spotkania (formacyjne, ewangelizacyjne itp), młodzi szczególnie potrzebują tych spotkań duszpasterskich, które związane są z kierownictwem duchowym, modlitwą i życiem sakramentalnym. Młodzi ankietowani podkreślali, że fundamentalną wartość ma dla nich świadectwo wiary osób duchownych, a także atrakcyjna forma i różnorodność inicjatyw, które proponuje im Kościół. Podkreślali też znaczenie spotkań, które odbywają się w przestrzeni wirtualnej.

Odwołując się do wyników ankiet, bp Solarczyk zaproponował trzy etapy duszpasterskiego towarzyszenia młodym ludziom: duszpasterstwo dalszego wspierania, duszpasterstwo bliższego oddziaływania i bezpośrednie towarzyszenie. Pierwszy z nich to troska o parafie i rodziny, w których wzrastają młodzi ludzie. Kolejny polega na docieranie do środowisk, w których młodzi ludzie są na co dzień: m.in. szkół, grup harcerskich i wolontariackich. "Najważniejszy etap troski duszpasterskiej to czas bezpośredniego towarzyszenia młodym, którzy są gotowi z oddaniem odkrywać tajemnice Boga i przeżywać je we wspólnocie Kościoła" - przypomniał biskup, wymieniając przykłady wspólnot, które w ankietach podawali sami młodzi. To m.in. KSM, Ruch Światło-Życie, Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", wspólnoty ewangelizacyjne, służba liturgiczna i Odnowa w Duchu Świętym.

Reklama

Bp Solarczyk przypomniał też o trzech inicjatywach związanych z tegorocznym Synodem Biskupów, a także duszpasterstwem młodzieży i powołań. Pierwszym jest modlitewne czuwanie młodych, które będzie trwało na Jasnej Górze w czasie obrad Synodu Biskupów, od 3 do 28 października. Drugim jest październikowy wyjazd delegacji polskiej młodzieży do Rzymu, gdzie równolegle z trwaniem Synodu młodzi będą modlić się i na różne sposoby wspierać obrady biskupów. Trzecim jest kolejne Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbędzie się w dniach 16-18 listopada na Górze św. Anny i będzie połączone z Kongregacją odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań.

Duszpasterstwo młodzieży, to jeden z tematów rozpoczętego dziś dwudniowego 378. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się:

Oceń:

2018-03-13 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzież z Niemiec w naszej diecezji

Stephan Domagala

W dniach 12-16 października gościliśmy w diecezji grupę niemieckiej młodzieży z diecezji drezdeńskiej wraz ks. Dariuszem Frydrychem oraz Ulrichem Haun – opiekunem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – nauczał ks. Jacek Soprych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...